SpaceX’in Roketi Test Uçuşunda Alev Aldı

SpaceX’in Roketi Test Uçuşunda alev aldı

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX’in Güneş Sistemi etrafında uçmasını planladığı roketin prototipi olan Starhopper adlı uzay aracı dün deneme testine çıkarıldı. Starhopper, SpaceX’in altı büyük motora sahip Starship uzay aracında kullanılacak teknolojiyi test etmek için geliştirildi. ABD’li şirket, yakında başlayacağı uzay turizminde yeni nesil roket sistemini kullanmayı planlıyor. SpaceX CEO’su Elon Musk da geçtiğimiz hafta NASA’nın “daha erken” demesine rağmen Starship’in 2021 yılında hazır olacağını, 2023 yılında ise mürettebatlı bir görevde kullanılacağını söylemişti. Ancak dünkü test Elon Musk’ın beklediği gibi başarılı sonuçlanmadı.

             

Canlı Yayın Sırasında Meydana Geldi

ABD Teksas’ın Boca-Chica bölgesindeki Cape Canaveral uzay üssünde gerçekleştirilen test, ilk kez sosyal medyada naklen yayınlanıyordu. Starhopper’ın 20 metre yüksekliğe çıktıktan sonra iniş yapması planlanıyordu. Tam bu sırada Starhopper’ın motoru planlandığı gibi çalıştı ancak yerden ayrılmadı. Uzay aracı, bir anda alevler içinde kaldı. Ancak, yüksek ısıya dayanıklı paslanmaz çelik yapısı sayesinde büyük hasar almaktan kurtuldu. Ölen veya yaralanan olmadı. Bu roketi insanları Mars’a taşımak için kullanmayı amaçlayan şirketten, başarısız deneme testiyle ilgili açıklama da geldi. SpaceX mühendisi Kate Tice konuyla ilgili şöyle dedi: “Bugünkü test başarısızlıkla sonuçlanmış gibi görünüyor; ancak bunun bir geliştirme programı olduğu unutulmamalı. Amacımız, uzay aracının sınırlarını test etmekti.”

SpaceX’in Roketi Test Uçuşunda alev aldı

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İslamiyet’in Eşcinselliğe Bakış Açısı
İslamiyet'in Eşcinselliğe Bakış Açısı

İslamiyet’in Eşcinselliğe Bakış Açısı

Sonraki
Göz Renginizden Kişiliğiniz Açığa Çıkabilir mi?
Göz Renginizden Kişiliğiniz Açığa Çıkabilir mi?

Göz Renginizden Kişiliğiniz Açığa Çıkabilir mi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.