Alkol Sonrası Güne Zinde Başlamak İçin Önerilen 15 Besin

Alkol Sonrası Güne Zinde Başlamak İçin Önerilen 15 Besin

Alkol Sonrası Güne Zinde Başlamak İçin Önerilen 15 Besin

Eğlenceli bir akşamdan sonra fazla tüketilen içkinin etkileri ertesi gününüzü zehir edebilir. Alkol nedeniyle oluşan vücut ve baş ağrılarınız, halsizliğiniz, dikkat bozukluğunuz işe, okula veya hayatınızdaki rutinlere geri dönmenizde sizi zorlayabilir. Sizin için alkol sonrası güne zinde başlamak için tüketmeniz gereken 15 besini sıraladık…

1. Yumurta

Yumurta, güçlü bir aminoaside sahiptir. Sahip olduğu aminoasit, doğal şartlarda vücudunuzun sahip olmadığı, alkol nedeniyle oluşan toksinleri parçalar. Ayrıca, B vitamini bakımından da zengin olan yumurta alkolün vücuttaki zararlarını azaltır.

2. Hindistan Cevizi Suyu

Union College’deki bir alkol metabolizması uzmanı ve antropoloji araştırma profesörü olan James M. Schaefer, “Alkol molekülleri H2O’yu sever, bu yüzden aldığınız herhangi alkol su alacaktır” diyor. Yani alkol vücutta su kaybına neden oluyor, beyniniz de dahil olmak üzere organlarınız kuruyor. Bu sebeple alkol tükettiğiniz bir gecenin sabahı korkunç bir baş ağrısıyla uyanıyorsunuz. Pek çok yetişkin su kaybının neden olduğu halsizliği enerji içeceği gibi yapay sıvılarla karşılamaya çalışıyor. Ancak bu yanlış bir yöntemdir. Düşük kalorili Hindistan cevizi suyu, ihtiyaç duyduğunuz elektrolitleri içerir. Enerji verirken su kaybınızı da karşılar.

3. Zencefil

Eğer mide bulantısıyla uyanırsanız, zencefil imdadınıza koşacaktır. Bir çay kaşığı zencefil mide bulantınızı azaltmasının yanı sıra, kabızlık, gaz, şişkinlik ve hazımsızlığı da iyi gelir. Zencefili tüketmeniz zor ise su ile de içebilirsiniz.

4. Domates Suyu

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne (NIH) göre vücudunuza alkol aldığınızda, karaciğeriniz yeterli kan şekeri seviyesini korumak için çok meşgul oluyor. Glikoz beynin birincil enerji kaynağı olduğundan kan şekerindeki düşük seviyeler yorgunluk, halsizlik ve genel olarak sinir bozucu bir ruh hali yaratabilir. Ancak, bir bardak domates suyu kan şekeri seviyenizi yeniden yükseltir ve kan şekerini düzenlemek için çalışan metabolizmanızı tekrar çalıştırmak için yeterince basit şekerler içerir.

5. Muz

Alkol aslında vücudunuzun hücrelerinden su çekerek daha fazla idrar yaratır ve potasyumun tuvalete atılmasını sağlar. Düşük potasyum seviyeleri, zayıf, titrek kaslar ve yüksek tansiyona neden olur. NIH’ye göre tüm yaygın akşamdan kalma semptomları düşük potasyum seviyesi nedeniyle meydana geliyor. Bir adet muz potasyum seviyenizin normal seviyeye ulaşmasına yardımcı olur.

6. Karpuz

Akşamdan kalma ile ilişkili baş ağrıları genellikle dehidrasyon ve beyne giden kan akışının azalmasından kaynaklanır.  Karpuz, kan akışını artırabilen bir aminoasit olan L-sitrülin bakımından zengindir. Dahası, yüksek su içeriği sayesinde alkole bağlı oluşan su kaybını azaltır. Bu nedenle, karpuz yemek, alkol nedeniyle meydana gelen şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olabilir.

7. Turşu

Turşu, içki içme sırasında tüketilen bir elektrolit olan sodyum bakımından yüksektir. Turşu yemek veya sularını içmek, sodyum seviyenizi yükseltmeye ve alkol nedeniyle oluşan şikayetlerinizi azaltmaya yardımcı olur.

