ZEKİ MÜREN VE AİTLİĞİ BELİRLENEMEYEN ŞARKI

Quentin Tarantino’ nun yönettiği kült bir film olan Pulp Fiction (Ucuz Roman) ‘u hemen herkes izlemiştir. Yine bu filmle büyük bir üne kavuşan, The Black Eyed Peas’ in seslendirdiği “Pump It” şarkısını da çoğu kişi biliyordur ya da melodisine kulak aşinalığı vardır sanıyorum.

Fakat filmin çıkışıyla aylarca müzik listelerinin en üst sırasında yer alan bu şarkı ne gibi tartışmaları beraberinde getirmişti? Sanat Güneşi’ miz Zeki Müren’le alakası neydi ve aslında kime aitti? Gelin birlikte bu soruların cevaplarını da okuyalım.

Şarkı filmden sonra epey popülarite yakalamış, dinlenme rekorları kırarak aylarca dinlenme listelerinin başından aşağılara inmemişti. Bestesi, Amerikalı gitarist ve müzisyen Dick Dale’ e -gerçek adıyla Richard Anthony Monsour- ait olduğu düşünülüp dile getirilsede işin gerçeğinde şarkı ABD’den çokça uzaktaydı. Ama yine de şarkıyı Dick Dale’in bestelediği söylenerek mevzu bir süreliğine kapatıldı. Fakat birkaç sene sonra, 2004 yılında düzenlenen Atina Olimpiyatları sırasında Yunan Sanatçı Anna Vicci’nin şarkıyı orijinal olduğu iddia edilen sözleri ve diliyle yeniden seslendirmesi bu tartışmayı tekrar alevlendirdi. Alanında uzmanlar konuyu ve şarkının kökenini araştırdığında ABD’den çok uzak yerlerin izlerine rastlamışlardı.

Şarkının asıl adı “Pump It” değil, Osmanlı Rumları’nın kullandığı, Mısırlı anlamına gelen “Misirlou” idi ve şarkının sözleri mısırlı bir gencin aşkını anlatıyordu.

Şimdi gelelim şarkının Sanat Güneşimiz Zeki Müren’le olan alakasına. Müzik alanında uzmanlar araştırmaları sonucu şarkıdan parçalara Türkiye’de de rastlamış ve Zeki Müren’in aynı besteyi farklı sözlerle Dick Dale’den yıllar yıllar evvel zaten seslendirdiğini fark etmişti. Şarkının Osmanlı topraklarından Atina’ya oradan da Amerika’ya kadar gidişi savaş sonrasında göç eden Rum ve Yunanlar sayesinde olmuştu. 

Sonuç olarak şuan şarkı Yunanlılar’ a ait olarak kabul görse de esas besteleyen kişinin kim olduğu bilinmediğinden sözleri hala anonim olarak kabul görüyor.

Dinlemek isterseniz şarkının üç versiyonunun bağlantılarını sizler için buraya bırakıyorum. Buyurunuz,

Bu orijinal olduğu iddia edilen Misirlou versiyonu

Bu filmle ünlenen Pump It versiyonu

Bu Zeki Müren’in seslendirdiği Yaralı Gönül versiyonu

Ek olarak Anna Vissi’nin olimpiyatlarda seslendirdiği halini dinlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

*****

İyi günler dilerim, esen kalın.

Beni Sil
kooplog editörlerinin silinen yazıları kontrol edip, gerektiği takdirde hukuki süreçler için kullanmak üzere belirli süre sakladığı resmi hesaptır.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Mutlaka İzlemeniz Gereken 6 Muhteşem Mini Dizi Önerisi
Sonraki
Başlayamama hastalığı ve Ataleti yenmek

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.