Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Geçer Mi?

YÖK’ten Üniversiteler Hakkında Karar

YÖK geçtiğimiz günlerde üniversite öğrencilerine anket yayınladı. Bu ankette uzaktan eğitimin değerlendirmesi, eğitime katılabilmek için teknolojik aletlerin ve internetin yeterliliği gibi sorular soruldu. YÖK, bilim kuruluyla üniversitelerin açılıp açılmamasının yararları hakkında ortak bir görüş bildirmek istiyor. 

15 Şubatta köy okullarının ve anaokullarının tam zamanlı olarak eğitime açılacağı bildirildi. Peki yaklaşık 1 yıldır kapalı olan üniversitelerin akıbeti ne olacak? Üniversiteler açılacak mı?

Sağlık bakanı Fahrettin Koca dün basın toplantısında aşının ikinci dozu hakkında konuşma yaparken üniversitelerin açılması konusunda YÖK’ün kendilerine görüş sorduklarını bildirdi. Geçtiğimiz iki hafta boyunca mutasyona uğrayan virüs dolayısıyla vakalarda artışı da göz önünde bulunduran Fahrettin Koca bu hafta içinde öğrencilere bir açıklama yapılacağını bildirdi. 

Üniversitelerin bir kısmı uzaktan eğitim kararını açıklarken bir kısmı sessizliğini koruyor. Bilim kurulu uygulamalı dersler haricinde olan derslerin yüz yüze olmasına karşı. 

Öğrenciler Ne İstiyor?

Yaklaşık 1 yıldır uzaktan eğitim gören üniversite öğrencilerinin büyük bir kısmı okullarına geri dönmek isterken bir kısmı ise uzaktan eğitimi savunuyor peki neden? Uzaktan eğitim isteyen öğrenciler sağlıklarının düşünülmesini istiyor yurtta kalan öğrenciler önemlerin yetersiz olacağını ve virüsün hızla bulaşacağını söylüyor. Uzaktan eğitimi savunan öğrencilerin küçük bir kitlesi ise kopya çekerek not ortalamasını artırmak istiyor. Yüz yüze eğitim isteyen öğrencilerse evde sıkıldıklarını ve kampüslerini özlediklerini sıklıkla dile getirirken bir kısmı ise sitem ediyor. Okullar açılmadığında da evlerinde kalmadıklarını gezdiklerini yada işte çalıştıklarını söyleyen öğrenciler çalıştıkları için derslere katılamadığını söylüyor. İnternetin yada bilgisayar telefon gibi online eğitime katılacak materyal bulamayan öğrenciler ve hocalarının ders anlatmadıklarını yada online derste bir şey öğrenemediklerini söyleyen pek çok öğrenci var. Okulların açılmasını isteyen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ise uygulamalı derslerini uygulamadan mezun olacak öğrenciler. 

Üniversiteler Açılacak Mı?

Üniversiteler açılacak mı sorusu en kısa sürede YÖK başkanı Yekta Saraç ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanacak. Umarız halk sağlığımız ve öğrencilerimiz için en doğru karar verilir.

Defne
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dinledim mi? Konuştum mu?
Sonraki
NEDEN BÖYLEYİZ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.