Bekçiler Neden Yaşlıların İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Görevlendirilmiyor?

Bekçiler Neden Yaşlıların İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Görevlendirilmiyor?

Herkes sokağa çıkma yasağı ilan edilsin o yapılsın bu yapılsın diyerek fikrini beyan ederken, ben de bir çözümle karşınıza geldim. Bunu düşünmek benim pek bir vaktimi almadı fakat içişleri bakanlığı veya bilim kurulu bunu neden hayata geçirmedi gerçekten şaşırıyorum.

Her mahalleye konumlandırılan ve görev yerleri belli binlerce bekçi şu anda ne yapıyor? Caddelerde sokaklarda eli belinde gezmekle olmuyor bekçilik. Kendi mahallesinden haberi olmalı bekçilerin. Devletin halka en yakın olduğu kişiler bekçiler şu anda.

Bekçiler Neden Yaşlıların İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Görevlendirilmiyor?

Önerim şudur:

 • Görev yerleri belli bekçilere mahallelerinde ikamet eden yaşlıların adresleri verilsin.
 • Belirli aralıklarla sokak aralarında gezerken bu adreslere uğrasınlar ve yaşlılara bir ihtiyaçları olup olmadığını sorsunlar.
 • Korona hattı gibi bir ulusal hat oluşturulup, yaşlıların bu hat üzerinden ihtiyaçlarını belirtmesine olanak sağlansın.
 • Belediyelerde ciddi hastalığa sahip olup evden çıkamayan ve bakıma muhtaç hastaların bilgisi mutlaka mevcuttur. Belediye ekipleri ve bekçiler ortak bir plan ile düzenli olarak ihtiyaçları karşılayabilir.
 • Koronavirüs şüphesi taşıyan yaşlılar bekçiler tarafından tespit edilip bildirilsinler ve serbest dolaşımı engellensin. Ekipler gelip bu yaşlıları teste veya karantinaya götürsün. 
 • Bekçiler ihtiyaçları belirleyip kendi de ihtiyacı karşılayabilir veya daha güzeli online alışveriş imkanı sunan şirketlerle anlaşma sağlanabilir.
 • Getir, Banabi, İstegelsin, Migros Sanal Market/ Migros Hemen gibi darkstore üzerinden ürün gönderen şirketlerle devlet anlaşıp, oluşturulan hat üzerinden ihtiyaçlarını karşılayabilir.
 • Oluşturulan tek hat ile hem bekçiler hem 112 acil hem de online alışveriş imkanı sağlayan firmalara bağlantı kurulabilir. 

Neden bu kalitede firmalardan faydalanmıyor devlet? Güney kore korona için uygulama geliştirip korona virüsü pozitif çıkan hastaların bulunduğu bölgeleri tüm vatandaşlarına bildiren bir uygulama yaptı.

Biz ne yapıyoruz? Dua ve kolonya? Gerçekten mi Türkiye?

Bu sorunun çözülmesinde çok geç kalındığını gösteren bir haberi de paylaşayım sizlerle. Yaşlı bir amca sivasta 112 ekibinden soda istemiş. Daha önce yapılan bir plan olmadığı için polisler sodayı götürmüş. Neden meşgul edilsin polisler soda işiyle?

Bekçiler Neden Yaşlıların İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Görevlendirilmiyor?

Herkes gibi şikayet etmek yerine önerimi sundum. Umarım birileri görür ve bir an önce aksiyon alırlar.

Bu ülkedeki siyasiler ve bilim kurulu üyeleri bizim milletin sokağa çıkmayın diyince çıkmayacağını mı sanıyor? Bu nasıl bir düşünce yapısıdır? İlla ki çıkacak o insanlar çünkü ihtiyaçları var veya akıl tutulması yaşıyor olabilirler. İkincisi daha yüksek ihtimal onu belirteyim.

Evde Kal Türkiye sonumuz italya olmasın.

yazar

Yazar: The Necmi

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

5 yorum

Yorum Yazın
 1. Yorumlarda şikayet etmişsin diyerek eleştiri yapılmış fakat ben buna katılmıyorum aksine güzel bi öneri var ama sorun şu ki çoğu yerde bekçi yok ve olan yerlerde de gece çalıştıkları için biraz sorun olur ama en azından gece bir kaç saat geç iae başlayıp sabah da bir kaç saat geç isi bırakarak senin önerdiğin şeyler kolaylıkla yapılabilir. Böylece polislerin üzerinden biraz yük azaltılır☺

 2. Yanlış bilmiyorsam bekçiler akşam saatlerinde mesaiye başlıyor ve halen çoğu yerde bekçi yok yada çok az. Batıda ve adı bilinen bir ilçede yaşadığım halde bizim burada daha hiç bekçi görmedim. Aslında doğru düzgün polis bile görmüyoruz, büyük illerde ve merkezlerde heryer polis ve bekçi olabilir ama buralarda pek yok artık doğu illerini siz düşünün.

 3. Yazmak için yazmışsın sodayı polisler götürdü ne olduğunu bilmeden yazmışsın hayır bir de resim koymuşsun

  • polislerin işi soda götürmek yani? keşke sende bu yazıyı yazacak kadar akıl olsa da ben yazmasam. paylaşıp destek olsam. ama neredee anca eleştir. Yazıdaki tek hatayı bulup düzeltmişsin tebrik ediyorum. güncelledim. bakalım şimdi neye salça olacaksın?

  • Şikayet yerine öneri sundum diyorsun ama yazının %80 i şikayet ve eleştiri. Bekçiler gece çalışıyor. Gecenin bir vakti milletin kapısını mı çalsın? Kore’de koronavirüslü hastaların bölgesini gösteren uygulama devreye sokmuş diyorsun, Peki şunu düşündün mü hiç: örneğin İstanbul’ da koronabirğs vakaları çok fazla oldu diyelim, bu millet İstanbul’ dan kaçmaya çalışacak. Belki kaçmaya çalışan insanlar arasında virüs taşıyıcıları var? Ve gittikleri bölgede, vaka sayısını arttırma ihtimalleri var. Ulusal bir hat oluşturulsun diyorsun: korona ile ilgilş ayrı bir bildirim hattı var ve yaşlılar ihtiyaçlarını 155, 156 gibi numaralardan polis vs. arayarak bildirebiliyor. Fatih
   Demir’in yorumuna katılıyorum. Yazmak için yazmışsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.