5. İstanbul Tasarım Bienali ile Empatiye Dönüş Zamanı

Eleştirel Yemek Programı İstanbul Tasarım Bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 5. İstanbul Tasarım Bienali, 15 Ekim 2020’de izleyicilerle buluştu. Küratörlüğünü Mariana Pestana’nın Sumitra Upham ve Billie Muraben ile birlikte yürüttüğü Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım başlıklı bienal, sergi mekânları Pera Müzesi ve Ark Kültür’de, İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların projelerine ev sahipliği yapıyor. Sergi mekânlarındaki projeler 15 Kasım 2020 tarihine kadar ziyarete açık olurken; şehirdeki müdahaleler, araştırma projeleri ve video serileri ise 30 Nisan 2021’e kadar gelişerek devam edecek.

istanbul tasarım bienali proje
Göcek’te bir restoranın masası. Biz Magazine için moda çekimi, 2003.

İstanbul Tasarım Bienali, izleyicilerini üç eksende bir araya gelen bir programla karşılıyor:

  • Dijital ortamda yayımlanacak Eleştirel Yemek Programı adlı video serisi
  • Akdeniz havzasından projeleri Cihangir’deki ARK Kültür’de bir araya getirecek Kara ve Deniz Kütüphanesi programı
  • Bir arada yaşamayı yeniden ele alan projelerin Pera Müzesi’nin yanı sıra kentin farklı noktalarına uzanacağı Yeni Yurttaşlık Ritüelleri adlı müdahaleler dizisi.

İstanbul’daki ziyaretçiler 15 Kasım’a kadar ARK Kültür’de yer alan bienalin desteklediği 10 araştırma projesini ziyaret edebilirler. Akdeniz havzasında gıda üretiminin daha az göz önünde olan ağlarına dikkat çeken, toprak ve suyla kurduğumuz ilişkiyi araştıran bu projelerin hepsi özen ve aktivizmden yola çıkıyor.

Ziyaretçiler ayrıca The Rodina ve Kyriaki Goni imzalı iki büyük enstalasyonu ve Empati Seansları adlı, empati kavramını genişleten film serisini Pera Müzesi’nde bulabilirler. Kentin dört bir yanındaki parklar, bahçeler ve iskelelerde insanların yanı sıra kuşları, yıldızları, bitkileri ve mikroorganizmaları kapsayan ve rastlaşmanın yeni türlerini araştırırken farklı bedenlerin farklı ölçeklerde etkileşimlerine sahne olan uzun süreli müdahaleleri Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında deneyimleyebilirler.

İstanbul Tasarım Bienali için geliştirdiğimiz “İKSV Sesli Rehber” uygulaması, bu bienalde de sizlere eşlik etmek üzere, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Türkiye desteğiyle Arapça seçeneği de eklenerek yenilendi. Bienalin kavramsal çerçevesiyle ilgili fikir edinebileceğiniz, Pera Müzesi ve ARK Kültür’e ek olarak İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda sergilenen çalışmalar hakkında sesli anlatımları dinleyebileceğiniz rehber, hem sergiyi gezerken sizlere kılavuzluk etmek, hem de sergiyi uzaktan keşfetmek isteyenler için tasarlandı. Uygulamaya AppStore ve Google Play’den erişebilirsiniz.

İstanbul Tasarım Bienali tüm mekânlarda ücretsiz ziyaret edilebilir

Kara ve Deniz Kütüphanesi arşivine yer veren ARK Kültür 15 Kasım 2020’ye kadar pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açıktır.

Pera Müzesi salıdan cumartesiye 11.00’den 18.00’e, pazar günleri 12.00’den 18.00’e kadar açık, pazartesi günleriyse kapalıdır. Pera Müzesi’ndeki Empati Seansları ve Eleştirel Yemek Programı gösterimleri 15 Kasım 2020’ye dek devam edecek. Empati Seansları gösterimleri her perşembe ve pazar 13.00’te gerçekleştirilecek. Kyriaki Goni ve The Rodina’nın Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında yine Pera Müzesi’nde sergilenen enstalasyonları da 15 Kasım 2020’ye dek ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamındaki diğer yerleştirmeler ise İstanbul’un farklı noktalarına yayılacak, Mayıs 2021’e dek farklı tarihlerde etkinleştirmelere sahne olacak.

Eleştirel Yemek Programı’nın bölümleri ayrıca 18 Ekim 2020 – 28 Şubat 2021 arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın YouTube kanalından yayımlanacak. İlk bölümü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Çevrimiçi Çocuk Atölyeleri

İKSV Alt Kat ve Pera Müzesi Öğrenme Programları, 5. İstanbul Tasarım Bienali’ne paralel olarak
14 Kasım 2020 tarihine kadar, okul grupları ve 7-12 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik birbirinden renkli çevrimiçi atölyeler düzenliyor. Bienal sergilerinden esinlenen çocuk atölyeleri, canlılar ve yaşam, yemek kültürü, ekoloji, iklim değişikliği gibi konu başlıkları üzerinden kurgulanıyor.

Atölyeler Zoom Meeting uygulaması üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Rezervasyon ve diğer bilgilere Pera Öğrenme web sitesi üzerinden ulaşılabilirsiniz.

“Tasarım Bienali Sohbetleri” Podcast Serisi

İstanbul Tasarım Bienali’nin VitrA sponsorluğunda gerçekleştirdiği Tasarım Bienali Sohbetleri adlı podcast serisi bienal boyunca da devam ediyor.

Bienal ekibi moderatörlüğünde, bienalin önceki edisyonlarının küratörleri ve katılımcılarıyla gerçekleştirilen sohbetler, günümüzde hâlâ güncelliğini koruyan sergi ve projeleri bugünden yorumluyor. Zoë Ryan, Jan Boelen, Vera Sacchetti, Nadine Botha, Orkan Telhan, Judith Seng, Camilo Oliveira, Emre Arolat gibi isimleri konuk eden seriyi, İKSV’nin Spotify hesabından ve Apple Podcast’ler üzerinden dinleyebilirsiniz.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür ve sanatın gelişimi için çalışan bağımsız bir kurumdur. İKSV, klasik ve güncel müzik, sinema, tiyatro, güncel sanat, tasarım gibi alanlarda uluslararası festivaller, bienaller ve yıla yayılan etkinlikler düzenler.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İstanbul Film Festivali, Kino 2020 Filmlerini İzleyicilerle Buluşturuyor
Sonraki
24. İstanbul Tiyatro Festivali Perdelerini Hem Sahnelerde Hem de Online Açıyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.