Yapay zeka

          Geleceği Gören Makineler: Yapay Zeka Ekonomisine Giriş (Ajay Agrawal)

Bu kitapta Agrawal, yapay zeka ekonomisinin şirket sahiplerine, yöneticilerine yönetimde ve karar alma mekanizmalarının değerlendirilmesinden bahsediyor. Ve günümüzdeki yapay zeka teknolojisine bir öngörü teknolojisi diyor.  Öngörü teknolojisinin başarılı olmasından tutun insanların ve bu teknolojinin birbirlerine olan güçlü ve zayıf yönlerinden bahsediyor. Öngörünün, eksik bilgileri doldurma işlemi olduğundan, çoğunlukla “veri” olarak adlandırılan sizdeki bilgileri alıp sizde olmayan bilgiler ile birlikte bir oluşum meydana getirdiğinden bahsediyor. Öngörü kısaca, gelecekle ilgili bilgi üretir aynı zamanda şimdiki zaman ve geçmişle ilgili de bilgi üretir. 

 Bir öngörü makinesi insanların öngörü ile ilgili işlerini azaltabilir ve tasarruf sağlayabilir. Makine işlemeye devam ettikçe öngörüler değişecek ve karar verme kalitesi iyileşecek. Ancak bir noktada makine o kadar hatasız ve güvenilir olacak ki kurumun iş yapma şeklini değiştirebilir. Bazı yapay zeka araçları bir iş kolunun ekonomisini o kadar çarpıcı bir biçimde etkiyecek ki sadece verimliliği artırmak için genel strateji içinde harekete geçmekle kalmayacak, stratejinin kendisini de değiştirecek.

ABD eski savunma bakanı D.Rumsfeld: “Bildiğimizi bildiğimiz bazı şeyler vardır, onlara bilinen bilinenler deriz. Bilmediğimizi bildiğimiz bazı şeyler vardır ki bunlar da bilinen bilinmeyenlerdir. Bir de bilinmeyen bilinmeyenler vardır ki bunlar bilmediğimizi bilmediğimiz şeylerdir. Ülkemizin ve diğer ülkelerin tarihine bakacak olursak zor olanların sonuncu gruptakiler olduğunu görürüz”.

Yeni petrol: veri. Veri toplamak maliyetlidir ve yatırım gerektirir. Veriler sahipleri için değerlidir, tıpkı bir petrol deposuna sahip olmak gibidir. Veri az olursa yapay zeka iş yapamaz. Çin yapay zekada birinci sırada. Neden: 1) çok para ayırıyor, 2) veri-ölçek- yani insan çok, 3)kişisel bilgilerin saklanması gibi bir derdi yok (özgürlük).  ABD ve Kanada dünyadaki en iyi yapay zeka araştırmacılarına sahip ama Çin’in veri kaynağı çok. İnsan çok.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.