Erkekler Neden Giyime Önem Vermiyor?

Erkekler Neden Giyime Önem Vermiyor?

Erkekler Neden Giyime Önem Vermiyor?

Giyim şüphesiz ki günümüzün en güçlü iletişim aracı. Yeni tanıştığımız bir insanı giyim tarzından nasıl bir karakteri olduğunu az çok anlayabiliyoruz. O kişinin karakteri hakkında az çok bilgi sahibi olabiliyoruz. İş yerinde farklı bir departmana bir evrak teslim etmek için girdiniz diyelim insanlar ilk olarak sizi kıyafetiniz ile değerlendiriyor. Giyim tarzımız en güçlü sözsüz iletişim silahı denebilir; çünkü ne giydiğimiz insanların bizler hakkında ne düşündüğünü etkiliyor.

Günümüzde kadınlar şüphesiz ki erkeklerden daha çok mağaza geziyor ve alışveriş yapıyor. Ancak erkeklerin çoğunun giyime kadınlar kadar önem verdiği söylenemez. Kadınlar mağazalarda yer alan indirimleri kaçırmıyor. Erkekler ise kadınlar gibi saatlerce mağaza gezmeyi tercih etmiyor; girseler dahi 2-3 dakika sonra satın almalarını yapıp mağazadan ayrılıyor. Peki erkekler giyime neden kadınlar kadar çok önem vermiyor? Bunu yakından incelemek adına bu yazıyı sizler için hazırladım.

Yapılan bir psikolojik çalışmaya göre erkekler için kişiye özel dikilmiş takım elbise ile mağazadan alınan takım elbisenin müşteride bıraktığı izlenimler bir fotoğraf ile ölçüldü. Gösterilen fotoğraf sonucu kişinin özel dikilmiş takım elbiseye beğenisi daha çok olmuş. Ayrıca psikologlara göre giydiğimiz kıyafetlerin yalnızca karşımızdakiler için değil o giysileri giyen kişiler üzerinde de bazı etkileri mevcut. Takım elbiseyi giyen kişinin psikolojik ruh halinden tutun da davranışsal eğilimlerine kadar her şeyi etkileyebiliyor. Bugün kadınlar kilo alma/verme gibi değişimlerden ötürü veyahut ihtiyaçları olmasa bile kendilerine yakıştırdıkları için kıyafet satın alıyor. Kadınlar ihtiyaçtan ötürü değil zevklerinin zaman içinde değişmesinden ötürü yeni satın alma yapıyor yani bir nevi tarzlarını değiştirerek kendilerini sözsüz iyi bir şekilde ifade ediyor.

Erkekler Neden Giyimine Özen Vermiyor?

Kadınlar cephesinde durum böyle iken erkeklerde durum nasıl peki ?

Erkekler cephesinde durum şöyle: pozisyon olarak yüksek bir mertebe olan çalışan erkekler iş hayatının getirmiş olduğu alışkanlıkla şık takım elbise, beyaz italyan yaka gömlek giymeyi tercih ederlerken çalışmayan erkekler ise yırtık kot pantolon, sıfır beyaz yaka tişört gibi daha basic giyinebiliyor. Aslında bu durumun temeli tamamen ekonomiden kaynaklanıyor. Çalışan erkekler profesyonelliğin getirmiş olduğu alışkanlıkla en lüks mağazadan takım elbise satın alarak giyimlerine önem verirlerken , çalışmayan erkekler ise daha basic, rahat giyinmeyi tercih ediyorlar daha doğrusu zorunda kalabiliyorlar. Bu durumun sebebi ise tamamen ekonomik. İşsizliğin tavan olduğu ülkemizde yeni mezun bir genç iş ararken, bir geliri yokken giyimine ne derece önem verebilir ki ? Eskiden her kesimden insanın alışveriş yaptığı mağazalar bile artık çok da ucuz sayılmaz. Çoğu işsiz genç tişört, kot pantolon, ayakkabı gibi ürünleri bile artık eskisi gibi ucuza satın alamıyor. Kurumsal bir firmada iyi pozisyonda çalışan bir beyefendi, şık bir takım elbise giyebilir iken yeni mezun işsiz gençlerimiz ise yırtık taşlanmış kotlar, spor beyaz basic bir tişört giyerek giyim tarzı yaratmaya çalışıyor.

Bendeniz bu yazımda erkekler neden giyinmeye önem vermiyor yazısını sizlere sundum. Ancak naçizane fikrim, hangi mağazadan alışveriş yaparsanız yapın gülümsemeniz olmadan satın aldığınız elbiseler eksik kalacaktır. Ama her şeyden önemlisi giyim tarzını bir kenara bırakalım. En önemlisi, çalışan ya da çalışmayan hiç fark etmez insan olabilmektir ve en güzel en zarif kıyafet de içten gülümsemenizdir…

Barış YILMAZER
#Salamen
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yaptığım Ve Pişman Olmadığım Kötü Şeyler
Sonraki
Türk Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Ünlü 5 Askeri
Türk Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Ünlü 5 Askeri

Türk Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Ünlü 5 Askeri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.