Gelmiş Geçmiş En Popüler Köpek Filmleri

wendylucy Gelmiş Geçmiş En Popüler K9 Köpek Filmleri

Elbette hepimizin ebeveynleri çocukluklarında  “Lassie” (1954 – 1973) veya Disney’in “101 Dalmaçyalı” (1961) gibi asırlık dizilerle tanıştı. Köpek filmleri eski zamanların en sevilen türlerinden biriydi. Bir buluşmada genellikle bu filmler tercih edilir ve popüler köpek filmleri mutlaka bilinirdi. Köpekler her zaman filmlerin en tatlı yanları oldu ve olmaya da devam ediyor. Bu tarz filmler arkadaşlığı, sıcaklığı ve sevgiyi temsil ediyor. Özellikle çocuklar için köpek filmleri izlemek sadece bir eğlenceden öteye gidiyor. Son yıllarda eskisi kadar olmasa da köpek filmleri çekme sevdası tekrar hızlı bir yükselişe geçmiş durumda. Herkesin evde vakit geçirmesiyle birlikte köpek sahiplendiği ve evcil hayvanlara ilginin arttığı bilinen bir gerçek olmuş durumda. Ben de sizler için evde vakit geçirirken izlenecek en ünlü köpek filmleri listesi yaptım. Keyifli seyirler…

Wendy ve Lucy (2008)

wendylucy Gelmiş Geçmiş En Popüler Köpek Filmleri

Köpek filmleri dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olmasa da Wendy ve Lucy mutlaka göz atılması gereken bir film. Filmin hikayesi ise şöyle, Wendy (Michelle Williams) oldukça kötü durumdadır. Köpeği Lucy ile birlikte, oradaki bir balık fabrikasında iş bulmak için Alaska’ya gider. Birkaç tesadüf, evini kaybeder ve kalacak yerinin olmadığını fark eder. Genç kadın bir süpermarkette sadık arkadaşı için köpek maması çaldıktan sonra polis tarafından yakalanır ve Lucy’yi yalnız bırakmak zorunda kalır. Nezarethaneden döndüğünde, Lucy ortadan çoktan kaybolmuştur. ABD sinemasındaki yeni gerçekçiliğin en yetenekli temsilcilerinden biri olan Kelly Reichardt, köpek filmleri kategorisinde sayılan bu yol filminde Amerikan toplumunun bir yansımasını ve insanlar ve köpekler arasındaki ilişkiyi nazik ve aydınlatıcı bir şekilde anlatıyor.

K-911 (ABD 1989)

wendylucy Gelmiş Geçmiş En Popüler K9 Köpek Filmleri

Şimdiye kadarki en komik ve en ikonik köpek filmleri arasından biri: K-911 seksenlerin sonu ve doksanların başında yayınlanan Hollywood’un tipik bir komedi filmidir. Filmde biraz aksiyon, biraz komik ve biraz sakar ve biraz şanssız olan ama sonunda kötü adamı yine de alt eden kahramanlar vardır. Bu durumda kahraman polis memuru James Belushi’dir. Ve bir uyuşturucu tespit köpeği olarak Jerry Lee ile oynamaktadır. İlk başta birbirine dayanamayan ama sonunda gerçekten harika arkadaşlıklar geliştiren gerçekten kaotik bir ikili. Köpek filmleri ve polisiye-macera severlerin mutlaka göz atması gereken K-911 sizi gerçekten kahkahalara boğacak.

