Yapman Gereken Çok İş Varsa ve İçinden Çıkamıyorsan Yapman Gereken 5 Şey

Bazen her şey üstümüze geliyor. Sorunlar büyüyor ve içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. İşte o zaman derin bir nefes al. Bu hayatta hiç bir şey içinden çıkılmaz değildir. Her şeyin bir çözümü vardır. İlk önce bunu aklından hiç çıkartmaman gerekiyor. Bundan sonra ne yapman gerektiğini anlatmaya başlıyorum.

1.PROBLEMLERİNİN HEPSİNİ BİR KAĞIDA YAZ

     Bir kağıt al ve bütün problemlerini bir kağıda yaz. Psikolojik problemlerini ve yapmadığın ama yapman gereken işleri ayırarak yaz.

2.BU PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜNÜ PROBLEMİN KARŞISINA YAZ

    Yazdığın problemlerin karşısına o problemin çözümünü yaz. Örnek veriyorum: Sorun: Umudunu yitirmiş olman, Çözüm: Bununla ilgili yazılar okuyup, video izlemen gibi…

3.BU PROBLEMLERİN ÇÖZÜLMESİNİN ACİLİYET SIRASI OLUŞTUR (İLK BAŞTA HANGİLERİ YAPILMASI GEREKİYORSA 1’DEN BAŞLAYARAK PUANLANDIR)

     En acil çözülmesi gereken sorununa 1 rakamını vererek devam et. Ama buradaki önemli detay  psikilojik sorunları ayrı yapılması gereken işleri ayrı puanlandırmak.

4.PROGRAM OLUŞTUR

   Bir önceki maddede numaralandırmıştık. Şimdi ise teker teker günlerin olduğu bir program hazırlayıpbunu gece ve gündüz olarak ikiye bölüyoruz. Nedeni ise gündüzleri yapmamaız gereken işleri , gece ise psikolojik olarak düzeltmemiz gereken sorunları yapacağız. Yapman gereken işleri aciliyetine göre zaten puanlamıştın. Şimdi ise bunları programa yerleştiriyorsun. Aynı şekilde programda psikolojik olarak düzeltmen gereken sorunlarıda yerleştiriryorsun.

5.PROGRAMDA YAPTIKLARININ ÜZERİNE ÇİZİK ATARAK İLERLE

    İnana bana bunu çok kez yaşadım. çünkü bazen o kadar çok yapman gereken işler birikiyor ki . Her seferinde bu anlattığım şekilde çözüme ulaştım. 

UMARIM FAYDALI OLUR VE SORUNLARIN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜME ULAŞIR…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum