Sağlık Bakanlığı Test Yapmıyor: "İranlı Arkadaşımı Eve Gönderdiler"

Sağlık Bakanlığı Test Yapmıyor: “İranlı Arkadaşımı Eve Gönderdiler”

Sağlık Bakanlığı Test Yapmıyor: "İranlı Arkadaşımı Eve Gönderdiler"

Bu olayın acilen duyulmasını istediğim için buraya yazıyorum. Bir arkadaşımın annesinin yanında danışman olarak çalışan İran vatandaşı bir kadının bugün başından geçenleri aynen aktarıyorum sizlere.

İranlı kadın yüksek ateşi olduğu için işe gelmiyor ve bunun üzerine kendisini arıyorlar. Telefonda durumunu anlatıyor, yüksek ateşi olduğunu, öksürdüğünü ve boğazının kuru olduğunu söylüyor. Kendisi corona hattı 184’ü saat gündüz 2 gibi arayıp derdini anlatmaya çalışıyor ama telefondaki sağlık bakanlığı çalışanları ingilizce bilmiyor.

Bunun üzerine hemen ofistekiler sağlık bakanlığının 184 hattını arıyorlar ve durumu anlatıyorlar. Eğer hastaysa fazla kimseye bulaşmasın diye gelin alın diyorlar. Yurt dışından gelen iranlılarla görüştüğü için corona şüphesi taşıdığını söylüyorlar. İsim, adres, tc no ve telefonlar veriliyor fakat kimse geri dönüş yapmıyor.

2.5 saat sonra tekrar arıyorlar neden kimse gelmedi diye ve aldıkları cevap “ilgileniyoruz”. 30-40 dk daha bekliyorlar tekrar gelen giden olmayınca iranlı kadın taksiye atlayıp Ümraniye Devlet Hastanesine gidiyor.

Hastaneye gittiğinde ise ateşini ölçüp herhangi bir aksiyon almadan direkt şunu söylemişler: “Bugün git, pazartesi gel. Şu an yardımcı olacak kimse yok”.

İranlı kadın elinden geldiğince kimseye bulaşmaması için çaba göstermesine rağmen kimse yardım etmiyormuş. Test etmeyi geçtim kadını en azından gözetim altına alın. Hadi ambulans yollamadınız bari kendi ayağıyla gelen insanı geri göndermeyin. Sağlık Bakanı hazırlığımızı yaptık diye açıklama yapıyor fakat sağlık çalışanları dikkate almıyor. Sağlık bakanına sesleniyorum, bu şekilde bu salgının önüne nasıl geçeceğiz? Lütfen birisi o kadını kontrol etsin. Eğer gerçekten hastaysa zaman aleyhimize işliyor.

Lütfen görevli birilerine ulaşalım.

okur

Yazar: krizantem

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

5 yorum

Yorum Yazın
 1. Merhaba,
  Korona olduğunu düşünüyorsanız bu iranlinin istanbul anadolu yakasindaki Dr. LÜTFÜ KIRDAR EGT. ARST. HASTANESI ne gitsin taksiyle toplu tasima kullanmasın sadece orada bakiyorlar biyolojik verilerine

  • İranlı kadına ulaşamıyorlarmış şu anda. Sağlık bakanlığı hala geri dönüş yapmamış ayrıca. Tekrar aramışlar bugün tekrar kayıt açmışlar. Klasik türkiye aynen devam ediyor.

   Eğer ulaşırlarsa direkt lütfü kırdara gitmelerini söylüyorum. teşekkürler

 2. Bu hastalgin tanisini koymak icin en onemli asama fizik muayenedir. Eger fizik muayene ile hastaligin on tanisini koronavirus hastaligi olarak belirlediyseniz bunu teyit etmek icin tetkit yaparsiniz. Fizik muayenede korona hastaligi dusunmuyorsaniz tetkit yapilmaz. Muayenede o kisinin korona olmadigi anlasilip tetkik gerekli gorulmemistir. Bu sekilde saglik bakanligina ve doktorlara karsi suclayici bir paylasim yanlis olmus ve bilgisizce olmustur.

  • Peki neden herhangi bir ilaç yazılmadan gönderiliyor hasta? Doktor olarak size soruyorum. O halde bir insana muayene dahi etmeden nasıl bugün git pazartesi gel diyebiliyorlar? Risk teşkil etmiyor mu bu kadın? Göze alıyor muyuz yani yayılmasını? ben hiç doğru bulmuyorum. 184 ararsa burayı güncellicem bakalım ne diyecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.