Birim 731

Bu yazımda bir savaş suçundan bahsedeceğim sizlere.

2.dünya savaşı sırasında Japonya ve Çin savaşı sebebiyle Mançurya halkına kimyasal ve biyolojik deneylerin yapılması için japonlar tarafından kurulan bir birimdir.Tabi ismi bu şekilde geçmemektedir.Birim 731 “Salgın Hastalıkları Önleme ve Su Arıtma Merkezi” adıyla kurulmuştur ki yapılan ideneyler gizli kalabilsin.

Bu birimde kadınlar ve çocuklar dahil yaklaşık 3000 kişi vardı ve bu 3000 kişinin çoğunu Çinliler oluşturmaktadır.Kadın çocuk ayırmadan herkese akıl almaz deneyler yapılmıştır.Örneğin ;

İnsanlar canlı canlı anestezi kullanılmadan ameliyat ediliyor ve hastanın tepkilerine bakılıyordu.

İnsanlara hayvan kanı ve deniz suyu enjekte ediliyor.Vücudun gösterdiği reaksiyonlar inceleniyordu.İnsanları buz gibi sularda veya odalarda dondurarak ani sıcak bir ortama veya suya sokuluyordu.Bu şekilde insanların iklim değişikliğine gösterdiği tepkileri ölçüyorlardı.

İnsanları ağaçları bağlayarak üzerlerine bombalar atıyorlardı.Bu sayede insalar üzerindeki hasarlar inceleniyordu.İnsanlar basınç odalarına sokuluyor ve iç organlarının dışarıya çıkması bu odalarda görülüyordu.Kay kaybından insanların ne zaman öleceğini hesaplamak için çeşitli uzuvlar kesiliyordu.

Bu birimde yer alan doktorlardan birinin yaptığı dehşet verici açıklama ise şuydu; 

“İlk deneyim boyunca çok korktum. Ancak ikinci deneyimde işler daha kolaylaştı. Üçüncü deneyimde ise bunu yapmaya gönüllü oldum.” 

Birimin kapatılması 

Hiroşima bölgesine  atom bombası atılana kadar bu deneyler su arıtma merkezi adı altında devam etti.Daha sonra Ruslar’ın bölgeye gelmesiyle tesis içindeki tüm malzemelerle ateşe verildi.Kalan insanlar kurşuna dizilerek öldürüldü.Japonya’nın teslim olmasıyla bu tesis büyük bir tepki yarattı ve bu tesiste görev yapan doktorların askerlerin yargılanacağı bir mahkeme kuruldu.

Acı kısım ;

Mahkeme kurucuları olan Amerika , Rusya gibi ülkeler deneylerin sonuçları karşılığı yargılamaların iptalini sağlamış ve bir insanlık suçunun üstünün örtbas edilmesine sebep olmuştur.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.