SEVGİ Mİ?

İçimizden gelen en güzel en doğal o eşsiz hissin nasıl olması gerektiğini kelimelere dökmek o kadar zor geliyor ki. Şu an içinde bulunduğumuz bu zaman anlatılmasınının gerekliliğini bunun bir zorunluluk olduğunu gösteriyor bana. Bilemiyorum acaba o eski zamallarda da mı aynıydı? İçi bu kadar boşalmış mıydı tüm sevmelerin?İnsanlık hızın peşinde koşarken sevgiden nasıl bu kadar uzaklaştı? Ve anlamını kaybetti, unuttu kim bilir hangi zamanda.

Haddim değil biliyorum kime nasıl ne şekilde seveceğini anlatmak. Ama bazı “sevgiler” öyle değersizleşti ki ve insanlar kendilerine öyle “sevgileri” layık görüyorlar ki artık nasıl olur diyorum!

Peki seven biri sana nasıl davranır ya da davranmalı eğer kendini sevilmeye değer buluyorsan?

Bir insan seni seviyorsa eğer sana değer veriyor seni değerli görüyor demektir. Senin değerin nedir?

Karşılıksız,beklentisiz, yıkmadan, dökmeden, bir gelincik çiçeğinin yapraklarına usul usul dokunup koklayıp da bir tomorcuk tanesi yere düşürmemektir sevmek. Kıyamamaktır, el üstünde tutmaktır, gölgesine basamamaktır. Yılmamaktır, beklemektir, özlemektir, aramaktır, bulacağı yerde durmaktır. Asla ısrar etmek değildir gerektiğinde bırakmak vazgeçmektir. Evet,gerektiğinde vazgeçmektir. Vazgeçmek dediysem sevmekten vazgeçmek değil tabi. Bazen yorulur insan ya da kendine yeni yollar bulur sevgi; saygı duyar buna yol verir, yol açar. Ama kalbinin en derinlerinde yemyeşil kalmaya devam eder. İncitmeden sever incitmeden bırakır. Saygı sevmenin ilk koşuludur.

Ölçülen bir şey değildir varsa var yoksa yoktur. Tek taşının büyüklüğü sevginin ölçütü değildir. Bazen sevdiğin yanında olmasa bile kalpten kalbe kurduğunuz yollarda her daim ayak sesleri duyulur.

Seven saçının teli yere düşsün istemez ama şimdiye bakıyorum seven döver diyor bazıları ve buna göz yumuluyor. Bu sevgi değil hastalıktır. Lütfen kendimizi kandırmayalım. Mutluluğu arar dururuz insanlık olarak ezelde de böyleymiş ebede kadar da böyle olacak belli ki. Peki döverek mi dövülerek mi mutlu olacaksın? Erkek maço olsun kıskansın diyenler için söylüyorum yarın senin her şeyine karışıp seni insan yerine koymayıp haklarını sömürdüğünde , şiddet uyguladığında ve en neticesinde seni öldürdüğünde mutlu mu olacaksın? Bu nasıl bir fantazidir aklım almıyor.

Bırakın sevginin rengi pembe olsun, sarı olsun, yeşil olsun, mavi olsun… Yapmayın nolur sevgiyi karartmayın çünkü ona yakışmıyor. Severken küçük çocuklar gibi olun “ponçik” olun. Yapmayın ” ağır takılma” yın.

Seven korur diye biliyorum ben ama şimdiki sevilenleri seveninden korumak gerektiğini görüyorum. Sevgi ne para gücüyle ne kas gücüyle gelir.

O kadar şey söyledim tek bir şeyle bitirmek istiyorum saydıklarim içerisinden. Sana tek bir şey söylecek olsam sevgide en önemli şey “saygı” derdim. O olmayınca gerisi de gelemiyor maalsef.

okur

Yazar: FirarPerest

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.