Uygulama öğretmeni

İle birlikte etkinliklerde bulunuyoruz. Resim dersinde bir konu ile ilgili bir şey yağtığında onu diğer derslerle ilişkilendirip dersi yürütüyoruz. Mesela gökkuşağı yapın dersek önce onu iyice bir tartışıp gökkuşağının oluşumu hakkında hayat bilgisi dersi ile ilişkilendireceğiz daha sonra onun sevdiği dersleri vs. daha önce hiç gökkuşağı gördün mü? Gibi sorular sorup dersi hem geniş bir alana yayıp sadece resimsel anlamda bir şeyler öğretmekle sınırlı kalmıyoruz.  Daha sonra öğrenciye gökkuşağı ile ilgili yansıtmak istediklerini yansıtmasını rica ediyoruz. Daha sonra kullanmak istediği materyal hakkında biraz bilgi verip karşılıklı bir iletişim içinde öğrencinin aktif katılımı ile dersi yürütüyoruz.

 

Hafta sonları pandemi dönemi olmadığı zamanlar geziler. Vs film gibi etkinliklerde bulunuyor. Ancak pandemi döneminde bunlar ne yazık ki olmuyor. Yine uygulama öğretmenimle beraber ben öğrencilere film önerisi yapabiliyorum. Öğrenme güçlükleri çektikleri için onları çok zorlayıcı etkinliklerde bulunamıyorum. Film bile onlara çok sıkıcı geliyor bu öğrenciler çok çabuk sıkılan bir kişiliğe sahiptirler genelde. Bunun için film bile önerirken velilerine ara vererek izlesin diyorum bu daha olumlu olacaktır.

 

Evet öğretmenin sınıflara göre performansı tabiki değişik olur ama bizim yapmamız gereken bu performansı sınıfa göre dizginlemek ayarlamaktır. Yani öğretmeniniz elinden gelenin en iyisini yapmalı ama sınıfa göre öğretim yöntem teknikleri değişmeli çünkü her öğrenci her sınıf farklıdır. Biz öğrencilerle bire bir yalnız bir öğrenci ile dersi sürdürüyoruz. Her öğrenciye göre davranışlarımız farklı oluyor çünkü farklı öğrenme biçimlerine sahiptirler. Mesela kimi öğrencinin pozitif olması bizide pozitif yönde etkiler yada kimi öğrenci çok negatiftir bu bizi etkiler ama biz yine de kendimizi çok kaptırmadan genel bir bakış açısı içerisinde bakmalıyız. Negatif olan durumu elimizden geldiğince pozitif hale çevirmek bizim elimizde olabilir.

 

Nöbetçi öğretmenin görev ve sorumlulukları;

Orta öğretim kurumları Yönetmeliği ne göre Nöbet görevlerini yürütmek

Derslerden15 dakika önce okula gelmek, nöbet görevine başlamadan önce okulun genel

kontrolünü yaparak “OKUL NÖBET DEFTER”ine rapor etmek ve eksikleri idareye bildirmek

ders bitiminden 15 dakika sonra nöbetçi heyeti ile birlikte nöbet defterini doldurup imzalarmak gerekli emniyet tedbirleri konrolünü yaptıktan sonra okuldan ayrılmak

nöbet sırasında izinsiz bir yerlere gitmemek okulu terk etmemek

törenlerde öğrencilerin giriş çıkışlarının düzenlenmesi

teneffüslerde koridorlarda dolaşmak gerekli düzeni sağlamak.

Olumsuz çıkabilecek durumları önlemeye çalışmak.

Öğrencilerin okul dışına çıkmasını önlemek

Günlük zaman çizelgesini doldurmak

Dersi boş geçen sınıfları tespit edip, idareye bildirmek.

Nöbetçi öğrencileri denetlemek

Ders bitiminde öğrencilerin güvenli bir şekilde çıkışlarını sağlamalıdır.

Okulun fiziksel durumuyla ilgili gözleyip giderilebilecek sorunları gidermek. Giderilmeyecek olanları ilgililere bildirmek  Gezi gözlem gibi etkinliklerle ilgilenmek.

Bayrak törenlerinde gereken önemin verilmesi sağlanır.  Okula gelen ve giden ziyaretçilerin kontrolunu sağlamak  Okulun yönetim işlerine yardımcı olmak.

Nöbeti sonunda okul nöbet defterine nöbeti sırasında önemli olayları not almak

 

Evet rehber öğretmenlik yapıyor. Sınıfın etkinliklerinden sorumlu oluyor. Çeşitli etkinliklerden sorumlu oluyor. Görev ve  sorumlulukları 

Okulun rehberlik ve psikolojik danışma programı çerçevesinde sınıfın yıllık çalışmalarını plânlar

Sınıfındaki öğrencilerin öğrenci gelişim dosyalarının tutulmasında, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisiyle iş birliği yapar

Sınıfa yeni gelen Öğrencilerin gelişim dosyalarını rehberlik ve psikolojik danışma servisi ile iş birliği içinde inceler, değerlendirir

Öğrencilerin ilgi, yetenek ve akademik başarıları doğrultusunda eğitsel kollara yöneltilmeleri konusunda psikolojik danışmanla iş birliği yapar.

Okul müdürünün vereceği, hizmetle ilgili diğer görevleri yapar.

 

Uygulama öğretmenimde sivil savunma kulübü vardır. Olacak olağan bir durumda öğrencinin yapması gereken gibi durumlar anlatılır gösterilir. Doğal afetler ile ilgili doğru olan olması gerekenler hakkında bilgiler, etkinlikler, toplantılar, seminerler gibi bilgilendirme etkinlikleri yapılması gerekir.

 

Sağlık ve güvenlik açısından bir çok önlem alınmış durumda. Özellikle bu süreçte sağlık önemli bir yer ediniyor.  Öğrenciler arasında bir buçuk metre olacak şekilde düzenleme yapılmış durumda. Dezenfektan okulun her köşesinde bulunmakta. Temizlik ön planda dediğim gibi bunun dışında sağlık odaları mevcut okullarımızda. Ani gelişen bir durumda sağlık odaları önemli bir yer tutar. Her şey öğrencilerimizin sağlığı için.

                 

                                                                                                       SENA İNAN

sena inan
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Staj öğretmeninin derste kullandığı öğretim yöntem ve teknikleri

Staj öğretmeninin derste kullandığı öğretim yöntem ve teknikleri

Sonraki
Kendi dünyam üzerine

Kendi dünyam üzerine

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Aralık ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.