Egonu Kenara Bırak !

FARKLI OLMA İSTEĞİ:

Biz insanlar olarak kendimizi genellikle diğer insanlardan farklı ve özel hissederiz. Ünlü bir fenomen ya da saygı değer bir iş insanı olacağımızı düşünür ve bu düşünceleri çevremizdeki insanlara da aşılarız.

“Sen de bırak boş bilgisayar oyunlarını da git spor yap.”  Tarzı tavsiye veren/vermeye çalışan bir yığın insan var çevremizde. Sadece spor olarak da değil.

FENOMENLİK ARZUSU:

Örneğin günümüzün yeni trendi olan; Youtuberlık mesleğini yapmamız için sürekli ısrarda bulunan arkadaşlarımız da var.

Bir bakıma onlara hak veriyorum. Kolay yoldan para kazanmak tatlı geliyor. Sadece bu konuya olan yaklaşımlarını doğru bulmuyorum. Bu fenomenliğe çok hızlı şeklide ulaşacaklarına inanıyorlar.

Ve evet bir ünlünün akrabası ya da ta kendisi olursanız çabucak bir kitleye ulaşırsınız.

Yoksa uzun bir yoldan geçeceksiniz. Öyle armut piş ağızıma düş diye bir şey yok. Çabanız kadar yükselirsiniz sosyal medya ve eğlence sektöründe. Tabi ki eninde sonunda gözle görülür ve büyük bir kitleniz olur ama dediğim gibi çaba ve uğraşa göre ulaşacaksınız.

Ve zaman alacak. Bunu unutmayın.

İNSANLARI EZİKLEMEK:

Bu bahsettiğim fenomen olma hayali peşinde giden insanlar genelde çevresini ezik olarak görüp sürekli hor davranıyor. “Ne de olsa ben ünlü olunca peşimde koşacaklar.” Düşüncesi ile özür dileme konusunda cimri oluyorlar. Gerçekten karşı tarafı acıtmadıkları sürece de gönül alamıyorlar. Yanlarına gidip biraz üzgün gözüküp, kırdığı insana tavsiyeler verip ardından yine kendi hayallerini anlatırken görüyoruz onları.

Bir nevi bencillik ya da ego diyebiliriz. Kendi hayallerine öyle odaklanmışlar ki neredeyse her muhabbetin sonunu oraya getiriyorlar.

GERÇEKLER ÖYLE DEĞİL:

Sen çektiğin bir video ya da attığın bir tweet ile fenomen olacağına inanıyorsun. Ama o işler öyle olmuyor. Yatarak hiçbir itibar kazanamazsın, dört yapraklı yonca bahçesine sahip değilsen.

 O yüzden boş hayallere kapılıp da gençliğini kilitleme. Git arkadaşlarınla bir kafeye ya da al bavulunu çık bir tatile. Verimli şekilde değerlendir gençliğini. Bir daha gelmeyecek biliyorsun.

HAYAL KURMA DEMİYORUM:

Evet bazı hayallerin ile ilgili iç açıcı şeyler demedim lakin ben sana hayal kurma demiyorum.

Kur tabi ki. Hatta herkesten çok sen hayal kur. ama o inanç ve umut içerisinde kurduğun hayallerinin boşa gidecek olması üzüyor beni. Bu yüzden gözünü en tepeye dikip köşeye oturmanı istemiyorum. Ufak ufak hedefler koyarak tepeye çık. Belki de bu şekilde yaparak bir fenomen olabilirsin.

TAVRINI DEĞİŞTİR:

“Ben özelim, ben farklıyım, ben sıra dışıyım.” Diyerek kendini yüceltip insanları ezmektense insanların “Sen özelsin.” Demesini sağla. Seni öyle bir çaba içerisinde ve öyle hırs yaparken görsünler ki senin özel oluşun onları hem gururlandırsın hem de kıskandırsın.

İçine at özel olduğun gerçeğini. Arkandan atıp tutmasınlar egolu diye. Kimse bilmesin seni. Sen bil ve sen inan kendine.

TOP SENDE:

Bir gün her şeyi başardığında insanlar da öğrenecek senin ne kadar özel olduğunu. O güne kadar gözlerine sokma. 

Şimdi top sende. Hedefini önüne al ve çalışmaya başla.

Bol şans.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.