SMA Hastalığı İlaç Fiyatı

Amerika Birleşik Devletleri’nin ürettiği SMA hastalığının ilacının fiyatı 2 milyon 125 bin dolar. Bu fiyat yaklaşık 13.000.000 TL para yapıyor.

Novartis ilaç firması tarafından tek seferlik gen tedavisi için üretilen ‘Zolgensma’ isimli ilacın 2 milyon 125 bin dolarlık fiyatı, FDA(gıda ve ilaç idaresi) regülatörleri tarafından onaylandı. ABD’de her yıl en az 400 çocuk SMA hastası olarak dünyaya geliyor.

Yapılması planlanan:

Bir saatlik aşılamayla gerçekleştirilen yeni ilaç tedavisinin, 2 yaşın altındaki çocuklara uygulanması kararının iki hafta içerisinde yürürlüğe girerek geçerli olması bekleniyor. Ülkede kişiler tarafından karşılanan maliyetler, her hastanın sağlık sigortasına göre değişiklik gösteriyor.

Novartis ilaç firmasından yapılan açıklamada, sigorta şirketlerinin 5 yıldan fazla ödeme yapmasına imkan tanınacağı ve eğer Zolgensma hastalarda etkili olmazsa, kısmi iadeler yapılacağı bildirildi. Firma yetkilileri ayrıca, hastalara maddi yardımın sağlanacağını duyurdu.

SMA hastalarının ailelerinin “Acaba olur mu, çaresi bulunur mu diye yıllardır bekliyorduk. Sonunda buldular, tamamen kurtulma umudu doğdu! Ama şimdi daha zor, çok daha üzücü. Bir umut var, ama ulaşamıyorsun…” dedirten bu ilaç şuan alınabilme imkanı yok. Bunun için kampanya yapılıyor ama şuan fazla birümit teşvik etmiyor.

ARTIK BU İLAÇ SİGORTA KAPSAMINA GİRDİĞİ AÇIKLANDI RESMİ GAZETEDE YAINLANMASI BEKLENİYOR!!!!!

fikrican-kacemer
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sosyal medya
Sonraki
Html Nedir

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.