Karanlığın limanı HAYATTIR..

Hayatın da  bir döngüsü vardır. Her döngünün bir evresi,  her evrenin bir kuralı, her kuralın bir ihlali, her ihlalin bir cezası ve her cezanın mutlak bir sonucu vardır. Bu sonuç değişmeyen iki şıkka sahiptir. İyi ve Kötü. Bu şıklar bizim hayatımıza, işimize, iç dünyamıza, düşüncelerimize dışarıya yansıttığımız duygulara kadar etkiler. Ki umarım sizin sonuçlarınız hep iyidir ve tatlı şeyler getirmiştir. Mesela benimki.. Biraz sıradışıydı..
Ben hayatımın döngüsünde kırıldım, döngünün evrenine küstüm, kurallara hiç uymadım.. Tıpkı namludaki mermi gibi hep tetik ucunda yaşadım. Hızlı düşündüm, hızlı hareket ettim ve hareket ederken hiç düşünmedim, yorulmadım pes etmedim sadece savaştım.. Ve yaşadıklarımı, yaşattıklarımı, geçmişime ve geleceğime verdiğim zararı farkedemedim.. Ama cezalarım hiç hafif olmadı. hep sürgün yedim önce hayallerimden, çocukluğumdan ve en güzel yıllarımdan derler ya hani gençliğimden..
İnsan dediğimiz bir varlık. Akli dengesi olan düşünme gücüne sahip bedel ödeyecek olan tek varlık hatta..
Ders çıkarmayı öğrenmeli yaşadığımız yaşın, o yaşın size yaşattıklarını iyi değerlendirmeli. Ölçmeli, biçmeli, hatta şans vermeli çıkan her fırsata.. Eğer bunu zamanında yapamazsak bilakis benim gibi.. Hayatı karambole geçirmiş gider iken hala yaramaz çocuk gibi savruluruz. Erken verilen EMEK’ te hayat kurtarır.. Unutmayın.
Zamanı boşa harcamamalı.. Öğrenmek, eğitmek, paylaşmak, yaşamak gerek bunları henüz vakit var iken. Yoksa hayatı bir macera kitabı ve, anıdan ibaret olan bir ansiklopedi yaparız. Hayat sizin, döngü sizin yön vermek ise ellerinizde. Seçenekleri tanıyın kendinizi dinleyin ihlaller yapın ama düşünün.. sizin sonuçlarınız hep iyi şeyler yaratsın size ışık olsun. Hatta güneş olsun ışığınız..  yoksa gündüzünüz  gece geceniz zindan olur.. Düşünce kuyusunda boğulmaktan daha kötü şey ışıksız kalmaktır. Aydınlığı bulmak kendi elimizde. Ve insan dediğimiz varlık kendinin feneri olmalı.. İyi şeyler görmeli üretmeli çalışmalı ki sizin yolunuzun sonu olan karanlık limanlar aydınlansın.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. Geçmişe gittim yazınızda. Hayal ettiklerim, başıma gelenler, engellerim ve seçimlerim… Seçim hakkım ellerimdeyken gücüm içimde değildi. gücüm varken seçim hakkım gitmişti. Zaman bana iyi geldi. Hayatımın ışığını buldum. Dediğiniz gibi ödediğim bedellerle, kazandıklarımla, kaybettiklerimle sonunda ışığımı buldum. Umarım sizde bulursunuz geçmişinizin ışığında, geleceğinizin güneşini.