agar agar

Okyanus Tabanından Evimize Gelen Agar Agar Nedir?

Gıdalarda sıklıkla kullanılan Agar Agar Nedir? Agar, kırmızı su yosunlarından elde edilmekte olan bir tür jelatindir. Kırmızı deniz yosunun özel yöntemler kullanılarak ayrıştırılmasıyla elde edilmektedir.  Yapımında özellikle Pasifik Okyanusu’ndan çıkartılan yosunlar tercih edilmektedir. Bu ürün, helal ürünler konusunda oldukça dikkatli olan ekseri müslümanların çoğunlukta yaşadığı ülkelerde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Helal olma durumu nedeniyle jelatinin büyük bir alternatifi durumundadır.

agar agar

Agar Agar Tozu Helal Mi?

Hayvan kaynaklı jelatinlerin helal olmadığı konusunda söylemler olduğundan dolayı müslüman toplumlarda bu ürünlere karşı olarak tüketimde bir çekince hali vardır. Bu toz da jelatin yapımında kullanıldığından dolayı hayvansal kaynaklı jelatinler ile karıştırılmakta ve yine aynı şekilde tüketiminde soru işaretleri oluşmaktadır.

Ancak herhangi bir hayvani katkı maddesi bulunmadan elde edilen bu toz birçok farklı sektörde kullanılmaktadır ve helal bir üründür. Ülkemizde de satışı yapılan bu tozu helal ürünler arasında sınıflandırılmaktadır.

Toz haline getirilerek de kullanılan toz, adından son zamanlarda sıklıkla bahsettirmektedir. Ürünün bu popülaritesinin arkasında ise meşhur Japon tatlısı Yağmur Damlası Keki vardır. Bu toz gıda endüstrisi dışında ilaç ve kozmetik sektörlerinde de kullanılmaktadır.

Agar Agar Tozu Faydaları Ve Zararları

agar agar tozu faydaları

Bu toz pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Fayda amacı güdülerek kullanılan bu ürün gıda sektöründe jelatin yerine kullanılmaktadır. Genel tercih sebebi jelatine göre daha sağlıklı bir yapı yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Bitkisel kaynaklı bir ürün olan agar tozu veganlar ve vejetaryenler tarafından da oludukça önemli bir üründür. Jelatinin hayvansal kaynaklı olması ve bu iki grubun hayvani gıdalardan uzak durmalarından ötürü onlar için sağlıklı bir alternatiftir.

Agar tozu yemekten önce kullanıldığı takdirde vücutta bir şişkinlik hissi yaratır ve dolayısıyla daha az yemek yemenizi sağlayarak kilo vermenize ve formunuzu korumanıza yardımcı olur. Ancak bu faydasının tam manasıyla bir kesinliği yoktur. Bu amaçla kullanılmadan önce beslenme uzmanlarına danışmanızda fayda olacaktır.

Kabızlık rahatsızlıklarında da tercih edilen bu tozu bağırsakta biriken jel benzeri bir yapı içermektedir. Bu yapı tüketildiği takdirde bağırsaklar üzerinde uyarıcı bir etki meydana getirerek bağırsakları hareketlendirir. Bu faydası nedeniyle müshil olarak da kullanılmaktadır.

Sağlık sektöründe de kullanılan bu toz özellikle diş hekimleri tarafından tercih edilmektedir. Diş hekimleri protez nesneleri sağlıklı bir şekilde kalıplara aktarmada da yine bu tozdan faydalanmaktadır.

agar agar tozu zararları

Bu tozun zararlı olup olmadığı tamamen ne kadar kullanıldığına bağlıdır. Günlük kullanımda ortama 4 gramı geçen kullanımlarda zararlı olabileceği söylenmektedir.

Yeter ki kullanımda kabızlığa karşı etkili bir yanı olmasına rağmen bu miktar arttığında çeşitli sindirim sorunlarını da meydana getirebilir.

Yine fazla kullanımından ötürü sindirim sisteminizde önemli bir yere sahip olan bağırsaklarınızın çalışma düzenini bozma ihtimali vardır. Bağırsak sisteminizin bozulmasıyla birlikte ishal gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Su ile tüketilmesi önerilen bu toz yeterli miktarda su ile alınmazsa şişkinlik yaratma özelliğinden dolayı yemek borunuzda kalıp şişerek tıkanmalara sebebiyet verir.

Bu tür doğal kaynaklar alternatif tıp denilen başlık altında yer alırlar ve kullanılmadan önce alanında uzman kişilere danışılması gerekmektedir. Tam olarak yapısını bilemeyebileceğiniz doğal besinler vücudunuzun bir yanını iyileştirirken başka bir yanına zarar verebilir.

Tozun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yosun maskesi diye de bilinen cilt maskesi agar tozundan elde edilmektedir. Antioksidan bir özelliği sahip olan maske bu özelliğinden dolayı ciltte oluşan toksinlerden vücuttan arındırmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde ve genç yaşlarda cilt üzerinde oluşan yağlanmadan dolayı oluşan akne ve sivilce problemlerine karşı yok edici bir etki yaratmaktadır. Anti-aging bir yanı olmasında dolayı da cildin genç kalmasına ve gençleşmesine yardımcı olur.

Yapısında yüksek oranda E vitamini içerdiği için de etkili bir nemlendiricidir. Yaşlanmaya karşı cildi nemlendirerek yaşlanma kaynaklı oluşacak deri sarkmaları tedavisinde kullanılmaktadır.

Maskenin yapılışı ise şu şekildedir:

Gerekli Malzemeler

  • İki su bardağı su
  • 1 ölçek toz halinde yeşil çay
  • 1 ölçek sea kelp (kelp tozu ve yosun tozu)
  • 2 ölçek agar tozu

Yapımı

İki su bardağı suyu kaynatın. Ocaktan kaldırmadan önce üzerine 1 ölçek kadar yeşil çay, 1 ölçek kelp tozu, 2 ölçek agar tozu ekleyerek kıvam alıncaya kadar hızlıca karıştırın. Karıştırmaya karışımınız puding kıvamına gelinceye kadar devam edin. Gerekli kıvam oluşunca ocaktan alarak hafifçe soğutun, ılık bir şekilde yüzünüze tabaka halinde ve bol şekilde uygulayın. Bu uygulamayı bir spatula yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Yüzünüze uyguladıktan sonra yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra ufak ufak maskeyi yüzünüzden kaldırın.

Uygun kullanım sıklığı yağlı ciltlerde iki haftada bir, kuru ve normal ciltlerde ise haftada bir olmak kaydıyla kullanılabilir.

Agar Agar Tozu Nerede Satılır?

Su yosunundan elde edilen ve pek çok farklı kullanım alanı bulunan bu toz internetteki pazar yerlerinde ve bitkisel ürünler satan aktarlarda bulunmaktadır.

 

Kaynak: 1,2,3

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.