Evdeyiz; Peki Evden Nasıl Çalışılır? Home Office Kültürü

COVID-19 bütün dünyayı etkiledi. Birçok insan evinden çıkamıyor. Bazılarımız evden işlerini yürütmek durumda. COVID-19 hayatımıza yeni bir düzen getiriyor. Bunlardan biride evden çalışmak. Eşofmanlarınızla konferanslar yapmak eğlenceli olabilirken, evdeyken işleri ertelemek kolay olacaktır. Özellikle de çevremizdeki dünyanın durumu hakkında hepimiz endişeli ve stresliyken. Ek olarak, bu mükemmel dengeyi sağlamak için iş hayatı ve kişisel yaşam sınırlarını belirlemek zor olabilir. Sizlere evde verimli çalışmak için ipuçları. Bunlar hayatınıza koyarsanız COVID-19 size yeni fırsatlar vermiş olabilir.

9-5 Programını Koruyun

Bir ofiste çalıştığınız saatlerde çalışın. Bu 9-5 anlamına geliyorsa, sabah ritüelinizi yapın ve sabah işe gidiş saatinizde uyanın. Avantaj şu ki işse giderken kaybettiğiniz zaman sizin. Bu zaman içinde güzel bir kahvaltı yapabilir ve kitap okuyabilirsiniz. Saat tam 9’da işinizin yani bilgisayarınızın başında olun.  Bunun için bir odayı kendinize ofis olarak ayarlayabilirsiniz. Tabi burada önemli bir konu. Mesai bitiminden sonra nasıl işinizden evinize geliyorsanız aynı şekilde mesai saatinden sonraki zaman sizindir ve dilediğiniz gibi kullanın. Tabi bunu yapabilmek için iş yerinizdeki göstermiş olduğunuz performansın aynısını göstermeniz gerekiyor.

Ara Verin

Çoğu şirketin, öğle yemeği molası vermenize veya 15 dakikalık bir mola vermenize izin veren bir politikası vardır. Gözlerimiz cihazlarımızdaki ekranlardan kolayca yorulabilir, bu nedenle öğle yemeğinde bir saat ara verdiğinizden emin olun ve kendinize ve gözlerinize bir mola vermek için arada başka birkaç adım atın.

Kurallar Oluşturun

Evden başka insanlarla çalışıyorsanız ister eve gelen çocuklar ister eşiniz olsun, kesinti yaşamamanız için sınırlar belirlemelisiniz. Kendi alanınızda yaşayan diğer insanlara, evden çalışmanızın, evcil hayvan yürüyüşlerinde, bulaşıklarda veya diğer işlerde gevşek olabileceğiniz anlamına gelmediğini açıklayın. Bu, kendinizden yararlanıldığını hissetmekten vazgeçmenize yardımcı olacak ve üretkenliğinizin gelişmesini sağlayacaktır. Bunun için belki kendinize ayrı bir oda ayırabilirsiniz.

Evden Çıkın

Hepimiz kendi kendine karantinadayız, ancak bu biraz temiz hava almak için parka kısa bir yürüyüşe çıkamayacağınız anlamına gelmez. Kendinizi her gün evinize sokmak iç karartıcı olabilir ve biraz oksijen ve güneş ışığı, sadece birkaç dakika için bile olsa, ruh halinizi büyük ölçüde iyileştirir. İşe gidiş ve geliş saatlerinizin bir kısmını bunun için kullanabilirsiniz.

Kanepede Çalışmamaya Çalışın Ergonomiye Odaklanın

Ayrı bir ofis odasına sahip olmak gerekli değildir. Bu ideal olsada, evlerinde fazla yer olmayan birçok kişi için gerçekçi değildir. Koltuğunuzdan, özellikle de bir dizüstü bilgisayarda çalışmak, sırtınızın üst, orta ve alt kısımlarına zarar verebilir ve siyatiği ağırlaştırabilir. Bir masa kullanmayı deneyin ve dizüstü bilgisayarınızı kitaplarla kaldırın, dirseğinizin ve dizlerinizin kıvrımını 90 derece tutarak mümkün olduğunca düz oturun.

Sanal Sosyalleşme

Uzaktan çalışırken, özellikle sosyal kelebekler için yalnız ve izole hissetmek kolay olabilir. Bir Slack, Skype veya Zoom sohbet odası veya diğer çalışanlarla ortak ilgi alanları veya baskıyı azaltan diğer küçük konuşmalar hakkında konuşabileceğiniz başka bir iletişim biçimi başlatın. Çoğu kişi buna “su soğutmalı sohbet” adını verir. İletişim ve destek için çevrenizdekilere ulaşmak, uzaktan çalışmanın büyük bir parçasıdır.

İletişim Kurun, İletişim Kurun, İletişim Kurun

Aşırı iletişim sadece uzaktan çalışma ile ilgili bir şey değildir aynı zamanda gereklidir. Yüz yüze konuşmak açıkça daha kolaydır, ancak meslektaşlarınız ve işvereninizle mümkün olduğunca çok şey paylaşın. Çok açık bir şekilde yazdığınızı düşünseniz bile, klavyenizin arkasından işler çok daha karışık olabilir, bu nedenle kendinizi stresten kurtarın ve olabildiğince açık ve anlaşılır olun, aynı şeyi çevrenizdeki insanlar da teşvik edin.

O Pijamalardan Çıkıp Dişlerinizi Fırçalamaya Çalışın

Arada bir tamamen kendinizi şımartabilir ve rahat olabilirsiniz, ancak her gün evden çok rahat giyinmenin üretkenliği etkilediği kanıtlanmıştır. Kişisel hijyen ve bakım rutininize sadık kalırsanız, halka uygun bir kıyafet giyerseniz, iş gününüz ilerledikçe daha profesyonel ve odaklanmış hissedeceksiniz.

Konferanslar İçin Kulaklık Kullanın Ve Mikrofonu Kapatın

Video konferans yapmak sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir, ancak evden çalışmanın önemli bir parçasıdır. Bu sadece iletişime yardımcı olmayacak, çevrenizdeki diğer insanlarla daha bağlantılı hissetmenizi sağlayacak ve iş arkadaşlarınız arasında daha anlamlı etkileşimler ve daha güçlü ilişkiler kuracaktır. Gerekmedikçe yani konuşmadıkça mikrofonunuz kapatmayı ihmal etmeyin.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.