BİR "KİŞİLİK" OLUN

Seçimlerimizi  yanlış kullanmamız farkında olmadan hayatımızı olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Biz neyi neden seçtiğimiz bir kendimize sorsak alacağımız cevaplar, kendimizden alacağımız cevaplar,  biraz olsun düşündürmezmi? Bir karakter mesela bir insan karakteri, muhtemelen ne sadece duyulan birşey bu terim. Oysa ki sevgili olsun, arkadaş olsun , iş ortağı olsun. Karakterini göz önünde bulundurmamız gerekmez mi? Kendimizide kandırmamamız gerek iyi birisi olabilir lakin anlaşabileceğimiz anlamına gelmez.  Sevdiği kişi için sevmediği şeyleri sevmek ve olmadığı birisi gibi olmak ya da arkadaş ortamında istemediğin birşeyi yapmak. O ortamda bulunmak istememek. İşte yanlış insanları hayatımıza sokarsak sonuç böyle olur. Ben hepsini tecrübe eden birisi olarak söylüyorum. Elememiz bizim açımızdan en iyisi olacaktır. Aksi takdirde bizim değişmemize ve etkilenmemize vesile olur. Biz neden farkında olmadan ve gerçekten istemediğimiz birşey için değişelim. Mutlu olduğumuz anlar var. Mutlu olduğumuz insanlar var. O zaman bizi yönlendiren,  kararlarımıza olumsuz yönden ortak olan tüm yanlış kişileri çıkarmamız daha iyi olacaktır. Düşünün ki insanların en özel kararları bile birlikte verdiği değişik bir dönemdeyiz. 

” Birader ben şu kızla çıksam nasıl olur ? Güzelmi sence ?”

Verdiğim örnek mesela iğrenç değil mi?

Kendin seçemiyor musun? Aciz!

Birlikte olacağın hatuna arkadaşların mı karar vercek?

Gerçi bugün hala buna benzer birçok örnek var,

Bir diğeride, evlilik. Aileler o kadar etkili ki hala günümüzde yaşanıyor. ” kızım onumu buldun evlenecek? Bak şu çocuk eli yüzü düzgün birisi.” size ne! Çocuğunuz evlenecek siz değil. Evlenecek yaşa gelmiş birisi doğruyu yanlışı ayırt edemez mi? Kendisi seçim yapamaz mı?  

Demek istediğim çevremizden etkileniriz iyi bazen, bazende kötü. Yalnız kendimizi düşünmeliyiz ki çevremizden olumsuz yönde gelen etkiyi en aza indirelim. Az önce verdiğim örnekler sadece birkaçı, 

Biz bir bireyiz öyle değil mi ? Bir kişilik, bir vücut ve bir hayatız. Bizi asalak başkalarının fikirleri yönlendirecekse, biz, biz olmaktan çıkarız. Bir karakterimiz olmaz. Biz sonuçta insanız mutlaka etkileniriz çevremizden ama bu yazımda demek istediğimde burada, etkilenelim. Etkilesinler. Arkadaşlarımız, ailemiz ya da başkaları. Fakat  olumlu yönde etkilesinler. Nitekim Aile seçimi yapamayız belki ama  arkadaş seçimini, izlediğimiz programları, yapmak istediğimiz mesleği, hayatımızı paylaşacağımız kişiyi, inançlarımızı ve dahasını kendimiz seçebiliriz. Başkalarından etkilenebiliriz ama hayatımızı onlar yönlendirmesin bunuda biz yapalım. 

 Gerçekten özgürlük. Bunu için birçok yazımda da bahsettiğim gibi ” kendimizi geliştirmemiz lazım”,  zaten kendini geliştiren birisi özgürlüğüne düşkün olur. Kısıtlanmaktan hiç hoşlanmaz. Hür olur, buda onu daha cesur ve saygın bir kişilik yapar. 

Caner21
Sakin bir insan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Gerçekler Üzücü
Sonraki
Sessiz Son

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.