56 MODEL

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

56 Modeldi, Opel’di. Babamın ilk arabasıydı. Dolayısıyla bizim de. Altı silindir, koldan vitesli ve iki oda bir salon genişliğindeydi. Tabiatıyla mekanikti. Ağzı dili yoktu. Yani öyle kapısı zorlandı diye yaygara koparmaz, benzin bitiyor diye uyarmaz ya da sonraki kavşaktan sola dönün diye yol göstermezdi.

Ancak ondaki konfor beş yıldızlı otel odalarında bile bulunmazdı. Öyle ki; bir akşam puslu karanlık azametle çökerken Abant Gölü’nün üstüne arka koltukta ayaklı uçlu yatan iki küçük kız tüylü Siirt battaniyesinin altında yıldızlı rüyalara dalabilirdi korkusuzca.

Kaporta sağlamdı ancak aksam sorun çıkarmaz değildi. Buna mukabil motordu, karbiratördü, kaçak cıvataydı her ne arıza ise sıkı bir yumruk ya da tekme karşısında giderilmez değildi.

Elektronik beyni yoktu fakat ruhu vardı. Özgün mizahta karakter sahibiydi. Korur kollardı. Kaprislenecekse bile yer ve zaman gözetirdi. Örneğin; gecenin nısfı dağda bayırda kontak kapatmazdı. Bildiğin gün ortası, Boğaz Köprüsü’nde trafiğin en civcivli saati sustururdu motoru.

Mavi-beyaz sadece iki renkti ama çocukluğumuzu rengârenk anılara boyamıştı.

Özlem Pekcan
Okumayı sevdiği için yazar.Kısa öykülerinden bazılarını Farkındalık Yazarlığı Atölyesi Tüy Dergi'de bulabilirsiniz.Blogu: Goglar Kültür SanatFransızca ve İtalyanca bildiğinden çeviri yapmayı da sever. Çevirdiği kitapları merak eder de okumak isterseniz:Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Candide - Voltaire (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Prens - Niccolo Macihavelli (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2018)Güneş Ülkesi - Tommaso Campanella (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2017)
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Okyanus Tabanından Evimize Gelen Agar Agar Nedir?
Sonraki
yeni

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.