AŞILARINI VE TESTLERİNİ YAPTIRANLARIN SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEYEMEZSİNİZ !

The doctor is injecting male patients.In the medical’s hand have syringes.

Covid-19’u bahane ederek evrensel hukuk ilkelerini ve bireysel özgürlükleri  ihlal edemezsiniz!

 Fransa 30 Ocak 2021 günü   Covid-19’a yönelik yeni kısıtlamalar kapsamında Fransa’nın Avrupa Birliği   dışındaki ülkelere sınırlarını   kapattığını açıklamıştı. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer alırken, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan   yapılan duyuruda   “zorunlu nedenler (motif impérieux) dışında, Fransa ile Türkiye arasında   yapılan tüm seyahatler yasaklanacak” denmişti.

Ancak, haziran ayına geldik ve bu konuda keşmekeş sürüyor. Gümrüklerde giriş çıkışlarda keyfi davranıldığı, baz kişilerden “motif impérieux“   belgesi istenmediği, bazılarının olsa bile çıkış ya da girişlerine izin verilmediği, bazı hava yolları müşterilerinden hiçbir belge istenmediği hakkında arkadaşlarımızdan bir sürü haber geliyor.  

  Yahu ikinci aşısını ve testlerini yaptırmış olanların Türkiye’ye giriş çıkışlarını nasıl yasaklarsınız ? Buradaki mantık ne birader ? Irk ayrımcılığından sonra anlaşılan şimdi de millet ayrımcılığı mı başlattınız ? Türk vatandaşı isen, Türk isen Avrupa’ya giriş yok. Hadi onu anladık diyelim peki Fransa’dan   Türkiye’ye   gidişler niye yasak ? Peki Fransa ve Avrupa’da yaşayan Türkleri ne yapacaksınız ?

 İşin aslı şu: Fransa’yı babasının çiftliği gibi yöneten, ancak halk nezdindeki güvenirliği her geçen gün azalan ve dünyada arzuladığı ‘karizmatik lider’ sıfatına ulaşamayan     Macron salgını bahane ederek Türkiye’ye seyahat edilmesini kısıtlıyor. Bu tamamen ve resmen   Türk ve Türkiye  karşıtı hezeyan, kin ve nefret dolu siyasal bir karardır. Fransa’nın tarihsel Türk ve Türkiye düşmanlığı yeniden hortlamış durumdadır. Buna  son olarak  bir de İslam düşmanlığı eklendi.

Bak birader akıllı ol, aklını başına topla. Yediğin şamar umarım aklını başına getirir. Yoksa bak bir de meşhur “Osmanlı Tokadı” vardır. O tokadı yiyen iflah olmaz.   Böyle   hamasi bir yazı yazmak istemezdim. Ama sen kaşındın. Senin ve Fransa’nın Türkiye’ye karşı tavrı sadece eski düşmanlıkları ve   öfkeyi körükler.  Covid-19’u bahane ederek hukuk ilkelerini ve bireysel özgürlükleri  ihlal edemezsiniz. İnsan haklarına ve seyahat özgürlüğüne engel bu saçma sapan kısıtlamayı derhal kaldırın.

  

Erdağ Duru
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Denizde müsilaj, karada beton…

Denizde müsilaj, karada beton…

Sonraki
Bir yol problemi: Nereden geliyorum?

Bir yol problemi: Nereden geliyorum?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.