Yıldızlı Gecenin Kahramanı: Van Gogh

Yıldızlı Gecenin Kahramanı: Van Gogh

Yıldızlı Gecenin Kahramanı: Van Gogh

   Meşhur Yıldızlı Gece tablosunu bilmeyen yoktur herhalde. Ressamımız Vincent Williem Van Gogh’un en ünlü eserlerinden birisidir. 

   Haziran 1889 yılında yaptığı bu tablo sanatoryumdaki (akıl hastanesi) odasının doğuya bakan penceresinden, Fransa’nın Saint-de-Rémy-Provence adındaki köyünde gün doğuşundan hemen önce görünen manzarayı resmetmiştir.

   Eseri incelediğimizde keskin ve kesik kesik fırça darbelerini, renklerin uyumunu, yani mükemmel kompozisyonu görebiliriz. Gözümüze diğer çarpan öge ise gökyüzüdür ve gökyüzünün üzerindeki 11 yıldızdır.   (Bu yıldızlar, büyük ayı takım yıldızına benzemektedir.) Van Gogh bu tabloyu 73,7 cm x 92,1 cm ölçülerinde yapmıştır. 

   Hatırlar mısınız bilmem, “Kim Milyoner İster?” adlı yarışma programında Yıldızlı Gece eserinin içeriği ile ilgili bir soru sorulmuştu. Soru şuydu, “Vincent Van Gogh’un 1889’da yaptığı Yıldızlı Gece adlı tablosunda hangisi yoktur?” cevaplar ise şunlardı, “traktör, kilise, servi ağacı, sabah yıldızı”. Tabloda olmayan öge ise “traktördür”. Hadi gelin birlikte bu eseri inceleyelim.

   Bu tabloda, gökyüzünde duran yıldızlar, güneş tarafından çevrilmiş ay, gökyüzüyle yakın dağ, dağın hemen dibinde bir köy, tablonun sol tarafında ise kocaman bir servi ağacı vardır. Yazının başında da belirtiğim gibi aslında Van Gogh bütün bunları bir akıl hastanesinin penceresinden resmetmiştir. Sizce de tabloda akıl hastanesine benzer bir görüntü var mı? Pencerenin  parmaklıkları nerede? İşte bu durumda Van Gogh’un bu eserde tamamen sanatçılığını ortaya koyduğunu, ruh halini yansıttığını ve resmettiği görülmektedir. Servi ağacı, kilise, köy tamamıyla hayal ürünüydü. Kendi özgün çalışmasıydı. Tablo sabaha karşı yapıldığı için sadece gökyüzü, yıldızlar ve güneş tamamıyla gerçekti.

 

 Van Gogh’un kendine özgü teknikleriyle (palet kullanmadan direk boya tüplerini kullanma) yaptığı eser günümüzde New York’ta bulunan “Museum Of Modern Art” isimli müzede sergilenmektedir. 

   Museum Of Modern Art’ı gezilecek ve görülecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Çünkü bu müzede dünyadaki en önemli modern sanat eserleri bulunmaktadır. 

   Tablolardan birkaç tanesi şunlardır:

  • Yazımın konusu olan eser, Yıldızlı Gece (Vincent Van Gogh)
  • Avlgnon’un Genç Kızları (Pablo Picasso)
  • Belleğin Azmi (Salvador Dali)
  • Kesilmiş Saçlı Otoportre (Frida Kahlo)
  • Nilüferler (Claude Monet)
  • Yıkanan (Paul Cézanne)

   Sevgili okuyucu, yazımı okuduğun için teşekkür ediyor, sanatla kalmanı diliyorum..  🙂

Irem
Selam! Ben Irem.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dardır Ülkemin Ağaçları
Sonraki
Karar Anı, Kader Anı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.