Minik Bedeniyle Dünya’nın En Vahşet Dolu Yıllarına Meydan Okuyan Küçük Kız: Anne Frank

16 yıllık hayatına sığdırılmış koca bir savaşın günlüğünü tutan, acının tarifini yaşayarak yapan genç kız, nefretin yıkıcılığını yazdığı günlükle bütün Dünya’ya duyurdu. İşte o kısacık hayatıyla insanları derinden etkileyen küçük kız: Anne Frank

Anne Frank

ANNE FRANK’İN HİKÂYESİ HERKESİN HİKÂYESİ

Bugün ki yazımızda çok farklı bir konuya değinmek istiyorum ama öncelikle bu konuyu neden seçtiğimi açıklamak istiyorum size bende tabii ki bir anısı var. Yıllardan 2016 Işık Üniversitesi İşletme (İngilizce)bölümünden mezun olmuş çiçeği burnunda bir genç kız iyi olan İngilizcesini daha da geliştirmek için Boğaziçi Üniversitesi’nin kursuna gitmek için Levent sokaklarında yürüyor ve D&R mağazasını keşfedip kitaplara bakma ihtiyacı hissediyor. D&R mağazasına girdiğinde ise İrem’in dikkatini raflardaki bir kitap çekiyor o da tabi ki Anne Frank’in Hatıra Defteri. Kitabı okuyor, okuyor ve okuduktan sonra olayın geçtiği yer Amsterdam’a gitmeyi kafayı koyuyor.

Önerilen İçerik: Derin Bir Sosyal Girişim: Puduhepa ve Kız Kardeşleri Hikayesi

Aradan 3 ay geçtikten sonra ise Mart 2016’da Amsterdam’a uçuyor. Aklında ise tek bir şey var o da tabi ki Anne Frank Museum’dan başka bir yer değil. Önünde Güney Koreli, arkasında ise Afrikalı birinin arasında müzeye girmek için kuyrukta bekliyor. Amsterdam sokaklarında bir yandan kanalları izlerken önündeki Güney Korelinin İngilizce konuşmasını dinlerken içi sabırsız ama bir o kadar da mutlu hissediyor. Cebindeki 10 Euro’yu bu müzeye girmek için verecek olmaktan mutlu, çünkü biliyor verdiği o 10 Euro’ya değecek bir ortam var içeride. İşte hikâyemiz böyle başlıyor… Ee ne demişler her insanın anlatmak istediği bir hikâyesi vardır. Peki, Anne Frank’in hikâyesi ne sizce? Gelin beraber inceleyelim!

Önce tabi ki Anne Frank’in kim olduğunu size anlatacağım sakin olun lütfen!

 

anne frank

Anne Frank Kimdir?

Tam ismi ile Anneliese Marie Frank, 1929 yılının Haziran ayında Almanya’nın Frankfurt şehrinde gözlerini açtı. Takvimler 1933 yılını gösterdiğinde ise Almanya’da yapılan seçimler sonucunda Frank ailesi Frankfurt şehrinden ayrılarak Aachen şehrine yerleştiler. Her ne kadar ailecek farklı bir şehir yerleşseler dahi baba Otto Frank, bir müddet daha Frankfurt şehrinde kalmayı tercih etti. Yahudi olan Frank ailesi Almanya’nın Yahudilere takındığı ırkçı tutum Aryanizm akımının etkisi ile baba Otto Frank Amsterdam’dan gelen iş teklifini kabul ederek ailesinin güvenliğini garanti altına aldı.

Frank ailesi böylece 1933 yılının buhranlı, sancılı dönemlerinde Almanya’dan Hollanda’ya böylece göç etmiş oldu. Anne Frank Hollanda’ya geldiklerinde Montessori okuluna kayıt olarak eğitimine devam etti ve okuma yazma yeteneğini de burada keşfetmiş oldu. Ancak güzel tatlı başlayan Hollanda günleri takvimler 1940ları gösterdiğinde Frank ailesi için çok da iyi olmayacaktı…

anne frank

Anne Frank Neden Okuldan Ayrıldı?

Takvim yaprakları 1940 yılına geldiğinde Anne Frank’i ve sevimli ailesini kötü günler bekliyordu. Almanya’nın Aryanizm tutumu ve 1940’lı yılların Almanya’da geçen buhranlı günler Hollanda’ya da yansıyordu artık. Durum öyle vahim bir hal almıştı ki Anne Frank bu sancılı günlerde çok sevdiği okulundan ayrılmak zorunda kaldı. Yahudi çocuklar artık Hollanda’da yalnızca tek bir okulda öğrenim göreceklerdi. Hollanda’ya da yansıyan bu kötü durum Anne Frank’i çok sevdiği okulundan ayırdı. Peki, sonra ne oldu dersiniz hikâyenin devamı var tabi ki. Biz bunları nasıl öğrendik dersiniz internet ile değil, bu kitap nasıl günümüze kadar ulaştı dersiniz?

