CRISPR-CAS9

Crıspr-Cas9 2020 Nobel kimya ödülünü almaya hak kazanan gen düzenlemeye yarayan yeni bir yöntem,bu teknolojiyi duyunca sizin aklınıza ne geliyor. Benim aklıma şöyle bir diyalog geliyor.

-Doktor bey bizim yarın eşimin karnına koyacağınız embriyonun cinsiyeti erkek,göz rengini yeşil ve uzun boy geni ekler misiniz?Bu arada genetik hastalıklara karşı eğer varsa o genleri alır mısınız?

-Tabiki de sigortanız renk körlülüğünün geninin düzenlenmesinin ücretini karşılıyor onun haricinde diğer söylediğiniz genlerin düzenlenmesi 28.500₺ tutuyor nakit mi yoksa taksit mi tercih edersiniz?

-Nakit olsun.

Aslında bu teknoloji farklı adlarla birden çok kere yapılmış veya denenmiş. Ama bu son teknolojik araç gelinen son nokta aslında düşününce çok fazla faydası var. Düşünsenize insan ömrü uzayacak,hastalıklara karşı direnç v.s. peki bu teknoloji kullanımı artınca nüfus artarsa ne olur?

Dünyadaki su kaynakları sınırlı ve küresel ısınma artacak yani illa bir şeylere etkisi tabiki de olacak.Biz yani insanlar bu teknolojiyi her zaman ki gibi savaşlarda kullanmaya çalışmayacak mıyız? Tamam tamam sadece kötü yönüne bakmamamız gerekiyor sonuçta bir bıçakla ekmek de kesebilirsiniz insan da  öldürebilirsiniz.

Şimdi de bunu bulup nobel kimya ödülünü kazanan iki kadından biraz bahsedelim.

Amerikalı biyokimyager Jennifer DOUDNA 19 Şubat 1964 yılında doğmuş olan DOUDNA 1989 yılında Harvard üniversitesi tıp fakültesinden mezun olmuştur.

Fransız profesör ve araştırmacı Emmanuelle Marie CHARPENTİER ise 11Aralık 1968 yılında doğmuş ve 1992-95 yıllarında Institut Pasteurda yüksek lisans öğrenimi gördü.

Crıspr-Cas9 ‘u iyi veya kötü yönde kullanmak bizim elimizde umarım insanlık için en iyi şekilde kullanılabilir.

Bu teknolojiyi daha yakından incelemek isteyenler için rna.berkeley.edu 

Umarım güzel yazabilmişimdir ilk yazım olacak ; )

emirhan-savas
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
7 Farklı Maya Maskesi Tarifi ile Güzelliğinize Güzellik Katın
maya maskesi uygulama tarifi

7 Farklı Maya Maskesi Tarifi ile Güzelliğinize Güzellik Katın

Sonraki
THEMİS'İN BİTÂP TERAZİSİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.