Unutulmuş Bir Çukurova Geleneği Bodi Bodi

Unutulmuş Bir Çukurova Geleneği Bodi Bodi

Genelde köylerde ya da mahallelerde yapılan ve gecikmiş yağmurların başta geçim kaynakları olan tarlalarına sonra da yaşadıkları bölgeye yağmasını isteyen sakinler, kimi yörelerde oruç tutarak başlar. Hoca minbere çıkmadan,bir kılıca ya da asaya dayanarak toprak üstünde dua eder. Ahali hep birlikte namaz kılar. Ağaçlara oyuncak salıncaklar içinde oyuncak bebekler asılır. .

Çocukların geçit töreni diyebileceğimiz kısım en renkli ve görülesi kısmıdır bu inanışın. Çocuklar eski,yamalı fakat temiz kıyafetler giyer. Hatta ceketler ters giyilir,saçlar dağıtılır. Ellerinde gelin gibi süslenmiş bir kukla taşırlar veya içlerinden birini gelin gibi giydirirler. Gelin bereketi simgeler ve en önde taşınır.Her evin önünde çocuklar başlar hep bir ağızdan maniyi/türküyü söylemeye: Hot bodi bodi/Anan baban neden öldü/Bir kaşıcık sudan öldü/Tarlalar yarık yarık/ Çiftçilerin beli bükük/Yerden bereket gökten yağmur/Ver Allahım ver/ Sicim gibi sulu sulu yağmur. Kapı açıldığında ise gelinlerini gösterip ev sahibine seslenirler: Çömçeli gelin çöm ister/Bir kaşıcık yağ ister/ Yağ verenin oğlu olsun/ Bulgur verenin kızı olsun/Ver Allahım ver/Ayağım çamur başım yağmur ister.

Unutulmuş Bir Çukurova Geleneği Bodi Bodi

Ev sahiplerinin verdikleriyle köyün/mahallenin en yoksul evinde pilav yapılır. Çocuklar pilavdan yer, kalan tüm erzak ve pilav o evde bırakılır. Fatiha duası bilen çocuklar dua eder, bereket dilerler. Bu gelenek üzerine araştırmalar, yüksek lisans tezleri vardır. Ne mutlu bize ki böylesi kültürel verimliliği yüksek bir şehirde yaşıyoruz. Bereketli günler

.

Adana Dayanışma Ağı
A’D’A hayalimizin kurucu ekibi olarak, yola çıkıyoruz. Kentimizde özellikle son yirmi yıldır, gün geçtikçe ağırlaşan sorunlara; başta da genç işsizlik sorununa çözümler bulunmasına katkı sağlamak amacındayız. Zaman içinde unutulan ve çürümeye yüz tutan dayanışma kültürümüzü, geçici yardımlardansa daha sürdürülebilir, dayanışmacı, kolektif iş modelleriyle tanıştırmak öncelikli hedefiyle harekete geçiyoruz.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sahte İnsanlar
Sonraki
En İyi Film Serileri | 1.Bölüm
En İyi Film Serileri | 1.Bölüm

En İyi Film Serileri | 1.Bölüm

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.