Dünya Klasik Müzik Sahnesinin Zirvesi: 48. İstanbul Müzik Festivali

İKSV

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 2-25 Haziran tarihleri arasında 48. İstanbul Müzik Festivali’nde yıldız isimleri buluşturuyor. Bu senenin teması ise, dünyaca ünlü besteci Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılını şerefine “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” olarak belirlendi. Festival, ünlü bestecinin ikonik eserlerine ve ondan esinlenen yeni projelere yer veriyor.

Bethoven’in Aydınlık Dünyası temasını destekleyecek şekilde, “insan sevgisi”, “doğa sevgisi” ve “yenilikçi ve ileri görüşlü müzik dili” gibi temalar da festival boyunca bestecinin önemli yönlerini vurgulayacak. İKSV, festival boyunca bu müzik ziyafetini İstanbul’un 14 farklı mekânında, 29 konserle bizlere sunacak.

48. İstanbul Müzik Festivali, klasik müziğin dünyaca ünlü, en seçkin sanatçılarını müziksever İstanbullularla buluşturacak.

piyano

Piyano Virtüözü Emanuel Ax

Polonya asıllı Amerikalı sanatçı Emanuel Ax, 1974 yılında henüz daha 25 yaşındayken Tel Aviv’de gerçekleşen Arthur Rubinstein Piyano Yarışmasını kazanarak dünyanın dikkatini çekti. Juliard Müzik Okulu mezunu piyanist dünya çapında o günden beri çeşitli konserler verdi ve yaptığı kayıtlarla yaşayan en büyük piyanistlerden biri haline geldi.

İki Grammy Ödülü Sahibi Sanatçı Evelyn Glennie

11 yaşına kadar piyanoda ilerleyen İskoç perküsyon sanatçısı Evelyn Glennie, 12 yaşında işitme kaybı nedeniyle doktorların “müzik yapamazsın” demesine rağmen müziği bırakmamıştır. Zamanla perküsyonu keşfeden sanatçı, dokunduğu her nesneden müzik yapabilmektedir. Ses titreşimlerini hissedebilmek için ayakları çıplak sahne alan Glennie, iki Grammy ödülü kazanarak ve dünya çapında verdiği konserlerle insanları büyülemeyi başarmış yaşayan bir efsanedir.

Viyolonselci Alexander Rudin

Dünyaca ünlü Rus viyolenselci Alexander Rudin, olağanüstü sol el teknikleriyle, olağan dışı güçlükteki partisyonlarıyla ve en zorlu eserleri rahatlıkla çalmasıyla yaşayan bir efsane haline gelmiştir. Virtüöz bir viyolonselci olmasına rağmen ayrıca güçlü bir orkestra şefi olan Rudin, dünya çapında ve Türkiye’de verdiği konserlerle dünyanın dikkatini çekmiştir.

Klavsen Sanatçısı Mahan Esfahani

İranlı klavsenist Mahan Esfahani, klavseni konser çalgıları arasına tekrar kazandırması ve usta yorumuyla kısa sürede dünya çapında haklı bir üne kavuştu. Dünyanın en ünlü salonlarında verdiği konserlerle ve çalıştığı sanatçılarla kendini kanıtlamış, repertuvarının zenginliğiyle de klavsen dünyasına adını yazdırmıştır.

Bariton Thomas Hampson

1981 yılında Metropolitan Opera National Council yarışmasını kazanarak kariyerine başarılı bir giriş yapan Bariton Thomas Hampson, şu an yaşayan en büyük opera sanatçılarından biri kabul edilmektedir. Dünyanın en ünlü opera sahnelerinde sahne alan sanatçı, günümüzde müzikal bir deha olarak anılmaktadır.

Piyanist İdil Biret

Ankara doğumlu piyanistimiz İdil Biret henüz küçük yaşlarda keşfedilmiş ve Harika Çocuk Kanunu’yla devlet tarafından eğitim için Paris’e gönderilmiştir. 15 yaşında Paris Ulusal Konservatuvarı’nı Yüksek Piyano bölümünü birincilikle bitirdi. Amerika’da ilk konserini verdiğinde ise henüz 20 yaşında olan ünlü piyanistimiz İdil Biret, dünyanın en seçkin sahnelerinde konserler vermiş ve sanat hayatı boyunca pek çok ödülün sahibi olarak önemli bir değerimiz olmuştur.

Festival ayrıca ünlü piyanist Vikingur Olafsson, Borodin Quartet, Venedik Solistleri, Staatskapelle Dresden, Wiener Akademie, Orchestra of the Swan ve Berlin Konzerthaus Orkestrası gibi dünyaca ünlü toplulukları da ağırlayacak.

48. İstanbul Müzik Festivali’nin bilet satışları İKSV Lale Kart sahipleri için ön satışla 10 Şubat’ta başladı. Festivalin genel satışları ise 15 Şubat Cumartesi günü saat 10.30’dan itibaren İKSV Ana Gişeler ve Biletix internet sitesi üzerinden başladı.

Festival, 2 Haziran 2020 tarihinde Açılış Töreni ve Konseri ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başlayacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür ve sanatın gelişimi için çalışan bağımsız bir kurumdur. İKSV, klasik ve güncel müzik, sinema, tiyatro, güncel sanat, tasarım gibi alanlarda uluslararası festivaller, bienaller ve yıla yayılan etkinlikler düzenler.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Barlar Kapatılıyor Ama Virüs Camilerde: Malezya’da Camide 77 Corona Vakası
Barlar Kapatılıyor Ama Virüs Camilerde: Malezya'da Camide 77 Corona Vakası

Barlar Kapatılıyor Ama Virüs Camilerde: Malezya’da Camide 77 Corona Vakası

Sonraki
Gezegeni Hakimiyetine Alan İnsan Türü, Bir Virüse Yenildi!

Gezegeni Hakimiyetine Alan İnsan Türü, Bir Virüse Yenildi!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.