Bir Köpeğin Kalbi (2015)

wendylucy Gelmiş Geçmiş En Popüler Köpek Filmleri

Köpek filmleri arasında farklı bir yere sahip olan Bir Köpeğin Kalbi, Laurie Anderson’ın sinematik denemesi, günümüzün politik ve sosyal durumu hakkındaki düşünceleri aşk, yaşam ve çürüme üzerine büyüleyici bir meditasyonla deneysel olarak birleştiriyor. Gelelim filmin konusuna;  filmin odak noktası başkahramanın yalnızca rahmetli kocası Lou Reed değil, aynı zamanda annesi ve sevgili köpeği Lolabelle’dir. Hepsi arka arkaya birkaç ay içinde ölmüştür. Tamamen felsefi bir ciddiyetle, çocukluk anıları hatırlanır, anekdotlar çağrışımsal biçimde ve görünüşe göre önceden belirlenmiş bir amaç olmaksızın anlatılır. Şahinlerle bir dövüşte kendini kanıtlamak zorunda kalan ve yaşlılıkta kör olan küçük Terrier, hayatın karmaşasının (aynı zamanda canlandırılmış) bir sembolü olur ve müziğini de çok iddiasız bir şekilde dokunmuş olan şarkıcıya fırsat verir.  Köpek filmleri arasında tam bir sanat eseri olan bu film Budizm’den müziğe kadar pek çok farklı konuyu sinematik açıdan ele alıyor.

Hachiko (2009)

hachiko Gelmiş Geçmiş En Popüler Köpek Filmleri

Köpek filmleri dendiğinde ilk akla gelen bu acıklı filmin olduğu inkar edilemez bir gerçek. Gerçek bir hikâyeye dayanan film Japonya merkezlidir. Üniversite profesörü Parker Wilson, kendisine Hachiko adlı bir köpek yavrusu alır. İkisinin oldukça hızlı bir şekilde yakın bir bağı oluşur. Köpek, ustasına her gün tren istasyonuna kadar eşlik eder ve saat 17: 00’de onu oradan alır. Ama sonra üniversite profesörü ölür ve bu üzücü Akita köpeği sahibinin bir gün geri geleceği umuduyla her gün tren istasyonunda beklemeye başlar ve bu 10 yıl gibi uzun bir süreye kadar çıkar. Köpek filmleri denildiğinde sizi gözyaşlarına boğacak Hachiko’nun hikayesi gerçekten izlemeye değer.

Paramparça Aşklar Köpekler (2000)

amores-perros

Guillermo Arriaga’nın bir romanından uyarlanan şu anda çok sayıda Oscar ödüllü Meksikalı film yapımcısı Alejandro Gonzalez’in ilk uzun metrajlı filmi köpek filmleri sevenler için görülmeye değer. Aşk, ölüm ve mutlu bir yaşam rüyası hakkındaki bu hikayede bir araba kazası Octavio ve Susanna, Valeria ve Daniel ile El Chivo ve Maru’nun hayatlarını birbirine bağlar. El Chivo, Mexico City sokaklarında bir sürü köpekle birlikte yaşamaktadır ve onları şiddetli köpek dövüşlerinde kullanmaktadır. Tek başına bu dövüş sahneleri, film tarihine geçmiş durumda. Aşk, ihtiras ve ihanet dolu bu film İspanyol filmleri severler için de köpek filmleri listesine girmeyi başarıyor.

Bütün Köpekler Cennete Gider  (ABD 1989)

bütün köpekler cennete gider

Tüm aile köpek filmleri seçimi için ekran başına geldiğinde izlenilecek bir film var listemizde. Charlie Tüm köpekler cennete gider ’in baş köpek kahramanıdır. Alman kurdu Charlie iğrenç bir entrika sonucunda öldürülür ve cennete gider. Ama hala dünyada yapacak bir şeyleri olduğu için – intikam dâhil! – dünyaya geri döner. Ne yazık ki, bu aynı zamanda eğer tekrar ölürse cehenneme gideceği anlamına gelir, tabiri caizse en büyük riski o alır. Hala mutlu bir son olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu bu filmi izlemekten geçiyor çünkü spoiler veremiyoruz. Köpek filmleri içerisinde en popüler olanlardan biri olan bu film gerçekten 5 yıldızı hakediyor.

Marley ve Ben (2008)

marley ve ben

Köpek filmleri kategorisinde drama ve komedi arayanların tercihi olacak bu tatlı film Owen Wilson ve Jennifer Aniston’ın ana insan karakterlerini oynadığı bir komedidir. Hayvan kahramanı, Owen Wilson ve Jennifer Aniston’ın (ve ailelerinin) hayatlarını alt üst eden güzel ama son derece stresli bir Labrador olan Marley’dir.  Bu kulağa çok heyecan verici gelmese bile – her köpek sahibi sevgilisiyle “stres” yaşar – filmin güzelliği gerçek hikayeden çok “nasıl” da yatıyor. Film, yönetmenliğini David Frankel’ın yaptığı John Grogan’ın bir kitabına dayanıyor, köpek ve insan arasındaki bağın ne olduğunu harika bir şekilde gösteriliyor ve tuhaflıklarına rağmen veya belki de ondan dolayı “Marley” benimsenmeyi tercih ediyor! Köpek filmleri izlemek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan Marley ve Ben hala popüler olmaya devam ediyor.

Dikkat Köpek Var (ABD 1989)

Dikkat Köpek Var (ABD 1989)

Ve en iyi köpek filmleri blog serimizde K-911  ile belirli bir benzerlik gösteren başka bir film: Dikkat Köpek Var aynı zamanda, çok dar görüşlü ve titiz bir polis olarak insan kahramanı Scott’ın (Tom Hanks tarafından harika bir şekilde canlandırılmıştır) ve hayvan kahramanı Hooch’un maceralarını anlatan bir aksiyon komedisidir. Köpek filmleri ile  nostalji yapmak isteyenlerin mutlaka göz atması gerekiyor.

101 Dalmaçyalı

101 Dalmaçyalı

Dalmaçyalı çift Pongo ve Perdita, yavrularıyla mutlu bir şekilde yaşarlar ve birbirlerini daha mutlu bir hayat düşünemezler – ta ki çılgın kürk aşığı Cruella de Vil hayatlarına girene kadar. Cruella, Dalmaçya kürkünden yapılan kürkü tercih etmektedir. Ancak Dalmaçyalılar o kadar kolay pes etmeyecektir. Birlikte kaçmaya ve Cruella’ya gününü göstermeye yemin etmişlerdir. Köpek filmleri kategorisinde Walt Disney’in 17. çizgi filmi olmuştur ve en popüler köpek filmleri adayı olarak 1997’de Pongo ödülünü kazandı.

Benji (1987)

Benji (1987)

Netflix, 2018’de yeni bir Benji filmi yaptı. Ama orijinali bilmiyorsanız, onu izlemelisiniz, çünkü Benji muhtemelen köpek filmleri kategorisinde en popüler köpek filmi kahramanıdır. Benji  büyük macerasına atılan bir Terrier köpektir ve  vahşi doğada mücadele eder. Bu macerada kurtlarla karşılaşır, ayılarla karşılaşır ve sözde öksüz kalan birkaç jaguar yavrusu ile karşılaşır. 1987 tarihli Walt Disney filminin uzun soluklu olması, yeni versiyonun hızıyla harika bir tezat oluşturuyor.

Beyaz Diş (2018)

Beyaz Diş (2018)

Uyarlama köpek filmleri sevenlerin mutlaka bakması gereken bu film, Jack London tarafından 1906’da aynı adlı kitabın sanatsal animasyonlu bir film uyarlamasıdır. Film, öksüz bir vahşi köpek olan  Beyaz Diş ile yüzyılın başında Alaska’ya altın kazmak için seyahat eden Jack arasındaki dostluk hikayesini anlatıyor.

