Gebelik Döneminin Sağlıklı Geçirebilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Gebelik Döneminin Sağlıklı Geçirebilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren içinizi saran heyecan ve tutku zaman zaman yerini kaygı ve endişelere bıraksa da sürecin sonunda sizi oldukça güzel bir şey bekliyor. Hayatınız boyunca tadabileceğiniz en güzel duyguyu tadacak, kimsenin size veremeyeceği bir mertebeye yükselecek, gözlerinizin içine aşkla bakacak ufacık bir bebeğe sahip olacaksınız. Bundan daha güzel ne olabilir ki. Ancak bu yolculukta canınızı sıkan, sizi üzen, zaman zaman gerginlik yaşamanıza neden olan şeyler de mutlaka olacak. Gebelik döneminin sağlıklı geçirebilmesi için yapılması gerekenler rehberini hamileliğinizi çok daha kolay ve mutlu bir şekilde geçirebilmeniz için müthiş tüyolarla donattım. Hazırsanız, başlayalım.

Gebelik Döneminin Sağlıklı Geçirebilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Vitamin Ve Mineraller Yönünden Yeterli Takviyeyi Aldığınıza Emin Olun

Hamilelik öncesinde ek gıdalara ne kadar önem veriyor olursanız olun hamilelik sürecinde yaşadığınız ve yaşayacağınız hormonel değişiklikler vücudunuzu çok büyük oranda etkileyecek. Artık içinizde sizinle birlikte bir canın daha yaşadığını unutmayın. Büyümesi için ise sizin ihtiyacınız olandan çok daha fazla mineral ve vitamine ihtiyaç duyuyor. Bu da tükettiğiniz besinlerdeki vitamin ve mineral miktarlarının çoğunun kanınız yoluyla bebeğinize geçeceği anlamına geliyor.

Zamanla saçlarda dökülme, tırnaklarda çabuk kırılma, ten renginde matlaşma ve deride kabuk kabul dökülmeler gibi fiziksel yan etkilerle de gözle görünür hale gelen bu sorunları doktorunuza da danışarak vitamin ve mineral takviyesi alarak çözmeniz mümkün. Üstelik hamileliğinizin kaçıncı ayında olursanız olun bebeğinize hiçbir zararı bulunmayan bu takviyeleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Sağlıklı Ve Düzenli Beslenin

Gebelik döneminin sağlıklı geçirebilmesi için yapılması gerekenler arasında belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve bir beslenme düzeni oturtmaktan geçiyor. Klasik bir Türk ailesine sahipseniz hamile olduğunu öğrendikleri andan itibaren birçok kişi başınıza üşüşerek ağzınıza her dakika bir şeylere tıkamaya çalışacak. Bunlara hazırlıklı olun ve hepsine de büyük bir iradeyle hayır deyin. Hamile olmanız aşırı miktarda yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak besin değerleri açısından zengin gıdalar tercih etmeniz ve vücudunuzu aç bırakmamanız oldukça önemlidir.

Kırmızı ve yeşil besinleri bolca tüketin. Bu besinler hem içerdikleri antioksidanlar ile vücudunuzu arındırarak sizi rahatlatacak hem de ihtiyacınız olan vitaminleri karşılamanıza yardımcı olacak. Arada bir canınız çok çektikçe yapacağınız kaçamakların dışında çikolata, bisküvi gibi abur cuburlardan, hele ki şerbetli ağır tatlılardan uzak durmalısınız. Bu süreçte paketli gıdaları mümkün olduğunca az tüketmeye özen gösterin. Asitli ürünler ve alkol ise mümkünse hiç tüketilmemeli.

Spor Yapmaktan Çekinmeyin

Düzenli olarak spor yapan biriyseniz çok daha şanslısınız. Spor sadece bedeninizi düzeltmekle kalmaz aynı zamanda hamilelik boyunca deformasyona uğrayacak, sarkacak, çatlayacak olan derinizi de sıkı tutarak hem dış görünüşünüzü korumanıza hem de bundan kaynaklanacak olan ruhsal depresyonlarına engel olacaktır.

Gebelik döneminin sağlıklı geçirebilmesi için yapılması gerekenler arasında doktorunuzdan da destek alarak düzenli bir şekilde yapacağınız spor kaslarınızın gevşemesini ve rahatlamasını sağladığı gibi aynı rahatlama hissini bebeğiniz de yaşayacak ve çok daha rahat hissedecektir. Spor yapan kadınların yapmayanlara göre çok daha rahat bir hamilelik geçirdikleri ve doğum aşamasında da genelde normal doğumla hiçbir sorunla karşılaşmadan kolay bir şekilde bebeklerini dünyaya getirdikleri yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu süreçte yapacağınız sporun bedeninizi çok yormamasına, ağır kondisyon gerektiren sporlar olmamasına özen göstermelisiniz. Yoga, hafif tempolu yürüyüş ya da hamile platesi gibi sporlar uygun bir uzman eşliğinde yapıldığında hem bedeninizi, hem ruhsal sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Nazlı Özer
Kız annesi
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Evlenmek mi???
Sonraki
Kendimi Bu Dünyada Bulmak İstedim
Kendimi Bu Dünyada Bulmak İstedim

Kendimi Bu Dünyada Bulmak İstedim

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.