Görünmez Surlar

Görünmez Surlar

Etrafımızı çeviren ne çok şey var. Örneğin; dört bir yanımıza diktiğimiz görünmez surlar. Aşılması bir taraftan imkânsız, diğer taraftan pek mümkün. Zira tersine işleyen bir mekanizmaları var. En lüzumlu zamanlarda korumaktan uzaklaşıp, en lüzumsuz zamanlarda yıkılmaz tunç duvarlara dönüşebiliyorlar.

Aksi takdirde insanlığın onca ortak hatası nasıl açıklanabilir? Onca yanılgı, onca tuzağa düşüş ve hatta onca suç. Hepsi anlık yanılsamalarla alınan yanlış kararların eseri değil mi? En değerlisinden sevgi ve sadakati esirgemek,  en düzenbazına gözü kapalı inanmak, her şeyi uğruna heba etmek. Hep bu tuhaf mekanizma yüzünden.

Elbette bu işleyişin sırrına bir yerden sonra vakıf oluyor insan. Ne kadar başardığı, kendisini tanıma maharetinde, gerçeklerle yüzleşme cesaretinde saklı. İşin aslı ne kadar kaçınsa da, reddetse de eninde sonunda hayat yolu gösteriyor, tecrübe dediğimiz o sihirli değnekle kafasına vura vura. Mutluluk çok gecikmeden sırrı vaktinde çözmekte ki kalan yıllar daha barışçıl ve esenlik içerisinde geçsin.

Okurken ne kadar kolay görünüyor değil mi?

Özlem Pekcan
Okumayı sevdiği için yazar.Kısa öykülerinden bazılarını Farkındalık Yazarlığı Atölyesi Tüy Dergi'de bulabilirsiniz.Blogu: Goglar Kültür SanatFransızca ve İtalyanca bildiğinden çeviri yapmayı da sever. Çevirdiği kitapları merak eder de okumak isterseniz:Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Candide - Voltaire (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Prens - Niccolo Macihavelli (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2018)Güneş Ülkesi - Tommaso Campanella (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2017)
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Meyhanelerde En Çok Tüketilen 7 Rakılık Meze
Meyhanelerde En Çok Tüketilen 7 Rakılık Meze

Meyhanelerde En Çok Tüketilen 7 Rakılık Meze

Sonraki
Sahte İnsanlar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.