YouTube'a Ne Kadar Hakimiz? Az Bilinen Özellikler

Selamlar dostlar. Bugün sizlere birçoğumuzun aktif bir şekilde kullanmış olduğu YouTube’un bilinmeyen birkaç özelliğinden bahsedeceğim. Hadi gelin yazıya geçelim. 

  • Renkli Oynatma Çubuğu: Video izlediğiniz sırada oynatma çubuğunuzu renkli hale getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken fare imleciniz videonun üzerindeyken klavyenizden awesome yazmak. Kırmızı renkten sıkılanlar biraz da bu şekilde deneyebilirler.  

  • Videodan Gif Oluşturma: İzlediğiniz herhangi bir videonun istediğiniz kısmını gif haline getirebilmeyi biliyor muydunuz? Arama çubuğunuza https://gifs.com/ yazarak siteye giriş yapın ve videonun linkini sol taraftaki çubuğa ekleyin. Ardından alt tarafta kırpmak istediğiniz kısmı ayarlayın ve sağ üstteki “Create Gif” butonuna tıklayın. Gifiniz hazır. 

  • Gizli Mod Özelliği: Bildiğiniz üzere YouTube’da izlediğimiz her video ya da arattığımız her içerik kaydediliyor. Fakat bu özellik ile YouTube’da Casper gibi dolaşabiliriz. Bunun için tek yapmanız gereken profilinize tıklayarak “Gizli Modu Aç” butonuna tıklamak. Bu adımdan sonra siz de karda izini kaybedebilirsiniz.  

  • Koyu Tema: Son dönemde birçok insan birçok uygulamayı Dark Mode yani koyu temalarda kullanmaya başladı. Instagram, Twitter ve Tumblr gibi sosyal medya platformlarında olan bu özellik YouTube platformunda olmasa olmazdı zaten. Peki YouTube’da koyu temayı nasıl yapabiliriz? Bilgisayardan giriş yapanlar sağ üstteki profil resmine tıkladıktan sonra “Görünüm: Cihaz Teması” bölümüne tıklayarak istediği temayı seçebilirler. Aynı işlemi mobil cihazlardan yapmak isteyenler ise yine sağ üstte bulunan profil ikonuna tıkladıktan sonra Ayarlar kısmına gelsinler. Sonrasında Genel butonuna tıklasınlar. Açılan pencerede “Görünüm” butonuna tıklayarak bu işlemin son adımını yapabilirler.  

  • 360 Derece Videolar: Gelelim benim için en güzel ve ilgi çekici olan özelliğe. YouTube sizi istediğiniz yerlerde gezintiye çıkarabiliyor ve gittiğiniz yeri istediğiniz şekilde görebiliyorsunuz. Örnek olarak YouTube arama kısmına 360 derece korku yazarsanız çıkan videolara eşlik edebilirsiniz. Bunun için farenizi sağ ve sola doğru sürükleyebilir ya da klavyenizden W, A, S ve D tuşlarını kullanabilirsiniz.  

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.   

Yüksel Gültekin
23'ist
Subscribe
Bildir
5 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çukur, Sosyoloji ve Psikoloji üçgeni
Sonraki
HANIMLIK NERDE KALDI?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.