Hayatınızı Değiştirecek 4 Cümle: Ho'oponopono

Hayatınızı Değiştirecek 4 Cümle: Ho’oponopono

Ho’oponopono, telaffuz edilmesi ne kadar güç ve garip bir kelime öyle değil mi? Bu kelimenin özünü, mantığını benimseyerek hayatına geçirebilmeyi başarabilen insanlar ne kadar şanslı olduklarının farkındalar mı acaba! Kişisel gelişim ile yakından ilgilenenler bu kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi bilmektedirler. Konu ile uzaktan yakından alakası olmayanlar ve ilk defa bu kelimeyi duyanlar için ho’oponopono nedir? ho’oponopono ne işe yarar? Çok sade ve herkesin anlayacağı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Hayatınızı Değiştirecek 4 Cümle: Ho'oponopono

Ho’oponopono Tekniği Nasıl Ortaya Çıktı?

Her şey yazar Joe Vitale’nin kendisi gibi yazar olan bir arkadaşının, meditasyon gücünü kullanarak çok ağır akıl hastalarını hiç görmeden tedavi etmeyi başaran bir kişinin olduğundan bahsetmesi ile başlamıştır. Joe Vitale’nin hayata bakış açısına göre bir insanı görmeden tedavi etmek mümkün değildir, ama arkadaşı bunun doğru olduğu konusunda onu ikna etmiştir. Joe Vitale, kendi imkanlarını kullanarak bu usta meditasyoncu ile iletişime geçer ve bir görüşme ayarlar. Bu ikilinin yapmış olduğu görüşmeler sonucunda ortaya Joe Vitale’nin en çok satanlar arasına giren kitabı “Zero Limit” çıkmıştır. Zero yani sıfır limit kitabında ho’oponopono nedir? Ve ho’oponopono ne işe yarar? tüm detayları ile anlatılmaktadır.

Ho’oponopono Tekniği Nasıl Uygulanır?

Yaşadığınız her türlü olumsuz olaylar ve durumlar karşısında haklı olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu konuda ısrarcıysanız ho’oponopono size saçma gelebilir. Tüm ön yargılarınızdan kurtularak, tüm benliğiniz ile inandığınız takdirde hayatınızda birçok olumsuzluğun değiştiğini göreceksiniz.

Ho’oponopono felsefesinde insanların söylemekten her zaman uzak durduğu bazı cümle kalıpları yer almaktadır. Bu cümle kalıpları şunlardır; seni seviyorum, lütfen beni affet, özür dilerim, teşekkür ederim. İnanması belki çok zor ama hayatınızdaki tüm olumsuzlukları bu 4 kelimeyi kullanarak sorun olmaktan çıkartabilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, günlük hayatta yaşamış olduğunuz olumlu ya da olumsuz her şeyin sorumlusunun kendiniz olduğunu kabul etmeniz gerekmekte. Özellikle olumsuz olaylarda suçlu değil fakat her şeyi ile sorumlu olan kişinin kendimiz olduğunu kabullenmeliyiz. Neden sorumlu olmadığım bir durum karşısında mesuliyeti üstüme almalıyım ki, diye düşünebilirsiniz. İnanın tüm olumsuzluklarda sorumluluğu üzerinize almak size mutlu bir hayatın kapılarını açacaktır. Ho’oponopono nedir? Seni seviyorum, lütfen beni affet, özür dilerim, teşekkür ederim cümlelerini hayatımızın merkezine oturtmaktır.

Hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istediğiniz zaman yapmanız gereken şey etrafınızdakileri değil kendinizi değiştirmek olduğunu kabul etmelisiniz. Ho’oponopono tekniği basit bir örnek ve anlatmaya çalışalım. Eşiniz ile tartıştınız ve kendinizi tartışmanın haklı olan tarafı olarak görüyorsunuz. İlk önce sorumluluğu üstünüze alıyorsunuz. İçinizden ya da sesli olarak, evet bu tartışmanın sorumluluğunu üstüme alıyorum ve kabul ediyorum. Seni seviyorum ve beni affetmeni istiyorum. Yaşadığımız her türlü sorun için senden özür diliyorum. Beni dinlediğin için teşekkür ederim. İşte bu kadar basit her şey, hayattaki mutluluğun formülü bu 4 cümle kalıbında gizli.

Haklı olduğunuz olaylar karşısında sorumluluğu üstünüze alıp bu 4 kalıp cümleyi tekrar etmek için illaki sinirlendiğiniz, kavga ettiğiniz kişinin yüzüne karşı söylemek zorunda değilsiniz. Üzerinizde oluşan negatif enerjiyi uzaklaştırmak için kendi kendinize bile tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

yazar

Yazar: Yürüyen Johnnie

Serçeciler okumasın.

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum