Bebeklerde uykunun önemi.

Tüm canlıların uykuya ihtiyacı vardır. Uyumak, insanlara ve tüm canlılara vücudun iyileşmesi ve yenilenmesi için zaman verir. Lion’s 16 ila 18 saat, primatlar ise on ila on iki saat uykuya ihtiyaç duyar. İnsanların gençleşmek için ortalama altı ila sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır. İnsan bebeklerinin tam sekiz saat uykuya ve arada kestirmeye ihtiyacı vardır.

Vücut, hücreleri yenilemek ve beyni yenilemek için uykuyu kullanır ve vücudumuzun, zihnimizin ve sağlığımızın gelişimine genel olarak yardımcı olur. Uykumuz sırasında insan vücudu saç köklerini, tırnakları, ayak tırnaklarını ve hatta cildin dış kaplamasını yenileyebilir. Bu, vücudumuza yerleştirilmiş otomatik pilot nedeniyle olur. İnsanlar, vücudun yalnızca harcanan enerjiyi günlük çalışma sırasında yeniden şarj etmesi gerektiğini düşünme eğilimindedir, ancak gerçekte vücut, beyin çok fazla eylemi kontrol etmediğinde yenilenme döngüsünü çok daha hızlı işler.

Bu nedenle bebeklerin kasları, uzuvları ve iskelet yapısını geliştirmek için uyku sürelerine ihtiyaçları vardır. Bebeğiniz için iyi bir gece uykusu sağlamak için bebeğinizin rahat ve davetkar bir yatak takımına sahip olması önemlidir. İyi bir yatağın sırrı, doğru hissettirmektir. Çok büyük yataklar, çocuğunuzun kendini güvensiz hissetmesine neden olabilir. Bebeğinizin yatağı rahat olmalı ve iyi bir gece uykusu alabilmeleri için güvenlik sağlamalıdır. Uygun yatak takımının seçilmesi de bir endişe kaynağı olmalıdır. Yatak takımına dokunması ve rahat hissetmesi kolay olmalıdır. Sert ve hatta kabarık yatak, bebeğinizin konfor düzeyini düşürür ve dolayısıyla uyku süresini kısaltır. Bebeklerimizin yataklarının tadını çıkarmasını ve burayı güvenli bir yer olarak görmesini isterdik.

Bebeğinizin uyku deneyimini keyifli hale getirmeye çalışın. Yatak takımları göze davet etmelidir. Bugün piyasada o kadar çok harika desen ve kumaş var ki, doğru yatak takımını seçmek zor olmamalı. Bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini teşvik etmek için yeterince dinlenmeye ihtiyacı olduğunu ve bu gerçekleştiğinde bebeğinizin tam potansiyeline ulaşabileceğini unutmayın.

Pavlus
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
YATIRIM ZAMANI
Sonraki
Aile

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.