Özgürlüğün Sesi: Bilal

ب

Bugün sizlere “Özgürlüğün Sesi: Bilal” isimli filmden bahsediyorum. Yazıya, aşağıda Akon tarafından seslendirilen filmin jenerik müziğini dinleyerek devam edebilirsiniz. Film, Hz. Muhammed döneminde Mekke’de yaşayan Afrika kökenli Bilal Habeşi’nin hayatını ve onun özgürlük mücadelesini anlatıyor. Oldukça başarılı teknoloji ile oluşturulmuş bir animasyon filmi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Film Arap Emirlikleri merkezli bir yapım şirketinin imzasını taşıyor. Türkçe dublajı da yapılan filmi internette kolayca izlemek mümkün. İslami motiflere fazla girmeden tamamıyla siyahi bir kölenin, sahibinin acımasız kurallarına rağmen yüreğinin sesini dinleyerek hareket etmesini ve bu şekilde özgürlüğünü kazanmasını anlatıyor. Özellikle Bilal Habeşi merkezli bir film olmasına rağmen o dönemin siyahi insanlara ve kölelere bakış tarzını oldukça iyi görebiliyoruz.

” Bedenini kırbaçlayabilirler ama ruhunu asla ! “

Filmde, Bilal Habeşi kız kardeşi ve annesi ile bugün ki Etiyopya olarak bilinen Habeşistan topraklarında yaşarken küçük yaşta kötü adamlar tarafından saldırıya uğruyorlar ve annelerini kaybediyorlar. Bu kötü adamlar tarafından kendisi ve kız kardeşi esir alınarak Arabistan çöllerinin ticaret merkezi olan Mekke’ye getirilip köle olarak şehrin ileri gelenlerinden Umeyye ‘ye satılıyorlar. İslamiyet daha doğmamış, Hz. Muhammed’i henüz tanımamış olan Bilal’in hayatı anlamlandırma arayışı işte bu küçük yaşlardan itibaren başlıyor. O zamanlarının Mekke gelenekleri ve insanlarının cahiliye adetlerine karşı bir direniş gösteren Bilal, zor şartlar altında sınanarak en nihayetinde özgürlüğünü elde etmek için türlü mücadeleler veriyor. Fazla spoiler vermeden filmin yansıtmak istediği ana fikirden bahsedelim.

Günümüzde Amerika merkezli “Black Lives Matter” olaylarını düşündüğümüzde, bu film ve karakterin serüveni oldukça etkileyici. Fikir, eylem ve inanç özgürlüğünü kazanabilmek adına yapılan fedakarlıklar, 21. yüzyılın insanları olarak bizlere ders olabilecek nitelikte. Özellikle, toplumun yanlış olan davranışları; gelenek olarak kabul ederek yapılması mutlaka gerekliymiş şeklindeki durumlarda bizler de Bilal gibi olayları ve insanları cesaretle sorgulayabiliyor olmalıyız. Bu şekilde hareket ettiğimizde mental olarak kendimizi oldukça hafif ve özgür hissedebiliriz.  Bir diğer açıdan ise İslamiyet’in din, dil, ırk ve renk ayırt etmeksizin, başlangıcından itibaren tüm insanlara seslendiğini bu film ile bir kez daha anlamak mümkün. Filmde çok net ifade edildiği üzere, zamanın Mekke halkı bugün de olduğu gibi ten renklerine göre insanlara ayrımcılık yapıp, kötü muamele etmesine rağmen, şehrin en önemli tüccarlarından olan Ebu Bekir ve zamanın en iyi kılıç ustası olan cesur Hamza, Bilal Habeşi ile bizzat yakından ilgilenmiş özgürlük davasında yanında olmuşlardır. Bilal Habeşi’nin kendi değerlerini öncü sıraya koyarak hareket edip iradesini güçlendirerek arttırması filme başarılı bir şekilde aktarılmış. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, “Özgürlüğün Sesi: Bilal” film listenize eklemenizi rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir film.

İyi Seyirler!

kooplogger

Yazar: Ahsen

❝..bulanlar , arayanlardır. ❝

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.