Bekçiler Neden Yaşlıların İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Görevlendirilmiyor?

Bekçiler Neden Yaşlıların İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Görevlendirilmiyor?

Herkes sokağa çıkma yasağı ilan edilsin o yapılsın bu yapılsın diyerek fikrini beyan ederken, ben de bir çözümle karşınıza geldim. Bunu düşünmek benim pek bir vaktimi almadı fakat içişleri bakanlığı veya bilim kurulu bunu neden hayata geçirmedi gerçekten şaşırıyorum.

Her mahalleye konumlandırılan ve görev yerleri belli binlerce bekçi şu anda ne yapıyor? Caddelerde sokaklarda eli belinde gezmekle olmuyor bekçilik. Kendi mahallesinden haberi olmalı bekçilerin. Devletin halka en yakın olduğu kişiler bekçiler şu anda.

Bekçiler Neden Yaşlıların İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Görevlendirilmiyor?

Önerim şudur:

  • Görev yerleri belli bekçilere mahallelerinde ikamet eden yaşlıların adresleri verilsin.
  • Belirli aralıklarla sokak aralarında gezerken bu adreslere uğrasınlar ve yaşlılara bir ihtiyaçları olup olmadığını sorsunlar.
  • Korona hattı gibi bir ulusal hat oluşturulup, yaşlıların bu hat üzerinden ihtiyaçlarını belirtmesine olanak sağlansın.
  • Belediyelerde ciddi hastalığa sahip olup evden çıkamayan ve bakıma muhtaç hastaların bilgisi mutlaka mevcuttur. Belediye ekipleri ve bekçiler ortak bir plan ile düzenli olarak ihtiyaçları karşılayabilir.
  • Koronavirüs şüphesi taşıyan yaşlılar bekçiler tarafından tespit edilip bildirilsinler ve serbest dolaşımı engellensin. Ekipler gelip bu yaşlıları teste veya karantinaya götürsün. 
  • Bekçiler ihtiyaçları belirleyip kendi de ihtiyacı karşılayabilir veya daha güzeli online alışveriş imkanı sunan şirketlerle anlaşma sağlanabilir.
  • Getir, Banabi, İstegelsin, Migros Sanal Market/ Migros Hemen gibi darkstore üzerinden ürün gönderen şirketlerle devlet anlaşıp, oluşturulan hat üzerinden ihtiyaçlarını karşılayabilir.
  • Oluşturulan tek hat ile hem bekçiler hem 112 acil hem de online alışveriş imkanı sağlayan firmalara bağlantı kurulabilir. 

Neden bu kalitede firmalardan faydalanmıyor devlet? Güney kore korona için uygulama geliştirip korona virüsü pozitif çıkan hastaların bulunduğu bölgeleri tüm vatandaşlarına bildiren bir uygulama yaptı.

Biz ne yapıyoruz? Dua ve kolonya? Gerçekten mi Türkiye?

Bu sorunun çözülmesinde çok geç kalındığını gösteren bir haberi de paylaşayım sizlerle. Yaşlı bir amca sivasta 112 ekibinden soda istemiş. Daha önce yapılan bir plan olmadığı için polisler sodayı götürmüş. Neden meşgul edilsin polisler soda işiyle?

Bekçiler Neden Yaşlıların İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Görevlendirilmiyor?

Herkes gibi şikayet etmek yerine önerimi sundum. Umarım birileri görür ve bir an önce aksiyon alırlar.

Bu ülkedeki siyasiler ve bilim kurulu üyeleri bizim milletin sokağa çıkmayın diyince çıkmayacağını mı sanıyor? Bu nasıl bir düşünce yapısıdır? İlla ki çıkacak o insanlar çünkü ihtiyaçları var veya akıl tutulması yaşıyor olabilirler. İkincisi daha yüksek ihtimal onu belirteyim.

Evde Kal Türkiye sonumuz italya olmasın.

The Necmi
Necmiii Bilicii
5 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İnsanlığın En Kolay Sınavı
İnsanlığın En Kolay Sınavı

İnsanlığın En Kolay Sınavı

Sonraki
Sağlıklı Beslenme Hakkında İpuçları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.