Beyin Göçü(!)

Pür dikkat kesildik…

Koronavirüs’ün ne zaman yaşamlarımızdan çekip gideceğine…

Yine, aşının ne zaman ülkemize geleceğine?

Ama, öte yandan “yaşam” devam ediyor.

Devletimizin tepe noktalarından ne kadar da sosyal hareketliliği azaltalım tavsiye ve uyarıları gelse de…

Son tahlil de…

Vatandaşlarımız, kâh eğitim odaklı kâh geçim odaklı dışarıya çıkarak, sosyal hareketliliğe neden olmaktalar.

Neyse… Yine benim konum, beyin göçü. Köşelerde gezinirken beyin göçünden dem vuran yazılara denk geliyorum. Almanya’da iki Türk bilim insanının aşı çalışmalarında ön plana çıkmaları… Yine Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar örnek gösterilmekte.

***

Evet…

Belki, artık bıktınız aynı konuları okumaktan ama insan kaynağımızın niteliği ve yurdumuzda kalarak, yeri geldiğinde bilimsel çalışmalarda faal olmaları yeri geldiğinde ise direkt üretim sahasında faal olmaları, ülkemizin global bağlamdaki gücü açısından hayatidir.

Son günlerde, ülkemizde değişim rüzgârları estirilmekte. Reform yapılması gereğinden dem vurulmakta. Hakikaten ülkemizde bir değişim yapılmalı: Bu değişim artık esaslı bir değişim olmalı. Özgürlükçü ortamların yeşertilmesi, insanların özel yaşamları ile mülkiyet haklarının olması gereken hukuksal koruma altına alınması gereği… Değişim iyidir. Hem ekonomik hem de siyasal okumalara istinaden, yeniliklere uygun olarak ülkemizdeki çalışma hayatı ile sosyal yaşamın ahenk içinde sürdürülmesi, genç insanlarımızın, ülkemizde bir gelecek tasavvur etmeleri açısından önem arz etmektedir.

Kimse kusura bakmasına ama…

Beyin göçünü bizler daha çok yazıp çizeceğiz.  

Erhan Salman
Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ, ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum... Kitap okur, köşe/kitap yazarım... Elimden geldiğince ilgi alanım doğrultusunda yazmak, en büyük tutkum ve hedefim. SEVGİYLE OKUYUN...
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KURUNTU OLMAK HASTALIK MI!!!
Sonraki
Merhaba

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.