Lassie

Lassie

En iyi film köpekleri listesinin başında bir köpek varsa, elbette Lassie’dir. Aslında öncesinden dizisi çekilmiş ve popüler olunca filmi yapılmıştır. İngiliz Langharcollie Lady, tartışmasız en eski ve en ünlü film köpeğidir. Eric Knight’ın Lassie Yuvaya Dönüş romanı 1940’ta yayınlandı. Üç yıl sonra kitap ilk kez bir filme dönüştürüldü.  Lassie fakir bir aile ile yaşamaktadır ama Lassie umursamamaktadır çünkü küçük oğluyla olan sevgisi ve arkadaşlığı sonsuzdur. Lassie mecburen satıldıktan sonra yeni sahipleriyle uzaktaki bir kırsal araziye seyahat eder. Ama Lassie herhangi bir insandan daha zekidir. Tek başına kaçar, gerçek evine ve küçük çocuğa geri dönen olaylı bir maceraya atılır. Bu arada: Lassie aslında bir kadın olmasına rağmen, daha uzun ve daha gür bir kürkü olduğu için rol çoğunlukla erkekler tarafından oynandı. Eric Knight’ın romanından uyarlanan başarılı televizyon dizisi “Lassie” 1954’ten 1973’e kadar oynamıştır.

1943’te Lassie filme dönüştü ve bir “Lassie” filmi yayınlandı. O zamanlar on yaşında olan Elizabeth Taylor, Lassie ile birlikte oynadı. 2005 yılında, Collie hayranlarının kalplerini daha hızlı atmasını sağlayan ve yeni neslin, hayvan kahramanının maceralarını heyecanlandıran Lassie hakkında başka bir film yapıldı. Son film versiyonu Lassie Yuvaya dönüş 20 Şubat 2020’de çıkmıştır. Bu uzun soluklu hikaye köpek filmleri kategorisinde gerçekten en hayran olunanlardan biridir.

Bailey

bailey

Köpek filmleri denilince Lassie’den sonra ilk akla gelen karakter Bailey’dir. Bir golden retriever yavrusu kurtarılıp bir çocuk tarafından evlat edinilir ve çocukla birlikte büyür. İkisi birbirinden ayrılamaz hale gelir. Ancak Bailey adlı köpek ölür ve yas tutan ustasını geride bırakır ve reenkarnasyon ile geri döner. Yıldızlardan oluşan bir oyuncu kadrosuyla hareketli bir film olan aktör Dennis Quaid ile birlikte harika bir filme dönüşüyor.

Enzo: Yağmurda Yarış Sanatı (2019)

Yarış pilotunun golden retriever cinsi köpeği olan Enzo, bir insan olarak yeniden doğabileceğine inanıyor. Trajikomedi, Garth Stein’ın “Enzo” adlı romanına dayanıyor. Sadece köpek filmleri severler için değil bütün herkes için muazzam bir film olan Enzo gerçekten film boyunca harika dersler veriyor. Filmi Enzo’nun anlatımıyla dinliyoruz. Hachiko gibi bu film de kalbinize dokunacak.

Köpekler bu gezegendeki en sevimli varlıklardır. Sadık, vahşi, komik, iyi bir arkadaş ve en önemlisi inanılmaz derecede güzellerdir. Gerçek şu ki, herhangi bir film bir köpeği içeriyorsa daha iyidir. Bu her zaman büyük ana rol olmak zorunda değildir (bazı köpekler gerçekten bunu hak etse bile). Küçük bir görünüm bile köpek filmleri hayranılarına inanılmaz anlar yaşatabilmektedir. Bazı köpek filmleri sayesinde Hollywood yıldızı olan köpekler bile vardır. Köpek filmleri her zaman bizi mutlu edecek enerjiye sahiptir. (Bazı istisna köpek filmleri de var tabii örneğin Cujo) Mutlaka izlenmesi gereken köpek filmleri listemden en sevdiğinizi seçip keyifli vakit geçirmeye hazır olun.

Filmograf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çocuk İçin Akıllı Saat Nedir ve Nasıl Kullanılmalı?
Çocuk İçin Akıllı Saat Nedir ve Nasıl Kullanılmalı?

Çocuk İçin Akıllı Saat Nedir ve Nasıl Kullanılmalı?

Sonraki
Rüyada Saat Görmek ve Saat Almak Ne Anlama Gelir?

Rüyada Saat Görmek ve Saat Almak Ne Anlama Gelir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.