Bitcoin İsviçre Kadar Enerji Tüketiyor!

Bitcoin İsviçre Kadar Enerji Tüketiyor!

Kripto para olarak bilinen elektronik para birimi Bitcoin, çevre felaketine neden oluyor.

İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların araştırmasına göre; dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 0,25’i Bitcoin’e ait. Diğer bir deyişle Bitcoin, dünyada en fazla enerjiye ihtiyaç duyan 41. “ülke”. Bitcoin kripto para madenciliği için gereken bilgisayar gücünden dolayı elektriğe ihtiyaç duyuyor. Bunun nedeniyse ağ üzerinden işlemleri onaylayarak ve kompleks matematik işlemlerini çözerek yeni Bitcoinler üretme süreci. Bu ağın gerçek zamanlı tüketimini hesaplamak için online bir ölçüm aracı kullandı. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketimi Endeksi (CBECI) kripto paranın yıllık tüketim oranının, çalışmanın yayımladığı tarihte yaklaşık 60,45 terawatt olduğunu açıkladı. Bu da Bitcoin üretmek için gereken bilgisayar gücünün İsviçre’nin tükettiği enerjiden fazla olduğu anlamına geliyor. 

Bitcoin İsviçre Kadar Enerji Tüketiyor!

Çevre Dostu Enerji Kaynakları Kullanılmalı

B ağın büyük bir kısmı Çin’de kömür gücüyle çalışan enerji kaynaklarına bağlı üretim yapıyor. Bitcoin’in çevreye zararlı olmasının temel sebebi yenilenemeyen enerji kaynaklarını kullanması. Bitcoin’in her geçen gün popülerleşmesiyle kullandığı enerji de artıyor. Enerji tüketiminin zararını önlemek için yapılması gereken ise kripto para üretimi ve işlemlerinde yenilenebilir ve çevre dostu enerji kaynakları kullanılması.

Önerilen İçerik: İlk Elektrikli Gezi Gemisi Yola Çıktı

Nihal Zengin
İstanbul Üniversitesi TDE mezunu. Hâlihazırda yüksek lisans tezini tamamlamaya çalışıyor. Çok okur, çok yazar, az konuşur. Hoşgörünün dünyayı daha iyi bir yer yapabileceğine inanıyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayvan Haklarını Savunmak Zorunda Mıyız?
Hayvan Haklarını Savunmak Zorunda Mıyız?

Hayvan Haklarını Savunmak Zorunda Mıyız?

Sonraki
Çevrenizde Sizi Aşağıya Çeken İnsanların Ortak Özellikleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.