Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi Bölüm 2

Kaynak belirtilmedi

Önceki yazımda bahsettiğim gibi dizinin 2. bölümünü tüm hafta iple çektim. Sizin yorumunuza bırakarak bunun için iki sebep verebilirim; gerçekten Behzat Ç dizisini ve ekibini çok özledik ya da ilk bölümde kaliteli bir senaryo ve işleyiş gördük. Diziyi hangi konumda veya kafayla izlediğimiz de çok önemli, onu da dahil etmek lazım. Ben diziyi çıktığı ilk zamanlara göre değil, ruh halime göre izliyorum. Önceden böyle yapardım, bu sefer de böyle yapmaya karar verdim. İçimde hafif bir burukluk, hafif bir yalnızlık hissi aldığım an başına oturdum ve izlemeye başladım. Ayrıca varsa iki biranız, yanında çok iyi gider. 

İlk bölümde özetle, bize ekipteki yeni üyeleri ve Ankara’daki yeni kötü adamları tanıttılar. Yücel Demirdelen, güç için babasını öldüren bir sosyopat. Kötü adamımız bu sezon Yücel Bey olacak gibi duruyor. Yeni üyelerden biri Erdal Beşikçioğlu’nun öz kızı Derin Beşikçioğlu. Dizide Komiser Yardımcısı Melike olarak rol alıyor. Melike hakkında çok bir şey görmedik fakat şunu şöyleyebiliriz ki ekipteki herkes gibi biraz asabi ve ağzı bozuk birisi. Ekranlardaki komedi programından da simasını bildiğimiz Osman Harun ise ekimizdeki yeni komiser.  Bekir Müdür’ün en güvendiği adamlardan biriymiş meğerse. Bugünden sonra Behzat onu her zaman yanında tutacaktır. Diziye yakıştırdım diyemiyorum ama gözüme asla batmadı. İlk bölümde benim gibi Harun ismini duyunca heyecanlandıysanız yalnız değilsiniz. Geçen bölümde bahsettiğim gibi: “elde olandan maksimum almak önemlidir” değil mi? Şu ana kadar Osman Harun bence iyi götürüyor. 

Bölümde ekibimiz yine cinayetlerle uğraşmaya devam ediyorken Behzat ise Demirdelen ailesindeki tersliği daha net bir şekilde fark ediyor. Bu esnada Yücel kendi öldürdüğü babasının cenazesini kaldırıyor, güç patlaması yaşayıp kız kardeşi Engin’e yeraltı dünyasını gösteriyor. Daha dünyadan bihaber olan Engin neye uğradığını şaşırıyor. Her zaman olduğu gibi Memduh Başgan ben ortamda bir kendimi göstereyim dermişçesine Yücel’in yanına geliyor. Böyle olayların içinde her zaman Memduh Başgan oluyordu, yine o var. Asla şaşmıyor. Behzat Ç severler bilir ki, bir gün Behzat ile Memduh Başgan bu olaylardan ötürü tekrar karşı karşıya gelecek. Bu bölüm özetinde Yücel istediğini aldı gibi dursa da kız kardeşi Engin ortalığı karıştıracak gibi. Bu iki kardeşin bir küçüğü olan Ateş ise Şule’nin sevgilisi. Ateş, aileyle bağları kopuk gibi olsa bence olaylara o da dahil olacak. Benim o çocuğa pek gözüm tutmadı, haberiniz olsun. 

Genelde dizi veya film izlerken duygulanan biri değilim fakat Seher ve Behzat sahnesinde biraz duygulanmış olabilirim. Diziyi çok sevme sebeplerimden biri içimdeki duyguları ortaya çıkarıyor olması zaten. Gaspi’yi hatırlarsanız Çaycı Kemalettin öldürmüştü. O Çaycıyı da Behzat’ın eskiden kurtardığı Seher öldürmüş. Meğer tecavüze uğramış Kemalettin tarafından. Seher’in onu öldürmesinin diğer bir sebebi ise Cinayetin güzel kedisi Gaspi’yi öldürmesiymiş. O anda Behzat’ın duygulanışı beni bitirdi diyebilirim. O kediyi büroya getirenin Seher olması ve bunu öğrendiği andaki Behzat’ın bakışları… Seher’i yolcularken duygulanması, arkasından bakarken geçmişi hatırlaması… Bu ince detaylar diziyi gerçekten güzelleştiriyor. Biz bunları görmekten bıkmayız, umarım yapımcılar da yazmaktan ve çekmekten bıkmazlar. Haftada bir saat de olsa duygularımı daha net yaşatıyor bu dizi bana. Hiç bitmesin istiyorum. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.


 

Salih Üzülmez
Dizi konuşurum.
Önceki
BİR NETFLİX DİZİSİ ‘YOU’
Sonraki
Lost üzerine bir inceleme

Lost üzerine bir inceleme

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.