Çok Düşünüyorum

Ben de bazı insanlar gibi çok fazla düşünüyorum. Eminim benim gibi olan birden fazla insan vardır. Bu çok düşünmenin zararlarından biraz bahsetmek ve yine bu konu hakkında biraz düşünmek istiyorum.

Çok düşünmenin belli başlı zararları var.Kendimde gözlemlediklerimden biri: Anı yaşayamamak.Okuduğum şeylerden, izlediğim film ve belgesellerden bir şey anlayamaz oldum. Zihnime sürekli dur,düşünme demeye başladım ama bu biraz imkansız bir şey. Kitabı okuduğum yerde aklıma geçmişten düşünceler, tamamlanmayan ve bitirilemeyen olaylar, insanların bana yaptıkları geliyor. Sanki düşününce bunlar geçecek ya da tamamlanmayan hesaplaşmalar bitecek zannediyoruz fakat bitmiyor. Üstelik bir olayın,iyi veya kötü,üzerinden 10 saniye geçtikten sonra olayı düşünürsek onu hep düşünüyoruz. Bende de öyle oluyor gerekli gereksiz çoğu olayı düşünüyorum ve kafam artık çok düşünmekten ağrımaya başladı, ders çalışamamaya mutsuz ve sinirli olmaya başladım, ailemle arkadaşlarımla tartıştım. Hayattan tat alamamaya başlayınca bunu araştırmak istedim”nasıl geçirebilirim” diye. Öncelikle Beyhan Budak’ın bir podcastinde: ”Sizin aklınıza düşünceler gelir ve siz onları git deyip düşünmemek isterseniz onları büyük bir sorun sıfatına yerleştirirseniz onlar tekrar tekrar gelirler. İlk adım olarak bunu yapmaya çalıştım.

Dikkatimi bir şey daha çekmişti: Stoacılık. Bu gibi pozitif düşüncelere göre, başımıza gelen olayların hemen hemen hiç biri gerçekten korkunç değildir. Eğer bu düşünceyi aklımızda tutarsak, kaygılarımızın büyük oranda yok olacaktır. Endişelenmenin hiç bir faydası yoktur. Başımıza ne gelirse gelsin, iyi olmaya devam edebiliriz.bunun hakkında çok  araştırma yapmadım ama iyiye benziyor.Çünkü fazlaca yöntem denedim ve çoğu etkisiz olunca artık araştırmadım ve şunun gibi bir düşünce tarzını da benimsemek istedim ÇOK DÜŞÜNÜRSEM en fazla ne olur? Kitabı mı anlamam?Bir şey olmaz. ”Okuduğumun %50 sini dahi anlasam kardır” demeye başladım. İnsanlarla hiç konuşmak istemiyordum bir şey derlerse dert ederim,moralim bozulur diye ve bunun üstüne gitmeye karar verdim. Tabi ki gidip de sevmediğim insanlarla konuşmadım çünkü birini sevmezseniz yaptığı her hareket size batar.

Kısacası size biraz kendi yaşadıklarımdan ve bu sorunu nasıl aşmaya çalıştığımdan bahsettim.Umarım sizlere de bir fikir olur.Eğer siz de benim gibiyseniz beni çok iyi anlarsınız.Kendinize iyi bakın.Esenlikle kalın.

101yazar
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Birine Aşık Olmayı Özlemek
Birine Aşık Olmayı Özlemek

Birine Aşık Olmayı Özlemek

Sonraki
FİNCAN TATLISI

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.