Aldanma insanların samimiyetine !

Mehmet Akif Ersoy: İstiklal marşımızın yazarı olan, bir çok esere imza atmış harika bir insan. Yaklaşık 100 yıl önce bir adam çıkar ve hayatımıza işleyen bir marşla gönüllere taht kurar. Kurtuluş savaşının kaybedilmesi söz konusu olunca askerlere moral olması amacıyla bir şiir yarışması düzenlenir. En çok beğenilen şiir marş yapılacak, ve ödüllendirilecekti. Ülkeden nice şiir alınır ama hiç biri kabul edilmez. Mehmet Akif Ersoy’a bir teklif gelir, teklifi kabul eder ve şunu ekler. Hiçbir ücret istemiyorum” der12 Mart 1921 yılında istiklal marşı adı verdiği şiiri yazar ve çok beğenilen şiir marş olmaya hak kazanır. Bu marş hem Türkiye’nin hem de KKTC’nin resmi marşı olur. Ve moral olan marşın sayesinde kurtuluş savaşı kazanılır. Bu kısa ve güzel bilgiden sonra şairin beni en çok etkilediği söze gelecek olursak söz şu şekildedir;

‘ALDANMA İNSANLARIN SAMİMİYETİNE, MENFAATLERİ GELİR HERŞEYDEN ÖNCE, VAAD          ETMESEYDİ ALLAH CENNETİ ONA BİLE ETMEZLER SECDE.

Fazla güveniriz insanlara; bazen hiç farkında olmadan o kadar çok bağlanırız ki o bağı çözmek imkansız hale gelir. Sevmek, sevilmek herkesin hakkı elbette, lakin her şeyin fazlası zarar derler. Haddinden çok severseniz ikiniz içinde zararlı olabilir. Her insan öyle değildir, içlerinde sevilmeye değer ve layık olan insanlar muhakkak vardır. Onları bulmak çok zordur. Öylelerini bulduğunuzda sakın kaçırmayın. Allah bazen size hayat veya ders olacak insanları yollar, onları kaçırmamaya özen gösterin. Menfaat insana her şeyi yaptırır. Gerek para gerekse de yaşamı için karşısındaki insanlara zarar verdirtir. farkına varmadan onu gerçekten seven insanların kalplerini kırarlar. Karşınızdaki size çok değer veriyor ise o değerin neden olduğunu sorun, belki gerçekten de o kişi sizin gerçek dostunuzdur. Gerçek dostluklar uzun yıllar uğraşarak kazanılır ama kaybedilmesi saniyeler içinde olur. Para pul gelip geçici işler, onların yeri tekrar doldurula bilir. Lakin bir insanın güvenini kırarsanız o güven ne geri gelir nede tekrar eski samimiyeti yakalarsınız. Hayatınızda sizi gerçekten seven insanlar olsun, Güven, Merhamet ve Vicdanı eksik etmeyin.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum