Yazılım Mühendisinin Üniversitede 4 Senesi

Yazılım Mühendisliği kazandınız.Önünüzde 4 yıl var.Yıllara göre neler yaşayacağınızı ve yapmanız gerekenleri öğrenelim mi?

İlk sene : 

Sudan çıkmış balık tabirini bilirsiniz.Önünüzde ezbercilikten uzak çok farklı bır yıl var.Tarih notları ezberlemeye , şiir okumaya hatta fizik sorusu çözmeye bile çok benzemiyor.Eğer meslek lisesi okumadıysanız başınızda Algoritma diye bir bela var.Sakın korkmayın.Biraz yalpalayacaksınız ama sonrasında sizi kimse tutmayacak merak etmeyin.Bu sene ağırlık vermeniz gereken iki konu var.Algoritma ve İngilizce.Evet İngilizce bu mesleğin bel kemiğidir.Çünkü meslek hayatınızda yabancı kaynaklarla çok haşır neşir olacaksınız.Neden algoritma? Çünkü bu ders eğitim hayatınızın iş hayatınızın temeli olacak.Mutlaka bu iki şeye ağırlık verin.

İkinci sene : 

İlk seneyi bir şekilde bitirdiniz.Sakın yaz tatilini boş geçirmeyin.Algoritmayı hangi kodlama diliyle çalıştıysanız artık ufak projeler yapmaya başlayın tatilde.Bu sayede ikinci seneye hazır başlayabilirsiniz.Bu sene algoritmayı katmanlı halde kullanacaksınız.Yani yük üstüne yük binecek.Algoritmayı halletmediyseniz domino taşı gibi her sene tek tek yıkılırsınız unutmayın.Bir kulübe -robotik , oyun geliştirme vs- mutlaka üye olun ve bol bol seminerlere katılın.İkinci senenin sonunda mutlaka basitte olsa bir projeniz olsun.Bu senin sonunda zorunlu stajınız yoksa mutlaka gönüllü staj yapın.

Üçüncü sene :

İşlerin ciddiye bindiği sene geldi.Artık büyük projeler üretme vakti.Bu sene yapay zeka , makine öğrenmesi , Derin öğrenme gibi çok baba dersler göreceksiniz.Bu alanlarda bir proje yaparsanız 1-0 önde olursunuz çünkü bu alanlar geleceğin alanları olacak.Üçüncü sene artık bir alan belirleme vakti.Yazılım oldukça geniş bir yelpaze.Meslek içinde meslek diyebiliriz.Eğer oyun geliştirmeyi seviyorsanız iş hayatında bir game developer olabilirsiniz.Yazılım testi ilgilinizi çekiyorsa Kalite güvence mühendisi , test uzmanı olabilirsiniz.Veritabanı uzmanı , yapay zeka uzmanı , önyüz geliştirici vs. çok fazla alan mevcut.Hepsinden az az değilde birinde uzman olmak en iyisi.Benim gibi olmayın kısaca 🙂 Alanınızı belirledikten sonra yıl sonunda staj yapacaksınız.Kesinlikle belirlediğiniz alanda bir staj yeri bulmaya çalışın bu çok önemli.

Dördüncü sene:

Bu sene üç ve ikinci sınıf kadar zor olmaz.Güzel bir tez konusu belirleyin ve buna odaklanın.Mutlaka mesleğiniz ile alakalı ve alakasız birkaç hobi edinin.İş ararken hobi de oldukça ön planda tutuluyor.Güzel bir CV hazırlayın ve içini doldurmaya bakın.Dört senenin sonunda en az elle tutulur üç projeniz olsun.Girdiğiniz bir kulüp, yaptığınız bir hobi elinizde olmalı.

Dört senenin sonunda meslek dışında kendinizi şu alanda da geliştirin.

“Meslek Etiği” 

Bunun dersini belki alacaksınız.Ders çokta önemli değil.Bu dersten AA almanız hiç önemli değil.Önemli olan hayatınızda ne kadar uyguladığınız.Mutlaka iş ahlakı konusunda kendinizi geliştirin.Çünkü ülkenin en büyük eksiğidir bu konu.

Tekrar görüşmek üzere.

Zeynep TURHAN
Ben varken ölüm yok , Ölüm varken ben yokum
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Getir Bıraktığı Nefesi

Getir Bıraktığı Nefesi

Sonraki
ALFA Kadınının #8 Özelliği
ALFA Kadınının #8 Özelliği

ALFA Kadınının #8 Özelliği

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.