DÜŞLER DİYARI NEVŞEHİR

DÜŞLER DİYARI NEVŞEHİR

    Tarihi boyunca nice köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge.

    Kapadokya; doğa ve tarihin bütünleştiği, rüzgar ve yağmurun oluşturduğu Peribacaları, insanlar tarafından ev, kilise, ve manastır olarak kullanılmıştır. Yazılı tarihi     Hititler ile başlar. İpek yolununda  önemli kavşaklarından biridir. Vadiler, kiliseler, konaklar, Peribacaları, Testi Kebabı, Şarap ve Kızılırmak.

 ✓ Göreme: Çavuşin ve Göreme arasında yer alan Güllüdere vadisi yaşam alanı kalıntılarının bulunduğu bir bölge. Gün doğarken balonların kalkışı ve Peribacalarını seyretmek büyük keyif veriyor.

✓ Güvercinlik Vadisi: İsmini oyulmuş güvercinlik denilen yuvalardaki güvercinlerden alır. Manzarayı izlemek için hoş bir yer.

✓ Uçhisar: Kapadokya bölgesinin en yüksek noktası aynı zamanda Kapadokya’nın kapısı olarak bilinir.

✓ Uçhisar Kalesi: Kapadokya’da görülmeye değer tüm yerleri (Ortahisar, Ürgüp, Göreme, Erciyes) gözler önüne seren konumu sayesinde gün batımının izlenebileceği en güzel yerlerden birisidir.

✓ Avanos: Şapkalı Peribacası oluşumlarının en ilginç örneklerinin görülebileceği bir vadi. Çömlekçilik ve Seramikte meşhur yerler bulunur.

✓ Dervent Vadisi: Hayal Vadisi veya Perili Vadi olarak da bilinir. Avanosta  bulunur. U şeklinde bir yapısı vardır. Buradaki Peribacaları birçok hayvan ve insan şekline benzetilebilir silüetler oluşturuyor. Meryem Ana Peribacası, Hacivat Karagöz Peribacası gibi.

✓ Yeraltı Şehirleri: Kapadokya’da en büyükleri olan Kaymaklı ve Derinkuyu haricinde kayalara oyularak yapılmış Özkonak,  Özlüce, Tatların gibi yeraltı şehri bulunuyor.

✓ Üç Güzeller Peribacaları: İki büyük bir küçük peribacası anne, baba ve çocuktan oluşan çekirdek aile misali dizilimi Kapadokya’da görülmeden geçilmiycek bir noktadır.

Eşsiz güzellikteki GÜZEL ATLAR ÜLKESİ beni kendisine büyüledi  Sevgiyle kalın

Esra ÇAKIRGÖZ
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kulleteyn (mide bulantısı ve zihin açıcı yan etkileri mevcuttur)

Kulleteyn (mide bulantısı ve zihin açıcı yan etkileri mevcuttur)

Sonraki
sadece siz isteyin.

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.