SLYTHERİN BİNASI HAKKINDA

Slytherin Binası nedir?

    Kurucusu zamanın büyük büyücülerinden olan Salazar Slytherin’dir.

Kurucusu zamanın büyük büyücülerinden olan Salazar Slytherin’dir. Binanın hayvanı bildiğimiz üzere yılandır. Bu simge Salazar Slytherin’in çatalağız olmasından kaynaklanmaktadır. Ve Slytherin’in kendisi zihinbend(insanların zihnine girip kontrol etme)konusunda oldukça yetenekliydi.-Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde de hatırlarsınız ki Voldemort Harry’nin zihnini kontrol ediyordu.-Ayrıca Salazar Slytherin Affedilemez Lânetlerden olan “Avada Kedavra(ölüm laneti)”yı bulmuştur.Slytherin, Godric Gryffindor ve diğerleriyle yaşadığı tartışmaların büyüyeceğini ve savaşa dönüşeceğini öngörmüş ve Hogwarts’tan ayrılmıştır. Ayrılırken ardında hiç kimsenin yerini bilmediği Sırlar Odası’nı bırakmıştır. Bu odada bir Basilisk yaşamaktadır ve zamanı gelince Slytherin’in Varisi ortaya çıkacak, Basilisk’i serbest bırakacak ve Basilisk Hogwarts’ı muggle doğumlu olan bulanıklardan temizleyecekti. Ancak kahramanımız Harry henüz ikinci sınıf olmasına rağmen Gryffindor’da olmasına yaraşır bir cesaretle Basilisk’i ve Tom Riddle’ı yenmişti.Binaya dönecek olursak, seride pek iyi büyücüler yetiştirmemiş olan bu binanın renkleri yeşil ve gridir. Binanın hayaleti, sadece kitaplarda görülen Peeves’in tabi ki görmekten korktuğu Kanlı Baron’dur. İsmi gereği de korkutucu bir hayalet. Peeves’e hak vermemiz gerekiyordur belki de,ne dersiniz?
Slytherin Binası’nın yeri ise Hogwarts Gölü’nün altındaki bir zindanda yer almaktadır. Sert taşlardan yapılmış uzun ortak oda yer altındadır ve tavadan sarkan yeşilimsi ışıklarla aydınlanır. Odada çoğu şey siyah deridir( Sırlar Odası filminde Hermione’nin çok özlü iksiriyle Ron ve Harry bir saatliğine Crabbe ve Goyle’a dönüşünce oturdukları koltukları hatırlayalım.) Slytherin ortak salonunun pencereleri gölün derinliklerine bakar. Öğrencileri gölün dibindeki iğrenç yaratıkları, dev balığı ve gemi enkazını görmekten zevk duyar. Merlin’in sakalı! Slytherin algısı öğrencilerin karakterleriyle gerçekten uyuşuyor gibi.

Ayrıca bu binada yetişen öğrencilerin hemen hemen hepsi karanlık büyülerle ilgilenir. Sırlar Odası filminde Tom Riddle’ın da Slytherin’de olduğunu görmüştük. Ayrıca efsanevi Merlin’de Slytherin binasında yetişmiştir. Bu kadar Slytherin karanlığından bahsetmişken ortak salon şifresini öğrenmeden geçmek olmaz. Draco henüz ikinci filmde saf-kan olduğunu ve aynı Salazar Slytherin gibi muggle doğumlu olanları istemediğini Hermione’ye bulanık dediği sırada belli etmişti. Mugglelardan bu kadar nefret eden bir binanın şifresi ne olabilir ki? Tabi ki Saf-kan! Eğer sizde bir saf-kan değilseniz zindanlara inmeseniz iyi edersiniz,aksi taktirde Draco ve çetesi tarafından zorbalığa uğrayabilirsiniz. Eğer bir saf-kan, hırslı ve disiplinli biriyseniz seçmen şapkanın sizi Slytherin’e seçmesi kaçınılmaz. O zaman seçmen şapkanın size özel tanımını okuyalım:
‘Düşersin belki de Slytherin’e sen
Bir başkadır sanki oraya giden
Amaçları için neler yapmazlar
Açıklasam bitmez sabaha kadar’
Slytherin başkanı Severus Snape’i es geçmek olmaz. Bir dönem Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’in yandaşlarına katılmış olsa da Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’in Lily Potter’ı öldürmesinden sonra taraf değiştirmiş, 1981 yılında Hogwarts’ a dönüp İksir Uzmanı ve Slytherin’in bina başkanı olmuştur. Ancak hepimizin bildiği üzere Snape Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi profesörü olmak istemektedir. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü olan Remus Lupin’le çocukluktan beri rekabet içindedir. Snape, James Potter, Lily Evans, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew’le aynı dönemdendir. Aslında James’in Çapulcu Grubu’nda ona en az bulaşan Lupin’dir. Ancak Lupin, Snape’in istediği yerde değil mi? Belki de Snape’e hak vermek gerek.Son olarak Slytherin’in bilinen son quidditch takımına değinelim.
-Kovalayıcılar: Urquhart, Vaisey
-Vurucular: Gregory Goyle, Vincent Crabbe(serideki zorba çeteye de ancak vuruculuk yakışırdı.)
-Tutucu: Miles Bletchley
-Arayıcı: Draco Malfoy
not:Draco Malfoy ikinci yılında babasının yeni Nimbus 2001’leri almasıyla takıma girse de bana göre Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde en az Harry kadar güzel süpürge kullanmıştı.

zeynep karagöz
zeynep
Subscribe
Bildir
11 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Biz Ali ya da Ayşe den ibaret değildik, bunun çok daha fazlasıydık.

Biz Ali ya da Ayşe den ibaret değildik, bunun çok daha fazlasıydık.

Sonraki
UYGURLARIN MODERN TIBBA KATKILARI

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.