8. Bal

Yüksek fruktoz içeriği nedeniyle, bal akşamdan kalma semptomlarını iyileştirebilir. Bu konuyla ilgili araştırmalar sınırlı olsa da, fruktoz vücudunuzun alkolden daha hızlı bir şekilde kurtulmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, 50 yetişkinin katıldığı bir çalışmada, balın vücuttaki alkolü yok etme oranını yüzde 32,4’e kadar arttırdığı tespit edildi.

9. Fındık

Aşırı alkol tüketimi, hücrelerinizde magnezyumu tüketebilir. Sonuç olarak, magnezyum depolarının yeniden doldurulması akşamdan kalma semptomlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Magnezyum içeriği yüksek olduğundan fındık, akşamdan kalma haliniz için bir çözüm olabilir.

10. Kraker

Karaciğer alkol işlerken, artık kan şekeri düzenlemesine odaklanmamaktadır. Bu nedenle kan şekeri düşüklüğünün özellikle şeker hastalığı olan kişilerde aşırı içmeden kaynaklanmasının nedeni budur. Karbonhidrat yemek kan şekeri arttırır. Beş tuzlu kraker (30 gram) yaklaşık 22 gram karbonhidrat içerir. Kraker, alkol tükettiğiniz sırada ya da ertesi gün yaşadığınız kan şekeri düşüklüğüne bağlı semptomları iyileştirebilen hızlı ve etkili karbonhidrat içerir.

11. Avokado

Bir gece fazla alkol tükettikten sonra avokado yemek, dehidrasyondan düşen potasyum seviyelerinin yükselmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, araştırmalar avokadonun karaciğer hasarına karşı koruyan bileşikler içerdiğini göstermektedir. Aşırı alkol tüketmek, karaciğerinizi olumsuz etkilediğinden avokado, özellikle akşamdan kalma için faydalı olabilir.

12. Ispanak

Ispanak, fazla alkol tüketiminden dolayı azalabilen folik asit bakımından zengindir. Yapılan araştırmalarda, alkolün folik asit emilimini bozduğu ve kronik alkol alımının folik asit eksikliğine yol açabileceği ortaya çıktı. Ispanak yemek, alkol aldıktan sonra folik asit seviyesini korumanıza yardımcı olabilir. Bir fincan (180 gram) pişmiş ıspanak, folik asit ihtiyacınızın yüzde 66’sını karşılar.

13. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, kan dolaşımına yavaş ve sabit bir şeker salımı sağlayan ve akşamdan kalma semptomlarına yardımcı olabilecek kompleks karbonhidratlar içerir. Bir çalışma rafine şekerler yerine karmaşık karbonhidratlarla dolu bir kahvaltının yenmesinin ruh halinin iyileşmesini ve daha az yorgunluk hissini sağladığını tespit etti. Bir gece yoğun içki içtikten sonra yulaf ezmesiyle güne başlamak halsizlik veya düşük kan şekeri konusunda size yardımcı olabilir.

14. Portakal

Glutatyon, vücudunuzun alkolü atmanıza yardımcı olan ve alkol tüketimi sırasında azalan bir antioksidandır. Portakal yemek, glutatyon seviyelerini sabit tutmak ve ertesi gün hayat kalitenizi iyileştirmek için ihtiyacınız olan C vitaminini vücuda verir.

15. Su

Su içmek, akşamdan kalma halinizle savaşmak için yapılması gereken en önemli şey. Alkol bir diüretik olduğundan, daha sık tuvalete çıkmanıza neden olur. Bu nedenle su kaybı artar. Alkoldan sonra meydana gelen baş ve vücut ağrıları, halsizliğin nedeni büyük ölçüde susuzluktan kaynaklanır. Su bu kaybolan sıvıları yeniler.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aslında Mutlu Olmak, Sandığımızdan da Kolay…
Aslında Mutlu Olmak, Sandığımızdan da Kolay...

Aslında Mutlu Olmak, Sandığımızdan da Kolay…

Sonraki
Patolojik Yalan Söyleme Durumu: Pseudologia Fantastica Nedir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.