Yemek Yerken İzlenecek Az Bilinen YouTube Kanalları

Herkese selamlar. Bugünkü yazım çoğunlukta olarak edebi yönü ağır basan yazılarımın aksine öneri içerikli bir yazı olacak. Sizlere içeriğini farklı bulduğum, yani en azından popüler kanallardan farklı içerikler üretmeye çalışan güzel ve yaratıcı birkaç YouTube kanalı önereceğim. Umarım beğeniyle ilgilenirsiniz. Kanal bağlantılarını başlıklara ekleyeceğim. Buyurunuz.

1.KAANFLİX: BABAANNENİZİN EN SEVDİĞİ YOUTUBE KANALI

Kaanflix, YouTube’ da gezinirken önerilenlerime çıkan bir kanaldı. Merak edip bir videosunu izledikten sonra hızımı alamadım ve neredeyse tüm videolarını izledim. Kendi kurgulayıp çektiği “mp4” serileri izledikten sonra “O neydi öyle, bunu hangi kafayla çekmiş?” dedirten bir şaşkınlık yaratmıştı üzerimde. Şaşkınlık yaratan bir diğer şeyse videoya başlarken kullandığı açılış cümlesiydi. Mizah anlayışı sahiden çok farklı bir eğlence kanalı, buna absürt mizah diyebilirim. Bazı içeriklerinde ironiye de rastlayabilirsiniz. Şimdilerde genelde twitch yayınlarından kesitler paylaşsa da, “Gereksiz Duyar” gibi yayınladığı serilerde var ve insanı güldürüyor. Videolarında ve twitch yayınlarında kullandığı efektleri kullanımının ilgi çekici durduğunu ayrıca söyleyebilirim. Kanal bağlantısı başlıkta.

2.HUGOLA:

Müzik yapmak ve müzik aleti çalmak gibi bir ilginiz varsa Hugola’ nın kanalını önerebilirim. Aslında tamamiyle müzik üzerine kurulu bir kanal değil. Müziği eğlenceyle karıştırıp insanlara sunan bir kanal. Videolarına koyduğu başlıklar içeriklerinin ilgi çekiciliğini arttırıyor. Ve içerikleri birbirine çokça benzeyen kanalların aksine insanı hem güldürüyor hem de düşündürüyor. Aralarda oyun oynadığı videoları atsa da genellikle müzik ve eğlence temalı bir kanal.

3.SANİYE: SANİYE KIZ İSMİ DEĞİLDİR

Hemen hemen her şeyi hızlı bir konuşma biçimiyle anlatan bir kanal. Kanalın izleyenleri içerik üreticisine “Saniye Bey” adını takmış bulunmakta. Genellikle YouTube Türkiye içerikleri ve popüler olan, örneğin tiktok gibi uygulamaları eleştiren videoları var ve bu videoları ilgi çekici yapan şey başta da söylediğim gibi Saniye Bey’in hızlı konuşma stili, videoları 60 saniye gibi bir süreyle kısıtlı tutarak hemen hemen söylemek istediği her şeyi aktarabilmesi ve değindiği noktalar. Eleştirdiği haklı videolar arasında maalesef ki topluluk kurallarına uymadığı gerekçesiyle kaldırılanlar olsa bile ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Eleştiri içeriklerinin yanında mobil oyun sunucuları üzerine yaptığı deney videoları da bulunmakta.

4.PORÇAY: BENCE KOMİKTİ

Porçay, kendi tanımımca -izleyen çoğu kişi böyle tanımlamakta muhtemelen- bir kara mizah-komedi kanalı. Kara mizah bilinenin üzerine toplumda ciddiye alınan konuları mizahi bir tutumla ele alır. Porçay’ ın yaptığı da tam olarak bu. “Burdur Tarihi” olarak izleyicileri ve kendinin kurguladığı kurmaca bir fantastik tarih anlatımı yapmakta. Hatta bunun için kendi oluşturduğu “Burduri Dili” bile var. Bu dili anlatan videoları da yine kendi kanalında mevcut. Videolarında bazen seyircilerine sorduğu soruların cevaplarına bazen de haftalık görev olarak verdiği şeylere yer veriyor ve bazen yine kara mizah içerikli, kendi yazıp bestelediği şarkılar da yayımlamakta. Porçay’ ın şuan Türkiye’ deki en büyük reddit sunucusu olan “r/burdurland” in kurucusu olduğunu da söylemek istiyorum. Bu sayfayla beraber ülkemizdeki “miim” (memes) kültürü de yaygınlaştı diyebilirim. Hem kanalın hem de reddit sayfasının bağlantıları başlıklarda ekli. İsterseniz bakabilirsiniz

5.IŞIL IŞIK:

Işıl ışık yukarıda önerdiğim eğlence kanallarının aksine korku ya da gerilim veya paranormal içerikli videolar üreten bir kanal. Işıl Işık’ ın, sırrı çözülemeyen paranormal olaylar ve bu olaylarla alakalı ortaya atılan komplo teorileri üzerine teori üreten ya da eleştirdiği içeriklerin yanı sıra seriler halinde yayımladığı içerikler de bulunmakta.  Olayları anlatış biçimi de düzgün ve ilgi çekici. Böyle olayları anlatan veya konu alan içerikleri seviyorsanız sizlere önerebileceğim bir kanal olacaktır.

6.KAZIKLI MARİA:

Bu kanal daha çok eleştiri ağırlıklı bir kanal. Maria, ilk başta kendine yakışan renkli saçları ve makyajıyla gördüğüm videosuyla dikkatimi çekmişti. Çizim yaptığı bir video serisi var, bu tür konulara ilgisi olanın bakmasını tavsiye ederim. Ama benim en çok beğendiğim serisi günümüzde çok satılan ve bana göre hiçbir edebi değeri olmayan “Kötü Çocuk” gibi kitapları eğlenceli bir dille eleştirdiği “Bok Gibi Book Reviews” serisi. Bu seriyi ayrıca sevmiş olmamın nedeni söylemek istediklerimi dillendiriyor oluşu olabilir. Kitapları okuyup beğenmediği konuları güzel bir şekilde eleştirdiği videolarında değindiği konuları haklı bulacağınızı düşünüyorum.

7.BEBAR BİLİM:

Size son önereceğim kanal bir bilim kanalı olacak. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün, “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit bilimdir, fendir.” sözünü motto edinmiş bir kanal. İçeriğindeki videolarda toplumumuzdaki her yaş kitlesinin bilmesi gerektiği olay, teori ve kavramları bilimsel bir anlatımla bizlere sunmakta. Konuları anlatan seslendirmenin anlatım dili ve ses tonu da insanı anlatılan konuya çekiyor. Herkesin izlemesi gerektiği görüşündeyim.

*****

Umuyorum önerdiğim kanalları beğenerek takip edersiniz ve umuyorum ki sizlere faydalı olmuştur bu yazım. Kanalların bağlantılarını başlıklara ekledim, ulaşabilirsiniz. İyi günler dileklerimle, esen kalın.

emekli
Öykü yazarı
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
WandaVision İnceleme(Spoiler İçerir) Bundan Sonra Neler Olacak?

WandaVision İnceleme(Spoiler İçerir) Bundan Sonra Neler Olacak?

Sonraki
31 Mart Vak'ası ve sonrasında yaşanan gelişmeler

31 Mart Vak'ası ve sonrasında yaşanan gelişmeler

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.