2019 Oscar Ödüllü Film "PARASITE"

Parasite, yönetmenliği ve senaristliği Bong Joon-ho tarafından yapıldı ve 2019 çıkışlı Güney Kore gerilim filmidir. Filmde iki aile söz konusu, birinci aile varlıklı olan Park ailesidir; ikinci aile ise yoksuldur zaten işin parazit kısmı da burada başlıyor.

Seul’un bakımsız yarı bodrum bir evinde yaşayan Kim ailesinin, muhteşem bir zenginlik yaşayan Park ailesinin yanına çalışan olarak girmelerini ve bir parazit gibi onlarla yaşamaya çalışmalarını anlatıyor. 

Kim Ki-taek, karısı Chung-sook, kızı Ki-jeong ve oğlu Ki-woo ile küçük bakımsız yarı bodrum bir evde sefalet içinde yaşam mücadelesi veren, düşük ücretli işlerde çalışıp ay sonunu getirmek için çabalar.

 Ki-woo, arkadaşı Min sayesinde Park ailesinin kızlarına İngilizce dersi vermeye başlar. Kolej çağındaki    Ki-woo, manipülasyon konusundaki başarısını kullanarak Park ailesinin küçük çocukları için sanat terapisti bir tanıdığı olduğunu söyleyip kız kardeşini de işin içine sokar. Park ailesinin lüks yaşam anlayışının, zayıf noktaları olduğunu anlayan çocuklar, yalan ve hileye başvururlar. Önce Ki-jeong Park ailesinin küçük oğluna güya sanat terapisi vermeye gelir fakat şoförün arabasına bir iç çamaşırı bırakır ve Park ailesine şoförün bir ahlaksız olduğunu söyleyerek işten kovdurur. Kovulan şoförün yerine ise babası gelir. Artık Park ailesine 3 kişi yapışarak geçinmeye başlarlar. Sıra evin hizmetçisi Moon-gwang’i kovdurmaya gelir. Moon-gwang’in Şeftali tüyüne karşı hassasiyeti vardır. Evin hizmetçisine komplo kurarak onu da işten çıkartırlar çıkan hizmetçinin yerine ise annesi Chung-sook gelir. Artık bütün aile Park ailesine dört  bir yandan sarılmaya başlarlar.

Neredeyse eve yerleşen Kim ailesinin doğal akışında ilerleyen planı iyi işlemektedir ama Park ailesinin kamp yapmaya gittiği gün her şey değişir. Park ailesinin yokluğunda evde eğlence yapan Kim ailesinin keyfi, eve Moon-gwang’in gelmesiyle kaçar. Moon-gwang’in kocası; borçların dolayı evin gizli sığınağında bir parazit gibi 4 yıldır yaşamaktadır ve Kim ailesinin kurduğu düzeni farkedip yalanlarını ortaya çıkarmak isterler. Yoksulluğa geri dönmek istemeyen Kim ailesi ise ev içinde mini bir savaşa girip, Moon-gwang’i ve kocasını gizli sığınağa kitler. Ne yazık ki Park ailesi de kamptan erken dönüş yaptığı için işler iyice karışır. Yaşanan kaos ortamı, dolandırıcılık, yalanlar, işlenen cinayetler ve dağılan iki aile. 

Aslında filmde anlatılmak istenen şey gelir eşitsizliğinin oluşturduğu sınıf atlama çabasıdır.

Dünyanın dört bir yanında gelir eşitsizliği elbette vardır ve olmaya da devam edecektir. 

Sağlıkla kalın, Hoşçakalın 😇

Beyza GÜLER
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Birim 731
Sonraki
PATRON POPÜLER KÜLTÜR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.