yaşlılarla yapılan görüşmeler

Yaşlılarla Yapılan Görüşmeler

YAŞLILARLA YAPILAN PROFESYONEL GÖRÜŞME VE İYİLEŞTIRME

Modern toplumda gelişen; sağlık hizmetleri ve sosyal koşuların daha iyi durumda olması ve bundan dolayı da yaşlı nüfusun giderek çoğalması; yaşlılara yönelik çalışmaların da gelişmesi gerektiğini ve bu durumda gelişen toplum karşısında modern topluma uyumakta zorluk çeken yaşlılarımıza yönelik daha iyileştirici çalışmalar yapılması gerekmektedir. Sosyal riski azaltma projesi, Danışmanlık hizmetleri, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma politikaları gibi kuruluşlar destek verseler de yeterli olmamaktadır. Yaşlılarımızın evde kalmasını sağlamak,  Aile ortamında daha iyi koşular sağlamak; Amacıyla gereken sağlık hizmetlerini sağlamak, çeşitli aktiviteleri yapmasını sağlamak, beslenme ihtiyacını karşılamak, Ve işlerinde yardım etmek ,hijyenli bir ortam hazırlamak gibi daha iyileştirici hizmetler olması gerekmektedir. Ve tüm bunları sağlamak amacıyla bakım elemanları yetiştirmelidir.

Yaşlılar için aktivite sahaları geliştirmeli ,örmek/yapboz, dama satranç gibi sosyal aktiviteleri sağlamak amacıyla yaşlılara gereken imkanlar sağlanmalı,ve bu aktiviteler sonucu zihinsel olarak daha iyi bir yaşam, sürdürebilir yaşlılarımız. Yaşlılarımızın bize liderlik yapacak,bize yön verecek hissiyatını topluma enfekte edilmeli.ve bu sayede yaşlıya olan saygınlık daha fazla olacaktır ”gençleri övün fakat yaşlılara güvenin” saygın ve değer gördükleri bir ortamda yaşlı kendini daha iyi hisseder ve daha mutlu motive bir şekilde hayata kalır. Yaşlılarımız için ödül sistemini geliştirmek ve bunun için destek sağlanmalıdır. Yaşlılarımız ilkel toplumlarda olduğu gibi daha saygın ve önder kişiler olduğu unutlumamalıdır.moğol kökenli aleutlar gibi “anne babaya yaşlanınca iyi davranılırsa kendi çocuklarınızda  size iyi davranacaktır.

YAPILAN GÖZLEMLER

Yaşlılara destek verilmeli,onlara saygı gösterilmeli; onların bizim öncümüz olduğunu kabul edilmeli.yaşlılarımıza yardım edilmeli, beslenmesine, ilaçlarınî yemesine,tuvalet ihtiyacını karşılamasını,temizliğinin yapılması gerektiği.yaşlılarımız bize allahın emaneti,ve bize bir lütüf olarak bahşedildiği, ve bize akıl veren, bize nasihat veren,gerekirse bizde psikolojik olarak, sosyal olarak, ekonomik olarak;destek saglamamız gerekmektedir. Ve toplumda daha saygın bir šekilde davranılması gerektiğini, aktivitelerini yapmakta zorlanan yaşlılarımıza destek verilmeli. yaşlılarımızı topluma kazandırılmalı.toplumdaki saygınlıklarını sağlamamız gerektiğini, ve daha çok yaşlılarımız için için çaba sarf etmemiz gerektiğini,daha çok bizi aydınlatırmıştır.

yazar

Yazar: İshak Demirtaş

Sosyal hizmet uzmanı

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 Yorum