24. İstanbul Tiyatro Festivali Perdelerini Hem Sahnelerde Hem de Online Açıyor

24. İstanbul Tiyatro Festivali Perdelerini Hem Sahnelerde Hem de Online Açıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali 14 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında yurtdışından ve Türkiye’den toplam 29 tiyatro, dans ve performans topluluğunun gösterisini izleyicilerle buluşturuyor. Salgın önlemleri ile sahnelerde sergilenecek performanslar DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Babylon, Yapı Kredi bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekânlarda gerçekleşecek. Festival programındaki online performanslar ise online.iksv.org adresinde izlenebilecek.

fahrenheit 451 erdal beşikçioğlu
Fahrenheit 451

Alışılmışın Dışında Bir Festival Deneyimi

İlk kez hem fiziki hem de online bir program sunan İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl izleyicilerini alışılmışın dışında bir festival deneyimi ile buluşturacak. Festival programı, pandemi nedeniyle Türkiye tiyatrosunda oluşan olumsuz durumu biraz olsun hafifletmek için hem sahnede hem de online 24 yerli yapıma yer veriyor.

“Podacto” yapımı iki farklı ses performansından izleyicinin çeşitli araçlarla dâhil olacağı interaktif yapımlara, seyirciyi İstiklal Caddesi’nin unutulmaya yüz tutmuş mekânlarında gezdiren ya da izleyicinin “ev”ini bir galeriye dönüştüren birçok özgün proje bu yıl festivalin programını zenginleştiriyor.

24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Mutlaka İzlemeniz Gereken 8 Performans

Festival programında bu yıl kadınları odağa alan birçok oyun bulunuyor: Meltem Cumbul’un oynadığı, Franz Kafka ve Milena Jesenská aşkının günümüze ulaşmamış “eksik parçaları”nı tamamlayan Ben “Sevgili Milena”, Fransız Devrimi’nin bir parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadını sahnede buluşturan Madam Giyotin, Deniz Kaptan’ın Kadın Hikâyeleri kitabından uyarlanan Tut! Bırak!, erkekler tarafından katledilen kadınların sesini öbür dünyadan duyuran Ölü Kadınlar Diyarı, Yıldız Kenter anısına öğrencileri Mam’Art Tiyatro, Görkem Yeltan ve Ayça Bingöl tarafından sahneye taşınan Ben Anadolu ve yedi kadının, yedi COVID-19 öyküsü anlattığı Her Güne Bir Vaka festivalde izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

1. BEN “SEVGİLİ MİLENA” (Kafka ve Milena Mektuplaşmaları)

DasDas 16 KASIM PAZARTESİ 19.30 / 17 KASIM SALI 19.30

FİŞEKHANE ANA SAHNE 20 KASIM CUMA 19.30 / 21 KASIM CUMARTESİ 15.00

2. MADAM GİYOTİN

Madam Giyotin

FİŞEKHANE İKİNCİ SAHNE 17 KASIM SALI 19.30

3. TUT! BIRAK!

MODA SAHNESİ 18 KASIM ÇARŞAMBA 20.30 / 19 KASIM PERŞEMBE 20.30

4. BEN ANADOLU (Yıldız Kenter’in Anısına Saygıyla)

Ben anadolu

ZORLU PSM DRAMA SAHNESİ 22 KASIM PAZAR 19.30 / 23 KASIM PAZARTESİ 19.30
CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ 28 KASIM CUMARTESİ 15.00

5. FAHRENHEIT 451

Fahrenheit 451

FİŞEKHANE ANA SAHNE 23 KASIM PAZARTESİ 20.00

6. EFTEN PÜFTEN ŞEYLER

eften püften şeyler, nejat işler
Eften Püften Şeyler

online.iksv.org 14 Kasım (20.00)-1 Aralık

7. LEAR MUTFAKTA

Lear Mutfakta
Lear Mutfakta

online.iksv.org 14 Kasım (20.00)-1 Aralık

8. kOmİk

komik

FİŞEKHANE ANA SAHNE 17 KASIM SALI 20.00 / 18 KASIM ÇARŞAMBA 20.00

yazar

Yazar: İKSV

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür ve sanatın gelişimi için çalışan bağımsız bir kurumdur. Kâr amacı gütmez, farklı kaynaklar yaratarak sağladığı tüm gelirini faaliyetleri için harcar. 1973’ten bu yana Türkiye’nin kültür-sanat yaşamında birçok ilki gerçekleştiren İKSV, 47 yıldır koruduğu öncü konumu, yurtiçi ve yurtdışında sahip olduğu kuvvetli işbirliği ağıyla dünya çapında tanınan, saygın bir vakıftır.

İKSV klasik ve güncel müzik, sinema, tiyatro, güncel sanat, tasarım gibi alanlarda uluslararası festivaller, bienaller ve yıla yayılan etkinlikler düzenler.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.