Anne Frank’in Hatıra Defteri Kitabı Nasıl Ortaya Çıktı?

Beni, sizi bu kitapla buluşturan aslında bir hatıra defteridir. Baba Otto Frank Anne Frank’e 13. yaşına bastığında çok güzel bir hediye sundu. O da şüphesiz ki bizim bu kitapla buluşmamız sağlayan bu anı defteri. Anne Frank dönemin zihniyeti yaşananları bu defter sayesinde bizlerin haberdar olmasını sağladı. Anne Frank yaşadığı tüm zorlukları Yahudilerin sinemaya tiyatroya girişinin yasaklanmasını yaşadığı sıkıntıları bu defterde bizimle buluşturuyor diyebiliriz. Babası Otto Frank’in hediyesi bu günlük sayesinde 25 ay saklanmasını sağlayan ve Anne’i olgunlaştıran önemli bir etkendi.

Günlüğünden bir alıntı yapacak olur isek eğer: “Böylesi zamanlarda yaşamak zordur: İçimizdeki idealler, hayaller ve umutlar yaşamın acımasız gerçekleri yüzünden paramparça olur. Hayatımı kaos, acı çekme ve ölüm üzerine kurmam mümkün değil. Dünyanın yavaş yavaş vahşete büründüğünü görüyorum. Bir gün bizi de yok edecek olan fırtınanın sesini duyuyorum; milyonlarca insanın acı çekişini hissediyorum.” Anne’in yaşına göre ne kadar da olgun olduğunu görebiliriz. Anne Frank ‘in kız kardeşi Margaret’e gelen toplama kampı mektubu ile apar topar iki yıl boyunca saklanabilecekleri Otto Frank’in bir iş arkadaşının eski ofisinde yer alan gizli bir yerde yaşamaya başladılar. Ofiste yer alan kitaplığın arkasında bir geçit bulunuyordu. İşte Anne Frank ve ailesi iki yıl boyunca burada Nazi zulmünden saklanarak hayatta kaldı. En azından bir süre…

anne frank

Peki, sonra ne oldu dersiniz?

Anne Frank ve ailesi maalesef bu gizli geçitte iki yıl saklanabildi. İki yılın sonunda ise isimsiz bir ihbar sonucu tüm aile ölüm toplama kamplarına gönderildi.

Anne Frank Museum (Anne Frank Müzesi)

Olayın yaşandığı yani Anne Frank’in iki yıl boyunca saklandığı yeri görmek isterseniz şayet ki görülmeye değer. İçerisinde gezerken 8 kişinin bu küçük yerde nasıl yaşadığını sorguluyor anlamaya çalışıyorsunuz ve inanamıyorsunuz. Hikâyenin asıl geçtiği mekân ise döner kitaplıktır. Döner kitaplık Anne Frank ve ailesinin saklandığı gizli dünya olmuştur. Şayet müzede yer alan ve romanda Anne Frank’in zaman zaman tavan arasından Amsterdam’ı izlediği yeri görmek isterseniz bu bölüme çıkamayacağınızı belirtelim maalesef kapalı olduğunu göreceksiniz.

Anne Frank müzesi biletlerini müzeye gelmeden de internet üzerinden de satın alabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden satın alacağınızı düşünerek Anne Frank Museum sitesini şöyle bırakıyorum. Müzeyi 9.00 – 22.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Anne Frank müzesi ziyaretiniz sonrasında ziyaretçi defterine benim gibi birkaç satır ekleyebilirsiniz. İçerisinin ambiyansının gerçekten ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz.

Müzesini gezebileceğiniz gibi müzeyi gezdikten sonra Türkiye’ye döndüğünüzde Alt Kat Sanat tiyatrosunun hazırladığı Anne Frank’in Hatıra Defteri oyununa sitesi üzerinden satın alacağınız tiyatro bileti ile oyunu izleyebilirsiniz de.

Ayrıca Anne Frank’in Hatıra Defteri kitabını da satın almanızı da tavsiye ediyorum.

Önerilen İçerik: Kadın Doğulmaz, Kadın Olunur!”: Simone de Beauvoir


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları: Kapitalizm’e Hoş Geldiniz
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları: Kapitalizm'e Hoş Geldiniz

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları: Kapitalizm’e Hoş Geldiniz

Sonraki
İngiltere’nin En Önemli Tarihi Yapılarından Biri Olan Stonehenge’i Anadolu Göçmenleri İnşaa Etmiş

İngiltere’nin En Önemli Tarihi Yapılarından Biri Olan Stonehenge’i Anadolu Göçmenleri İnşaa Etmiş

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.