Grand Theft Auto Serisi Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Grand Theft Auto Serisi Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Oyun dünyası her geçen zaman gelişmeye devam ediyor. Fakat nasıl oluyor da bir serinin 15 yıllık oyunu hala oynanıyor, seviliyor ve eğlenceli olabiliyor?

Grand Theft Auto bir marka, bir başyapıt tüm dünyanın bildiği her çıkan oyunu ile dünyayı kasıp kavurduğu bir oyun serisi. Son oyunu olan GTA 5 ile çıtayı arşa çıkaran oyunun yapımcısı Rockstar Games, ilk oyunundan bu yana seriyi neredeyse hiç bozmadı. Temel amacı görkemli bir açık dünyada oradan oraya koşarak görev yaptığımız görevlerden sıkıldığımızda ise şehirde serbestçe gezebildiğimiz bir oyundu.

GTA 3 oyun dünyasını yeniden şekillendiren oyunlardan biri olmuştur. 2001 yılında çıktığında yılın oyunu ödülünü alan GTA 3 ilk 3 boyutlu GTA oyunu olma özelliğini de taşır. GTA 3’ün daha etkisinden çıkamamış oyuncular 2002’de benim de en sevdiğim GTA serisi olan GTA Vice City piyasaya çıkınca oldukça mutlu olmuşlardı. GTA 3 ile aynı grafik motorunu kullanan GTA Vice City gerek oyun içi atmosferi olsun gerekse hikayesi olsun tek beni değil tüm oyuncuları baştan çıkarmıştı. Vice şehrinde katliam çıkarmak çocukluğumuzun eğlencelerinden biriydi..

Bu 2 GTA oyunundan sonra oyuncular aksiyona doymuş yeni GTA oyununu beklemekteydi. Rockstar Games ise çok daha büyük bir bombayı patlatıp 2004 yılında GTA San Andreas’ı çıkardı Çoğu oyuncu için GTA serisinin en iyi oyunu olan GTA San Andreas ilk olarak PlayStation 2 versiyonuna ardından 2005 yılında bilgisayar versiyonuna çıktı.Ana karakter Cj ile bütünleşen oyuncular devasa San Andreas haritasını ve yepyeni açık dünyayı görünce oldukça şaşırmışlardı. 2004 yılında yılın oyunu GTA San Andreas’ın olmuş ve GTA serisi oyun dünyasının vazgeçilmezi olmuştu…

GTA San Andreas’tan sonra oldukça uzun bir bekleme süresi bizi beklemekteydi. Ama Rockstar Games oyuncuları bekletmek istemiyordu ve 2006 yılında sadece PlayStation 2 ve Playstation vita’da oynanabilen ve GTA 3’ün haritasında geçen GTA Liberty City Stories’i çıkardı. Oyun adından da anlaşıldığı üzere Liberty City’de geçmekteydi ve oyuncular bunu da sevmişti ama hiçbir zaman çok konuşulan bir GTA oyunu olmadı. Günümüzde telefonlarınıza indirerek GTA Liberty City Stories’i oynayabilirsiniz.

Grand Theft Auto Serisi Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Yıllar 2008 yılına gelmişti. Oyuncular yeni çıkacak olan GTA 4 oyunu ile yanıp tutuşuyordu. 2008 yılının ekim ayında GTA 4 çıkmıştı. Oyunun en dikkat çeken özelliği kullandığı grafik motoruydu.Çünkü grafikler günümüzde bile göze hoş gelen grafiklerdi. GTA serilerinde en iyi hikayeye sahip oyun olduğu söylenen GTA 4 Niko Bellic’in başından geçen olayları anlatıyor. Oyunu oynayan oyuncular ise oyunda bir sıkıntı olduğunu anlamıştı. Oyun çok bugluydu ve oyunda sık sık kaplamalar gidiyordu. Oyuncular ilk başta geçici bir şey sansa da üst düzey bilgisayarlarda bile olan bu hatalar oyunun düşünüldüğü kadar sevilmemesine yol açtı ama 2008 yılında yılın oyunu GTA 4’ün olmuştu.

Rockstar Games  2010’da üstten oynanan GTA Chinatown Wars’ı çıkardı oyun sevilmişti ama oynanıp kenara atılmalık bir oyundu. Aynı yıl içinde Red Dead Redemption çıkmış ve oyuncular açık dünya kovboy fikrine çok sıcak bakmıştı.

2013 yılına gelmiştik ve Rockstar Games dünyanın güncel olarak en çok satan 2.oyunu olan (1.si Minecraft) GTA 5’i çıkardı. Oyun o kadar sevildi ki Dlc, güncelleme, online mod gibi özelliklerle GTA 5 7 yıldır sevilerek oynanıyor ve oyun piyasasının en sevilen oyunlarından biri haline gelmiş durumda…

Logf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ilk…
Sonraki
2020’ye Veda Ederken Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Dizi

2020’ye Veda Ederken Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Dizi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.