Hikayenizin Tadını Çıkarın!

Dünyamız nice hikayeden oluşuyor. Bu  kadar çok hikaye olmasına rağmen hepsi aynı doğrultuda ilerliyor. Böyle güzel bir birikime sahibiz, bundan öğrenebileceğimiz birkaç şey olduğunu düşünüyorum. Öncelikle ‘aynı doğrultu’ derken ne demek istediğimi açıklamalıyım: tüm hikayeler, ana karakterin bir amaç uğruna çıktığı yolculuğu (içsel bir yolculuktan da bahsedebiliriz) bu yolda başına gelenleri, sonuca ulaşmasını ve tüm bu süreç boyunca yaşadığı değişimi anlatır. Esas olan şey baştaki amaca ulaşmak gibi görünse de asıl kazanç karakterin o yolculukta geçirdiği değişimdir.

Karakterin amacına ulaştığı bir hikayede; öğretiler, yoldaki zorluklardan ve pes etmeyip ilerleyen karakterin azminden çıkar.

Amaca ulaşılamayan bir hikaye, başarısızlık hikayesi olarak görülebilir, halbuki o amaca giden yollardan biri denenmiş ve yolun çıkmaz sokak olduğu anlaşılmıştır. Karakter (ve onun yolculuğuna tanık olanlar) artık daha deneyimli olduğu için amacını yeniden şekillendirebilecek ve gideceği yolu daha net görüp, kötü sürprizlere hazırlıklı olacaktır. Bundan daha yararlı bir kazanç düşünebilir miyiz?

Çoğumuz kendi hikayemizi değersiz buluruz. Oysa hikayemizi (sadece kendimiz dinleyeceksek bile) iyi şekilde anlatmayı bilmemiz gerekiyor. Hayatımızı ‘anlatmak’ için gözden geçirdikten sonra en kötü deneyimlerimizin bile mükemmel hikayelere dönüştüğünü görebiliriz. Tüm bunlar sağlam birikimler. Bunları hikayemiz olarak kabul edip anlatabiliyor olmak, onları unutup aynı yanlışları yapmamıza engel olacaktır. Mutsuzlukların ve bunalımların, hikayelerimizi doğru şekilde analiz edip anlatamamaktan kaynaklandığını savunan psikanalistler için ‘anlatma’ kavramı oldukça önemli. Zihinsel olarak sağlıklı bir hayatın tek çözümü budur demek istemiyorum, ama denemeye değer olduğunu düşünüyorum.

Umarım her birimizin, (kendi kendimize bile olsa) anlatmaktan zevk alacağımız, öğretisi bol, zengin hikayelerimiz olur. Geçmişimizi tüm kusurlarıyla kabul etmemiz, kendimizle barışık olmamız ve bu sayede hikayemizin şu andan sonrasını güzelliklerle inşa etmemiz dileğiyle. Yazıyı buraya kadar okuyan güzel insanlar, hikayenizin tadını çıkarın!

.oyku.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Korku Oyunları Denilince
Sonraki
KARANTİNA GÜNLÜKLERİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.