Dünya Sağlık Örgütü “İbuprofen” Kullanılmaması Konusunda Uyarıyor! İşte İbuprofen İçeren İlaçlar

Dünya Sağlık Örgütü "İbuprofen" Kullanılmaması Konusunda Uyarıyor! İşte İbuprofen İçeren İlaçlar

Dünya Sağlık Örgütü, Fransız yetkililer antienflamatuar ilaçların virüsün etkilerini kötüleştirebileceği konusunda uyardıktan sonra COVID-19 semptomları olan kişilerin ibuprofen almaktan kaçınmasını önerdi.

Fransa Sağlık Bakanı Veran’ın uyarısı, Lancet tıp dergisinde yayınlanan ibuprofen gibi anti-enflamatuar ilaçlar tarafından arttırılan bir enzimin COVID-19(yeni tip koronavirüs) enfeksiyonunun yayılımını kolaylaştırdığını varsaydığı yeni bir çalışmanın ardından geldi.

Dünya Sağlık Örgütü "İbuprofen" Kullanılmaması Konusunda Uyarıyor! İşte İbuprofen İçeren İlaçlar

Çalışmayla ilgili olarak DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, Cenevre’deki gazetecilere BM sağlık kuruluşunun uzmanlarının “daha detaylı bilgi sağlamak için konuyu araştırdıklarını” söyledi.

“Çalışmalarımız devam ederken ibuprofen içeren ilaçlar yerine parasetamol içeren ilaçlar kullanmanızı öneriyoruz.” diye ekledi ve bu konunun çok önemli olduğunu belirtti.

Eğer ibuprofen içeren ilaçlar doktorunuz tarafından reçetenize yazıldıysa, bu durumun tamamen doktorunuza bağlı olduğunu da ekledi.

Fransa Sağlık Bakanı attığı tweetle ibuprofen ve benzeri anti-enflamatuar ilaçların kullanımının COVID-19 enfeksiyonlarında “ağırlaştırıcı bir faktör” olabileceğini belirtti.

“Eğer ateşiniz varsa, parasetamol alın” diye yazdı.

Parasetamol kesinlikle önerilen doza göre alınmalıdır, fazla kullanımda karaciğere zarar verebilir.

Dünya Sağlık Örgütü "İbuprofen" Kullanılmaması Konusunda Uyarıyor! İşte İbuprofen İçeren İlaçlar

İbuprofen İçeren İlaçlar

ADVIL LIQUIGEL, APIREKS, ARTRIL, BALAFEN, BERKOFEN, BIOPHEN, BRUFEN, BRUFEN RETARD, BRUPREX, BRUS, CALDOLON, CALROFEN, CORELAR, DOLGIT AKUT, DOLORIN, DOLVEN, DOLVEN PEDIYATRIK ŞURUP, DORIFEN, DUFEN FORT, GEROFEN, IBU, IBU-BABY, IBU-FORT, IBUACTIVE, IBUFEN, IBUPROFEN- PF, IBUTEK, IBUTRIT, INTRAFEN, KIDYFEN PEDİATRİK SÜSPANSİYON, NUROFEN, PEDIAVER, PEDIFEN, PROFEN, PROFEN FORT, PROFEN-D, REPOZAL, ROFEN, SIYAFEN, SONFEX, SONFEX FORT, SUPRAFEN, ULTRAFEN, UPREN

Kaynak 1, 2, 3

The Necmi
Necmiii Bilicii
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı Dil Öğrenmek

Sonraki
Evde Kal Türkiye 🇹🇷

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.