2021 LGS

Bildiğimiz gibi 6 Haziran Pazar günü bir LGS sınavı oldu. Bu sınav nasıldı ne değildi hepsinin cevabını az çok öğrenmişsinizdir. Fakat önemli olan sınavın zorluğu ya da kolaylığı değil, önemli olan öncesinde söylenenler……
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilere sınavın geçen seneye benzer olacağını, kısa sorular olacağını ve örnek sorulardan çıkacağını belirtmişti fakat sınavdan çıktığımız zaman hiç de öyle olmadığını acı bir deneyimle öğrendik…..
Öğrenciler sözelden mutlulukla çıktılar çünkü sorular kısa ayrıca kolaydı. Herkes bir umutla bakıyordu sınava. Sözel öyleyse sayısal da öyledir mantığında sınava girdik. Sayısala girdiğimizde kitapçıkları açtık ve karşılan manzara dehşet vericiydi. İnsanın o anki psikolojisini sadece yaşayan bilir. Neyse buralar pek de önemli değil. Sınavdan çıktığımızda bazıları ağlar durumda, bazıları da pişmanlık ve çaresizlik içerisinde…
  Biz bunun için mi sınava girdik sayın bakanım. Bize matematiği seveceğimiz söylendi. Ben şahsen sayısalı iyi olan bir öğrenci olarak matematikten soğudum. Bahane değildir fakat tyt-ayt sorusunu da sınavda sorucak kadar da ilerlediysek herkes matematiği sevdi heralde. Çünkü sınavdayken ağlayanlar, ağlamasını tutanlar, çıkmak isteyenler vb. şeylerin sizin sorumluluğunuzda olduğunu düşünüyorum. Ben kendi çevremi arkadaşımı hadi ilimi de geçtim. Fakat online derse giremeyenler ? Emeğinin karşılığını alamayanlar ? ve daha niceleri…..
Bizim amacımız kendi yeteneklerimizi bulmak değil mi arkadaşlar ? Neden yazı yazmayı, deneme yazmayı seven bir öğrenci matematik sınavına girmeli ? Biz bu kişiyi kaybetmek zorunda mıyız ? Neden mikroskobik işlerle uğraşmayı seven biri Tarih okumalı ? Neden bunları kaybetmeliyiz ? Neden biz kendi özelliklerimizi keşfedip insanlığa yararlı olmak yerine sevmediğimiz şeyleri yapıyoruz. Lütfen bize açıklamasını yapın artık. ÇÜNKÜ HER ÇOCUK KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN BİR YILDIZDIR.
#BizeGençlikBorçlusunuz

okur

Yazar: Tuğşad

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum