sevmek ve sevilmek..

Hayatımızın çoğunluğunda bir anlam arayışı hakimdir,güzel hisleri yaşatacak bir anlam arayışı..İçimizdeki boşluğu doldurmamız gerekir çünkü o boşluk hissi en acı verici,en tehlikeli olanıdır.İyilik,doğruluk,güzellik gibi yaşamak..Doğayı ve kültürü yaşamak,en önemlisi de olanca eşsizliğiyle bir insanı yaşamaktır.Yani onu sevmek.

insan sevgiyle ve sevgi içinde kurtulabilir Dünyada hiçbir şeyi kalmayan bir insanın,kısa bir an için bile olsa,sevdiği insana ilişkin düşünceleriyle mutlu olabilir. Sevgi hepimizi iyileştirebilir insana duyulan sevgi,hayvana bitkiye hatta bazılarımız için bir maddeye olan sevgi bile kurtarıcıdır,Nietzsche’nin şu sözünü hatırlayalım:”Yaşamak için bir nedeni olan kişi,hemen her nasıla dayanabilir”. Eğer bir nedeniniz yoksa kendi boşluğunuzda kaybolursunuz bu öyle derin bir boşluktur ki sizi içine çeker,hapseder. Sevgi,sevilen insanın fiziksel varlığının çok çok ötesine geçer.Sevgi en derin anlamını,kişinin tinsel varlığında,iç benliğinde bulur.Hayattan aradığınız anlamı bulmanın en önemli yolu sevgidir, sevgi insanı doyurur..Zihninizin uçurum kenarından uzaklaşmanız ,sonsuz bir acıya sürüklememeniz gereklidir .Gerçekten sevgiyi hisseden canlılar mutludur her nasıl bir acı çekerseler çeksinler sevgi onlara ilaç olabilecektir,en dipte hissettiğin anda seni tekrar besleyecek şey içindeki sevgidir.Ve her şeyden önemlisi kendini sevebilmek,hataların,doğruların,zorlukların seni sen yapan her şeyinle kendini sevmek ,en kolayı kendini cezalandırmaktır ve en acı verici olanı. içindeki her duyguyu sevmelisin ,kendine ait her şeyi çünkü yanlışlarında senin bir parçan ve herkes bu hatalardan yapar ama yine de sevilmeyi hak eder.

Sadece bazen küçük bir his çok büyük değişimler sağlayabilir ,psikiyatri Dr.Frankly çeşitli acılar içinde kıvranan bazı hastalarına “Neden intihar etmiyorsunuz?”diye sormuştur ve yaşamak için bir değeri olanların kimisinin çocuğu,eşi,ailesi ya da korunmaya değer canlı anılarına tutunduğunu söylemiştir yani bir neden..                       Sorulan sorular verilen cevaplar da hep bir umuttur.Size anlam değeri vericek olan şeye kendinizi teslim edin sevmekle başlayın her şeye..Son olarak unutmayın ki “Sevgi,ölüm kadar güçlüdür.”

Sevgiyle kalın,kendinize iyi davranın…                  

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.